مشاهده خبر

همایش سال 99 - بخشی از سخنرانی دکتر کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی


ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در ابتدای همایش از بزرگان تولید که با تفکر جهادی و سیستمی در سال جهش تولید و در شرایط شیوع کرونا و تحریم های ناعادلانه موفق شدند در میان شرکت‌های برتر ایران قرار گیرند، تجلیل کرد.

وی با طرح این پرسش که چگونه می توان در شرایط جاری جهش را امکان پذیر کرد؛ دو راهکار با الگوبرداری از تجربه دیگر کشورها ارائه کرد.

 مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی راهبرد اول را همپایه سازی صنعتی یا کچینگ آپ عنوان کرد که در صنایع با اصالت و چرخه عمر بلند امکان پذیر است.

 وی اتحاد استراتژیک، ادغام و تشکیل کلونی را از جمله رویکردها برای جبران عقب ماندگی های صنعتی دانست که پیش از این توسط کشورهایی همچون برزیل و آرژانتین به کار گرفته شده است.

 کیانی بختیاری افزود: راهبرد دوم که توسط بسیاری کشورها به کار گرفته شد، جهش یا لیپ فراگینگ است که در این راهبرد نیازی به تکنولوژی های پیشین نیست و با اکتساب تکنولوژی های نو پدید می توان جهش یافت. در این راهبرد، صنایع چرخه عمر کوتاهی دارند و فناوری در آن ها نقش عمده ای دارد. کشورهایی چون هند و آذربایجان با سرمایه گذاری درIT   و ICT توانستند جهش پیدا کنند. بایوتکنولوژی، نانوبایوانفورماتیک، نانوتکنولوژی، نیومتریال، سایبرفیزیک، هوش مصنوعی  از جمله زمینه های فعالیت در این راهبرد هستند.

وی خاطر نشان کرد: اما الزام مشترک در هر دو این راهبردها  برای جهش تولید و توسعه صنعتی، فرهنگ صنعتی است. فرهنگ آموختنی است و می توان آن را توسعه داد. زمانی که فرهنگ صنعتی وجود نداشته باشد، پذیرش و روامداری نیز وجود ندارد.

-->
 

دیدگاه شما

0
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.