مشاهده خبر

همایش سال 99 - بخشی از سخنرانی دکتر درویش مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر سازمان مدیریت صنعتی


به گفته مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر سازمان مدیریت صنعتی، از بین ۵۰۰ شرکت برتر، بانک‌ها و موسسات اعتباری بیشترین درآمد و دارایی را به خود اختصاص دادند و بیشترین صادرات نیز مربوط به گروه پتروشیمی است.

مجید درویش در بیست و سومین همایش شرکت‌های برتر ایران که بررسی عملکرد سال ۱۳۹۸ شرکت‌ها را اعلام می‌کند، با اشاره به ارزیابی و رتبه‌بندی سالانه ۵۰۰ شرکت کشور بر اساس ۳۳ شاخص که مهم‌ترین آن میزان فروش است، اظهار کرد: رتبه بندی شرکت‌ها در ایران از رتبه بندی معروف فورچون ۵۰۰ که در دنیا مورد استفاده است ایده گرفته است. بر اساس نتایج آخرین دوره رتبه‌بندی فورچون، از نظر تعداد شرکت در فهرست فورچون چین مقام اول را از آمریکا گرفته و ۱۲۴ شرکت از ۵۰۰ شرکت به این کشور اختصاص دارد آمریکا با ۱۲۲ شرکت در مقام دوم قرار دارد. ژاپن، آلمان، فرانسه و بریتانیا نیز مقام‌های بعدی را به خود اختصاص دادند. البته در زمینه سهم درآمد در فهرست فورچون، آمریکا با 31/4 درصد در مقام اول و چین با 25/3 درصد در مقام دوم قرار دارد.  

وی با بیان اینکه بر اساس رتبه بندی سال جاری ۸۹ درصد فروش کل شرکت‌ها به ۱۰۰ شرکت اول تعلق دارد که نشان دهنده بزرگی و تمرکز آن‌ها است، تصریح کرد:‌ از بین ۵۰۰ بنگاه، قویترین گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری هستند که 19/1 درصد از کل درآمد 500 شرکت را به خود اختصاص داده‌اند. گروه‌های پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیز با 15/4 و 12/5 درصد از کل درآمد در رتبه دوم و سوم قرار دارند. از نظر شاخص درآمد، فلزات اساسی و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی در مقام های بعدی قرار دارند و سایر گروه‌ها نیز در مجموع ۳۰ درصد از کل درآمد شرکت‌ها را به خود اختصاص دادند.

به گفته درویش از نظر شاخص صادرات، گروه پتروشیمی ۴۳ درصد، فلزات اساسی ۲۲ درصد و فرآورده‌های نفتی ۱۷ درصد از سهم صادرات کل ۵۰۰ شرکت را به خود اختصاص دادند و در بخش اشتغال نیز، بانک‌ها و موسسات اعتباری، شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی و وسایط نقلیه و قطعات خودرو به ترتیب با ۲۰، ۱۴ و ۱۳ درصد از سهم کل اشتغال ۵۰۰ شرکت در سه جایگاه نخست قرار دارند.  

وی افزود: در بخش دارایی‌ها نیز، بانک ها ۵۳ درصد، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی ۱۱ درصد و گروه پتروشیمی ۹ درصد از کل دارایی‌های ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور را به خود اختصاص داده‌اند. در زمینه شاخص بازده فروش یا حاشیه سود نیز گروه‌های سرمایه گذاری‌های مالی با ۲۵ درصد، فلزات اساسی با ۸ درصد و واسطه گری های مالی با ۷ درصد در سه جایگاه نخست قرار دارند و میانگین بازده فروش ۳۲ گروه صنعتی 23/85 درصد بوده است. 

به گفته مدیر مرکز رتبه بندی شرکت‌های برتر، در سال ۱۳۹۸ فروش ۵۰۰ شرکت برتر 45/8 درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد داشته است. در سال ۱۳۹۷ این رشد فروش 36/9 درصد بوده است. البته اگر رشد اسمی را بدون در نظر گرفتن تورم محاسبه کنیم تا مشخص شود چقدر از این رشد فروش مربوط به افزایش تولید بوده، به رشد واقعی 8/1 درصد در سال ۱۳۹۸ و منفی 3/2 درصد در سال ۱۳۹۷ می‌رسیم. در مورد صد شرکت اول نیز، رشد اسمی فروش ۴۵ درصد و رشد واقعی فروش 7/6 درصد بوده است.

-->
 

دیدگاه شما

0
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.