مشاهده خبر

نشست خبری بیست و ششمین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران برگزار شد

در راستای نقش آفرینی ملی و با توجه به جایگاه حاکمیت دولتی که داریم روند ارزیابی ها توسعه پیدا کرده و سازمان مدیریت صنعتی به عنوان مرجع رتبه‌بندی در اقتصاد ایران شناخته می‌شود.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، "ابوالفضل کیانی بختیاری" مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در نشست خبری بیست و ششمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران اظهار داشت: در راستای نقش آفرینی ملی و با توجه به جایگاه حاکمیت دولتی که داریم روند ارزیابی ها توسعه پیدا کرده و سازمان مدیریت صنعتی به عنوان مرجع رتبه‌بندی در اقتصاد ایران شناخته می‌شود.

بنا به این گزارش وی هدف اصلی این رتبه‌بندی را شفاف‌سازی اطلاعات برای کسب و کارها عنوان نمود و خاطرنشان کرد: سازمان مدیریت صنعتی بیست و شش سال است که با پایه گذاری فرایند رتبه بندی در عرصه کسب و کار و با یک روش شناسی خوب بدون هیچ خطایی به ایفای نقش مرجعیت رتبه بندی در کشور پرداخته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خصوص اهمیت پرداختن به شرکت های بزرگ در رتبه بندی بیان‌داشت: یکی از تفاوت‌های اصلی شرکت های بزرگ با شرکت‌های کوچک و متوسط، زنجیره تامین بسیار گسترده آنها در سطح کشور است و به‌طور معمول یک زنجیره ارزش بین‌المللی را نیز به دنبال خود دارند؛ بر این اساس شرکت‌های بزرگ، شرکت های پیشران در اقتصاد کشورها محسوب می‌شوند.

کیانی بختیاری ادامه‌داد: اشتغالزایی بزرگ و پایدار برخلاف شرکت‌های کوچک و متوسط، از دیگر مشخصه های شرکت های بزرگ است و در هر منطقه‌ای که این شرکت ها به وجود آمده اند یک توسعه منطقه‌ای نیز به وجود آمده است.

وی با تشریح اهداف رتبه بندی شرکت های بزرگ، خاطرنشان کرد: علاوه بر شفاف‌سازی اطلاعات برای کسب و کارها، تولید و تحلیل اطلاعات برای برنامه ریزان و تصمیم‌گیران حوزه های اقتصادی، تولید اطلاعات برای خود این بنگاه ها در راستای رقابت پذیری و تولید اطلاعات برای جامعه علمی کشور انجام می‌شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی ادامه‌داد: این سازمان محل رجوع بخش هایی از حاکمیت برای اطلاع گیری از بنگاه های برتر کشور است و برنامه‌هایی همچون دیدار کارآفرینان و مدیران شرکت های بزرگ با مقامات عالی از طریق وجود اطلاعات همین سازمان انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: اعتلای برند کارفرمایی برای بنگاه ها دیگر هدف از این ارزیابی است که سبب می‌شود شرکت‌های بزرگ یاد شده مورد رجوع مشتریان قرار بگیرند و سازمان‌ها و نهادهایی که تسهیلات و امکانات می دهند با خیال آسوده تری وام‌های خود را در اختیار آنها قرار دهند و همچنین مگا پروژه‌ها و پروژه های ملی به این شرکت‌ها ارجاع داده شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خصوص شاخص‌ها و علت تداوم رتبه‌بندی گفت: دلیل اصلی این است که رتبه بندی شرکت های برتر ایران دارای روش شناسی ساده اما شفافی است و اولین شاخص این رتبه بندی، درآمد شرکت بوده است.

کیانی بختیاری افزود: شرکت‌هایی که درآمد خوبی دارند به این معنا است که اثر گذاری بالایی در تولید ناخالص داخلی بالا، زنجیره تامین گسترده و مشتریان پایدار دارند. به دنبال این شاخص، موارد دیگری نظیر اشتغال‌زایی و ارتباطات بین‌المللی نیز در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به ورود شرکت‌های دانش بنیان به رتبه‌بندی شرکت های برتر برای نخستین بار در سال گذشته، گفت:  در سال گذشته ۵۰ شرکت در این بخش مورد ارزیابی قرار گرفتند و امسال نیز بیش از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

در ادامه نشست "مجید درویش" معاون مشاوره و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی اظهار داشت: مطابق رتبه بندی سال 1401  که مربوط به عملکرد سال مالی 1400 بود، سهم ارزش افزوده 100 شرکت اول  14درصد و سهم ارزش افزوده کل 500 شرکت 16 درصد از تولید ناخالص داخلی بوده است.

وی بیان‌داشت: مقايسه فروش شركت‌ها با توليد ناخالص داخلي گویای آن است که فروش 100 شركت اول 42 درصد تولید ناخالص داخلی و فروش 500 شركت 48 درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.

معاون مشاوره و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی تاکید کرد: اگر مجموع فروش 500 شركت را در نظر بگيريم، 88 درصد متعلق به 100 شركت اول بوده است كه اين خود، بزرگي اين شركت‌ها را در مقايسه با بقيه شركت‌ها نشان مي‌دهد.

درویش خاطرنشان کرد: شرکت‌ها علاوه بر شاخص فروش با ۳۲ شاخص مالی و اقتصادی دیگر ارزیابی می‌شوند که ارزیابی آنها از تیر ماه امسال آغاز شده و تا پایان شهریور ماه اطلاعات آنها دریافت خواهد شد.

وی با اشاره به تولید این اطلاعات در ۲6 سال گذشته، ادامه داد: بررسی روند این اطلاعات، نشان دهنده افت و خیزهای صنایع مختلف است که می‌تواند در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و صنعتی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

معاون مشاوره و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی افزود: از ویژگی‌های رتبه‌بندی IMI-100، شفافیت بسیار بالای آن است، به طوری که رتبه هر شرکت در هر شاخص، به راحتی قابل بررسی و صحه گذاری است، چرا که در هر فهرستی، در مقابل نام شرکت، علاوه بر رتبه آن، کمیت آن شاخص درج شده است.

درویش با بیان اینکه اقتصادهای قوی در دنیا به شدت به شرکت‌های بزرگ متکی است، افزود: در ۵۰۰ شرکت فورچون، رتبه نخست متعلق به آمریکا است با ۲۹.۷ سهم و در رتبه‌های بعدی چین، ژاپن و آلمان قرار دارند. هم چنین در این فهرست که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، در رتبه‌بندی کشورها بر اساستولید ناخالص داخلی آمریکا، چین، ژاپن و آلمان به ترتیب قرار گرفتند که حاکی از این است که کشورهایی که شرکت‌های بزرگی دارند دارای اقتصاد قوی‌تری هستند.

درویش معاون سازمان مدیریت صنعتی در پاسخ به سوالی در مورد صحت‌سنجی اطلاعات ارائه شده از سوی بنگاه‌های اقتصادی گفت: اطلاعات از مستند ترین اطلاعات شرکت ها یعنی صورت های مالی حسابرسی شده شرکت ها استخراج می‌شود .ما کنترل می‌کنیم که صورت های مالی حتما حسابرسی شده باشد.

-->
 

دیدگاه شما

0
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.