>
ورود
مصاحبه هفته نامه بازار امروز با مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر
دوشنبه,23 دی, 1398

مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برترایران مطر ح کرد:
رتبه بندی IMI-100 ،گامی در جهت کمک به تحقق شعار سال
بیست و دومین همایش شرکتهای برتر ایرانIMI-100 ، بیست و نهم  دی ماه در محل مرکز همایشهای بین المللی صداوسیما برگزار می شود. از اهداف برگزاری این همایش و رتبه بندی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی، شفاف سازی فضای کسب و کار است که با کمک اطلاعات تولید شده انجام می شود. چرا که امروزه ایران، به سمت اقتصاد غیر نفتی در حال حرکت است و بررسی شرایط بنگاه های اقتصادی در کشور و سیاستگذاری در جهت تسهیل در روند فعالیت آنها میتواند زمینه را برای رسیدن به این هدف یاری رساند. بر اساس گفته های مجید درویش مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر در این دوره شرکت های پتروشیمی نسبت به دیگر بنگاه ها وضعیت بهتری دارند و پیشتاز گروه های صنعتی هستند. برای اینکه در جریان اطلاعات بیشتری قرار بگیریم با وی به گفت وگو نشستیم که در ادامه می خوانید:
درباره همایش شرکت های برتر ایران و تاریخچه آن توضیح دهید.
 رتبه بندی شرکت های برتر ایران که با نام IMI-100  شناخته میشود قدمت 22 ساله دارد و سازمان مدیریت صنعتی از سال 1377 در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرد و ایده انجام این کار را از رتبه بندی فورچون 500 گرفت که سال هاست به معرفی و رتبه بندی 500  شرکت برتر دنیا اقدام می کند. برای تهیه 500 شرکت بزرگ کشور، ابتدا کلیه شرکتهایی را که صورت های مالیشان در اختیارمان است بر اساس شاخص میزان فروش (درآمد عملیاتی) رتبه‌بندی می شوند.  ما در سال اول شروع این رتبه بندی یعنی سال 1377 ، شرکت ها را بر اساس همین شاخص فروش رتبه بندی و 100 شرکت را معرفی کردیم. در واقع، در سال اول اجرای این رتبه بندی قصد ما این بود که 100 شرکت بزرگ ایرانی را معرفی کنیم؛ در سال نخست رتبه بندی تردید داشتیم که استقبال خوبی وجود داشته باشد، اما شرکت ها با توجه به اعتمادی که به سازمان مدیریت صنعتی داشتتند از آن استقبال کردند و موفق شدیم 100 شرکت برتر ایران را معرفی کنیم. در واقع، این شرکت ها، بنگاه های بزرگ اقتصادی کشورهستند و دلیل ما برای انجام این کار و معرفی این شرکت ها، تاثیرگذاری بیشتر این شرکت ها بر اقتصاد ملی در مقایسه با دیگر شرکت ها است. زیرا آنها عوامل اقتصادی را بیشتر به کار می گیرند؛ به عنوان مثال، از نظراشتغالزایی سهم بیشتری نسبت به دیگر شرکت ها دارند، به طور کلی، ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کنند و در نتیجه، به افزایش تولید کشور کمک بیشتری می کنند.  بنابراین، بررسی وضعیت این بنگاههای اقتصادی و رصد آنها و توجه به افت و خیز آنها برای سیاستگذاران صنعتی و اقتصادی کشور مهم است. همچنین، اطلاعات تولید شده برای مدیران همین شرکت ها نیز، خیلی اهمیت دارد، زیرا آنها وضعیت خود را از جنبه های مختلف با شرکت های هم رشته مقایسه می کنند. همچنین گروه دیگری که از این اطلاعات استفاده می کنند، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی هستند.
درباره گزارش های سالانه که از سوی شما تهیه و ارائه می شود توضیح دهید.
در گزارش های سالانه این رتبه بندی اطلاعات زیادی وجود دارد که استفاده کنندگان مختلفی مانند مدیران بنگاه های اقتصادی، سیاستگذاران صنعتی و اقتصادی کشور، پژوهشگران و دانشجویان و نیز سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی از آنها بهره می گیرند.
چه تعداد شاخص در بیست و دومین دوره همایش IMI-100 تعریف شده است؟
چندین سال است که شرکت ها را بر اساس 33 شاخص ارزیابی می کنیم. به این نحو که در ابتدا 500 شرکت بر اساس شاخص فروش، از یک تا 500 رتبه بندی می شوند و پس از آن، این 500 شرکت بر اساس 32 شاخص دیگر نیز ارزیابی می شوند. شاخص های ما "کمی" است و اطلاعات از صورت های مالی حسابرسی شده شرکت ها گرفته می شود. ویژگی خاص این نوع رتبه بندی این است که در ارزیابی و رتبه بندی شرکت ها هیچ قضاوتی از طرف مجریان انجام نمی شود و دخالتی در تعیین رتبه ندارند و رتبه بندی شرکت ها توسط نرم افزار تعیین می شود که قابل اتکا است. همچنین، این نوع رتبه بندی کاملاٌ شفاف است و صحت رتبه شرکت ها به راحتی قابل بررسی و مشاهده است.
 در فراخوان امسال چند شرکت ثبت نام کردند؟
حدود1000شرکت در رتبه بندی امسال شرکت داده شدند و پس از رنکینگ آنها، 500 شرکت معرفی می شوند. در فهرست های عمومی رتبه بندی، انواع شرکت ها در گروه های صنعتی مختلف حضور دارند. در فهرست هایی که شرکت ها در گروه های صنعتی خاص خود قرار گرفته اند، هر شرکت، با شرکت های هم رشته خود مقایسه می شود. هم در سال گذشته و هم امسال 31 گروه صنعتی داشته ایم. شرکت ها بر اساس نوع فعالیت در این گروه ها قرار می گیرند و منطق دسته بندی گروه های صنعتی و قرار گرفتن شرکت ها در این گروه ها، بر اساس همان منطق مورد استفاده در طبقه بندی بین المللی فعالیتهای اقتصادی (ISIC)است.
آیا امسال گروه پتروشیمی پیشتاز است؟
در سال گذشته شاهد بودیم که گروه بانک ها قوی ترین گروه بود و بعد از آن گروه پتروشیمی و گروه فرآورده های نفتی. در رتبه بندی امسال شاهد تغییرات هستیم، به طوری که گروه فرآورده های نفتی، رشد قابل توجهی داشته و جایگاه دوم را به دست آورده است. توجه داریم که رتبه بندی امسال، ارزیابی عملکرد شرکت ها در سال مالی 97 است که در این سال، بحث تحریم ها و تغییرات نرخ ارز را داشته ایم که بر شرکت ها اثرگذار بوده است. به فهرست رتبه بندی امسال میتوان گفت که تغییرات رتبه شرکت ها نسبت به سال های گذشته بیشتر است که مشخصا مربوط به تحریم و نوسانات نرخ ارز است.  رتبه خودروسازها پایین رفته و تا اندازه ای هم بانک ها در مقاسیه با دیگر شرکت ها نزول داشته اند اما نفتی ها از موقعیت بهتری برخوردار هستند.
دوره‌های برگزاری IMI-100  در 2 دولت یازدهم و دوازدهم در چه سطحی بوده است؟
در این باره میتوان گفت که مشخصاٌ در سال 93  وضعیت شرکت ها رشد خوبی را داشت و دلیل آن، بیشتر به فضای مثبت کسب و کار در آن سال بر می‌گشت ولی در سال های بعد از آن، روند مذکور ادامه پیدا نکرد.
کدام یک از گروه های صنعتی استقبال بیشتری از IMI-100 داشته اند؟
از گذشته شرکت هایی که از لحاظ میزان درآمد در سطح بالاتری قرار می گرفتند استقبال بیشتری از این رتبه بندی داشتند که میتوان به بانک ها، صنایع پتروشیمی، فراورده های نفتی، خودروسازی و فلزات اساسی اشاره کرد. از نظر تعداد شرکت در گروه می توان گروه هایی مانند: گروه خدمات بازرگانی، گروه ماشین آلات و تجهیزات، گروه شرکتهای پیمانکاری، گروه محصولات غذایی، گروه رایانه و گروه سیمان را نیز به گروههای قبلی اضافه کرد، یعنی شرکت های این گروه ها هم حضور بیشتری در فهرست IMI-100  داشته اند.
 مهم ترین ویژگی این دوره IMI-100 چیست؟
با توجه به وضعیت خاص اقتصادی کشور، نقش این بنگاه های اقتصادی در سال گذشته و امسال اهمیت بیشتری دارد. اقتصاد ما همواره نفتی و درآمد دولت متکی به نفت بوده است، در نتیجه، جیب دولت خیلی وابسته به بنگاه های اقتصادی نبوده است، زمانی که درآمد نفتی کم می شود دولت باید از راه های دیگر، به ویژه، گرفتن مالیات، درآمد خود را تامین کند و منابع اخذ مالیات بنگاه های اقتصادی هستند. حال هرچه ما از اقتصاد نفتی دور شویم توجه به اهمیت بنگاه های اقتصادی نیز بیشتر می شود. هدف ما نیز در این رتبه بندی از 22 سال قبل این بوده است که با توجه به اهمیت بنگاه های اقتصادی، در مورد آن ها تولید اطلاعات کنیم تا وضعیت آن ها در دوره های مختلف رصد شود. سیاستگذاری در کشور نیز باید در جهت تسهیل فعالیت آن ها باشد و موانعی که بر سرراه آن ها وجود دارد برداشته شود. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در 2 سال اخیر، توجه به وضعیت بنگاه های اقتصادی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در اینجاست که فعالیت های مثل رتبه بندی IMI-100 که وظیفه اش توجه به بنگاه های اقتصادی برتر و بزرگ و تولید اطلاعات در مورد آنها است از اهمیت ویژه برخوردار می شوند. با توجه به اینکه امسال نیز به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است و بنگاه های اقتصادی برتر و بزرگ کشور نقش بارزی در رونق تولید می توانند داشته باشند، ارزیابی آنها و تولید اطلاعات در مورد آنها با انجام رتبه بندی IMI-100 ، گامی است در جهت کمک به تحقق شعار امسال.
 آیا تنها شرکت های دولتی امکان حضور در IMI-100  را دارند؟
خیر. کلیه شرکت ها اعم از شرکت های خصوصی، عمومی و دولتی میتواند در این رتبه بندی شرکت کنند. در واقع هر واحد اقتصادی که به عنوان شرکت ثبت شده باشد می تواند فرآیند این رتبه بندی حضور یابد. تنها یک محدودیت برای حضور شرکت ها وجود دارد، و آن این است که شرکت نباید انحصار قانونی در آن زمینه فعالیتی داشته باشد.
کلام آخر..
ما سعی کردیم با توسعه این کار طی سال های گذشته، اطلاعات درباره بنگاه های اقتصادی معتبر و بزرگ کشور را به طور مستند و دقیق گردآوری و تولید کنیم. در این ارتباط، با توجه به نیاز کشور برای ارزآوری، شاخص صادرات را نیز به عنوان یکی از شاخص های ارزیابی شرکت ها در نظر گرفتیم. همچنین در مورد صادرات، یک شاخص ترکیبی هم داریم که 10 شرکت برتر صادرات گرا بر اساس آن انتخاب می شوند، به این معنی که در این شاخص ترکیبی به میزان صادرات و میزان رشد آن نسبت به سال گذشته و سهم صادرات از فروش شرکت توجه می شود. همچنین، شایان ذکر است که کشورهایی مانند ترکیه، هندوستان و امریکا نیز، شرکت های خود را با همین روش ارزیابی و رتبه بندی می کنند. در گزارشات رتبه بندیIMI-100 ،پانصد شرکت ایران با 500 شرکت این کشورها مقایسه می شوند. همچنین گروه های صنعتی در ایران با گروه های صنعتی این کشورها از جنبه های مختلف مقایسه می شوند.بیست و دومین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران همسو با رونق تولید
دوشنبه,23 دی, 1398

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خصوص اهمیت این رویداد ملی اظهار داشت: این رتبه بندی که 500 شرکت بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را معرفی می کند با هدف شناسایی جایگاه بنگاه های اقتصادی و گروه های صنعتی در رشته های مختلف کسب و کار، گسترش رقابت بین بنگاه های اقتصادی و کمک به سیاست گذاران اقتصادی کشور انجام می شود.

کیانی بختیاری تصریح نمود: توجه  و کمک به  تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، توجه به کیفیت، رقابت پذیری، دانش بنیانی و توسعه مدل های کسب و کار جدید، توسعه کارآفرینی و رونق اشتغال پایدار از الزامات مهم و راهبردی است که می باید توسط بنگاه های بزرگ بعنوان پیشرانان صنعت و اقتصاد کشور مورد عنایت ویژه  قرار گیرد.

وی با تاکید بر لزوم نگاه درونزا به تولید افزود: توسعه و رونق اقتصادی کشور از طریق ایجاد و تقویت زنجیره های تامین قوی، تحقق پذیر است، لذا بنگاه های بزرگ کشور باید در این خصوص اهتمام ورزند؛ علاوه بر این برون نگری و صادرات محوری از لوازم اقتصاد مقاومتی است بنابراین بنگاه های اقتصادی برای حضور عزت مندانه در عرصه بین‌المللی باید در زنجیره ارزش بنگاه های معتبر بین المللی قرار گیرند و در کسب سهم بیشتر از بازارهای منطقه تلاش کنند.

کیانی بختیاری خاطرنشان کرد: اکنون فرصت برای خدمت به کشور و ملت فراهم شده و این وظیفه سرداران عرصه اقتصادی است که در این میدان به زنده نگه داشتن امید و باور مردم کمک کنند؛ لذا مدیران بنگاه های اقتصادی کشور می باید در راستای ارتقاء بهره‌وری و نوآوری در بازسازی و توسعه کشور نقش آفرینی نمایند.

وی با اشاره به الگوهای نوین کسب و کار گفت: مدیران اقتصادی کشور باید تلاش کنند تا زیرمجموعه‌ هایشان را به سمتی هدایت کنند که با  توسعه مدل های کسب و کار پلتفرمیک رقابت پذیر و سودآور شوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تصریح کرد: هنر این است که یک بنگاه سودآور شود و در عین حال، حقوق کارمندان و مردم را نیز رعایت کند، در این باره وظیفه مدیرانی که سرمایه آنها با سهام مردم  تامین می شود، سنگین‌تر است.

کیانی بختیاری در خصوص اهمیت رعایت مسئولیت اجتماعی بنگاه اظهار داشت: در یک نگاه جامع، تنها سود آوری یک بنگاه ملاک توفیق نیست. رشد و تولیدی که در کنارش محیط زیست آسیب ببیند، پیشرفت نیست. سود بالا در کنار نارضایتی کارگران، به رضایت اجتماعی لطمه می‌زند. باید ایمان داشت که سودآوری توام با ملاحظات اجتماعی و رعایت مسئولیت اجتماعی به نفع جامعه است، بنگاهی که در زمینه مسئولیت اجتماعی نیز فعال است باعث تقویت غرور و رضایت و وفاداری سازمانی در کارکنان خود می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خصوص اخلاق حرفه ای در کسب و کار گفت: تدبیر درباره نحوه برخورد با کارکنان، چگونگی تعامل با رقبا و ذی نفعان و پاسخگویی به حقوق مصرف کنندگان نظیر ارائه خدمات پیش، حین، و پس از فروش نماد اخلاق حرفه ای است و البته رعایت اخلاق هزینه دارد و توقع از مدیران در نظام اسلامی این است که به دنبال مطلوبیت حداکثری باشند.

وی در پایان تصریح نمود: بنگاه های بزرگ می باید  همواره در حفظ  برتری، پایداری و مانایی خود تلاش نمایند.


بازتاب روزنامه دنیای اقتصاد از همایش سال 97 شرکت های برتر ایران
چهارشنبه,17 بهمن, 1397

براساس ۳۳ شاخص و اطلاعات مالی سال گذشته رده‌بندی شدند

۵۰۰ شرکت برتر سال ۹۷

دنیای اقتصاد : ۵۰۰ شرکت برتر سال ۹۷ معرفی شدند. نتایج بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های ایرانی نشان می‌دهد که حجم فروش صد شرکت اول امسال براساس اطلاعات مالی سال گذشته، ۵۶۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل، ۲۴ درصد رشد فروش را نشان می‌دهد. فروش شرکت اول فهرست نسبت به فروش شرکت صدم    ۸/ ۳۲ برابر بزرگ‌تر است. در مجموع، ۱۳ شرکت بالای فهرست ۲/ ۵۰ درصد جمع فروش صد شرکت را شکل می‌دهد که نشان‌دهنده درجه تمرکز در وضعیت شرکت‌های بزرگ ایران است. در رتبه‌بندی شرکت‌ها، علاوه‌بر شاخص «میزان فروش»، ۳۲ شاخص دیگر نیز سنجیده می‌شود. با توجه به عمومیت فهرست شرکت‌های برتر ایران و وجود انواع شرکت‌های تولیدی، خدماتی، بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری و بانک‌های شرکت‌کننده در این رتبه‌بندی، برای همگن کردن رقم فروش این شرکت‌ها، مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت لحاظ شده است. نتایج این رتبه‌بندی براساس گروه‌های صنعتی ۳۲گانه نیز نشان می‌دهد که از نظر میزان فروش (درآمد) گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۲۶ درصد سهم در جایگاه اول، گروه پتروشیمی با ۱۴ درصد سهم در جایگاه دوم و گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۳ درصد سهم در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند.

۵۰۰ شرکت برتر و بزرگ ایران در بیست و یکمین سال رتبه بندی شرکت‌ها معرفی شدند. بر اساس گزارش سازمان مدیریت صنعتی حجم فروش صدشرکت اول سال ۱۳۹۷ بر اساس اطلاعات مالی سال گذشته، ۵۶۷هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل، ۲۴درصد رشد را نشان می‌دهد. فروش شرکت اول فهرست نسبت به فروش شرکت صدم ۸/ ۳۲برابر بزرگ‌تر است. همایش بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های برتر با حضور مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر، مدیران ارشد بنگاه‌های برتر کشور و متخصصان این حوزه روز گذشته برگزار شد. براساس جزئیات اعلام شده در این همایش، ۱۰ شرکت‌ اول رتبه بندی به ترتیب شامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (هلدینگ)، بانک پارسیان (هلدینگ)، شرکت پالایش نفت اصفهان، شرکت سایپا (هلدینگ)، بانک صادرات ایران (هلدینگ)، شرکت پالایش نفت بندرعباس، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، بانک آینده (هلدینگ)، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ) و بانک کارآفرین هستند. اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی حاکی از آن است که ۱۰شرکت ابتدای فهرست، فروشی معادل ۸/ ۲۱برابر فروش ۱۰شرکت انتهای فهرست دارند. از سوی دیگر، ۱۳ شرکت بالای فهرست ۲/ ۵۰درصد جمع فروش صد شرکت را شکل می‌دهد که نشان‌دهنده درجه تمرکز در وضعیت شرکت‌های بزرگ ایران است. در این رتبه بندی، شرکت‌ها علاوه بر شاخص «میزان فروش»، بر اساس ۳۲ شاخص دیگر نیز مقایسه می‌شوند. با توجه به عمومیت فهرست شرکت‌های برتر ایران و وجود انواع شرکت‌های تولیدی، خدماتی، بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری و بانک‌های شرکت‌کننده در این رتبه‌بندی، برای همگن کردن رقم فروش این شرکت‌ها، مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت لحاظ شده است. در مورد بانک‌ها از مجموع درآمدهای مشاع و غیرمشاع آنها استفاده می‌شود و مجموع درآمدهای بیمه‌ای و درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها نیز در مورد شرکت‌های بیمه‌ای لحاظ می‌شود. پس از گزینش و رتبه‌بندی شرکت‌ها بر اساس شاخص «میزان فروش»، این شرکت‌ها بر اساس میزان فروش به دسته‌های صدتایی تقسیم می‌شوند و شرکت‌های هر دسته بر اساس ۳۲ شاخص دیگر مقایسه و رتبه‌بندی می‌شوند. به این نحو، شرکت‌هایی با هم مقایسه می‌شوند که از نظر اندازه تا حدودی به هم نزدیک هستند. دسته‌بندی شاخص‌ها شامل «شاخص‌های اندازه و رشد شرکت»، «شاخص‌های سودآوری و عملکرد»، «شاخص‌های بهره‌وری»، «شاخص‌های صادرات»، «شاخص‌های نقدینگی»، «شاخص‌های بدهی» و «شاخص‌های بازار» است.

متولیان رتبه‌بندی شرکت‌ها این موضوع را نیز یادآوری می‌کنند که در اقتصاد ایران، مانند بسیاری از اقتصادهای در حال توسعه، قیمت‌ها منعکس‌کننده تمامی واقعیات اقتصادی نیستند. وجود یارانه‌های مختلف، دخالت‌های دولت در کنترل قیمت‌ها و مواردی از این قبیل، موجب انحراف قیمت‌ها می‌شود بنابراین قیمت‌ها قادر نیستند وضعیت واقعی رشد یک شرکت را نشان دهند. مثلا رشد فروش یک شرکت در یک اقتصاد سالم نشان‌دهنده افزایش قیمت محصول فروش‌رفته و مقدار عددی محصولات فروخته‌شده است. از آنجا که افزایش قیمت اساسا ناشی از افزایش کیفیت محصولات تولیدی است، در این صورت افزایش فروش، نشان‌دهنده رشد واقعی و سالم این شرکت‌ها است. در حالی که در اقتصاد ایران بخشی از تغییر قیمت‌ها یا ناشی از وجود بازارهای انحصاری یا ناشی از دخالت‌های دولت در تعیین قیمت محصولات شرکت‌های تولیدی است؛ بنابراین باید در مقایسه فروش شرکت‌ها و رتبه‌بندی آنها از نظر فروش این مقوله را در نظر داشت. مشکل انحرافات قیمتی نه‌تنها مشکل فهرست رتبه‌بندی ۱۰۰-IMI است، بلکه در هر نوع آمار اقتصادی خود را نشان می‌دهد. حساب‌های ملی، سبد مصرف خانوار، بودجه دولت و آمارهای مشابه همه انحرافات قیمتی را در خود دارند و تمامی واقعیت‌های اقتصادی را منعکس نمی‌کنند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، در آغاز این همایش ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی در ایران گفت: امسال نیز مانند چند سال گذشته با عنوان اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری شد که این موضوع اهمیت این شیوه اقتصادی را در ایران نشان می‌دهد. یکی از موارد مهمی که اکنون مطرح می‌شود حمایت از کالای ایرانی است. طبیعی است که در این عرصه مردم برای انتخاب کالا یا خدمات مورد نظر باید بتوانند نخستین شرکت‌های ایرانی را بشناسند. مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی درباره پیشینه رتبه‌بندی شرکت‌ها در کشور توضیح داد: این شیوه رتبه‌بندی در سال ۷۷ که نخستین دوره خود را تجربه می‌کرد به معرفی ۱۰۰ شرکت نخست کشور پرداخت. این ۱۰۰ شرکت در یک شاخص میزان فروش بررسی و معرفی شدند. به‌تدریج و با رشد اقتصادی کشور و واحدهای تولیدی و صنعتی در ایران، تعداد شرکت‌ها به ۵۰۰ رسید و شاخص‌ها نیز رشد چشمگیری داشت. وی مهم‌ترین اهداف برگزاری این رتبه‌بندی را در تولید اطلاعات درباره بنگاه‌های اقتصادی کشور و شفاف‌سازی در فضای کسب‌وکار، رتبه‌بندی شرکت‌ها از نظر تاثیرگذاری در اقتصاد ملی و گسترش رقابت بین بنگاه‌های اقتصادی دانست. کیانی بختیاری با اشاره به یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این رتبه‌بندی، توضیح داد: از مهم‌ترین دستاوردهای این رتبه‌بندی می‌توان به وضعیت واحدهای صنعتی و تولیدی در رشته‌های تخصصی اشاره کرد. برای مثال، در حوزه سیمان چند شرکت حضور دارند. یکی از موضوعاتی که در این زمینه اهمیت دارد رتبه کارخانه‌های سیمان نسبت به یکدیگر است.

شاخص‌های رتبه‌بندی

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه شرکت‌های برتر ایران بر اساس ۳۳ شاخص و در ۷ عنوان دسته‌بندی، رتبه می‌گیرند، توضیح داد: شاخص‌های اندازه و رشد شرکت، شاخص‌های سودآوری و عملکرد، شاخص‌های بهره‌وری، شاخص‌های صادرات، شاخص‌های نقدینگی، شاخص‌های بدهی و شاخص‌های بازار عنوان دسته‌بندی‌ها است. در هر کدام از این عنوان‌ها شاخص‌هایی مشخص شده که بر مبنای آنها رتبه‌بندی انجام می‌شود. کیانی بختیاری با اشاره به اینکه شفافیت از جمله شاخص‌های رتبه‌بندی ۱۰۰-IMI است، گفت: در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها ارزیابان نقش زیادی دارند.  به عبارتی اگر ارزیاب یک شرکت تفاوت کند، ممکن است نمره آن شرکت نیز در شاخص مشخصی تغییر کند. با این حال، در این شیوه رتبه‌بندی به دلیل اینکه تمام شاخص‌ها کمی هستند، ارزیابان نقشی در نمره ندارند.

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان اینکه نقش تحقیق و توسعه در رشد هر سازمان و کشوری تاثیر قابل‌توجهی دارد، توضیح داد: آمازون، آلفابت، سامسونگ و اینتل در سال گذشته میلادی بیشترین هزینه را برای بخش تحقیق و توسعه خود در نظر گرفته‌اند. بر اساس آمارهای رسمی شرکت آمازون در سال گذشته میلادی ۱۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است.کیانی بختیاری با اشاره به نخستین سیاست‌گذاری‌ها برای برگزاری ۱۰۰-IMI توضیح داد: از مهم‌ترین نیازهایی که در کشور وجود دارد، شفافیت آماری و درآمدی شرکت‌های ایران است. آمار شفاف و ارائه آمارهای درآمدی به توسعه کسب‌وکار و بنگاه‌های اقتصادی در کشور منجر می‌شود. وی در ادامه با بررسی آمارهای رسمی «فورچون» که در طرح بین‌المللی برگزار می‌شود، توضیح داد: از میان ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا ۱۲۶ شرکت به آمریکا و ۱۱۱ شرکت به چین اختصاص دارند. به‌ عبارت دیگر ۲۵ درصد شرکت‌های بزرگ دنیا به آمریکا و ۲۲ درصد به چین اختصاص دارد. وی در ادامه به نسبت فروش ۵۰۰ شرکت نخست ایران به تولید ناخالص داخلی پرداخت و توضیح داد: در این شاخص ۳۸ درصد به ۱۰۰ شرکت نخست و ۴۴ درصد به کل ۵۰۰ شرکت تعلق دارد. همان‌طور که مشخص است ۴۰۰ شرکت دیگر در این شاخص سهم چندانی ندارند.

کیانی بختیاری در ادامه به آمارهای فروش پرداخت و گفت: در ایران نخستین شرکت ۹ میلیارد دلار بر اساس اطلاعات مالی سال گذشته فروش داشت که نخستین شرکت داخلی است. البته باید در نظر داشت که این آمار در «فورچون» و در مدل جهانی به ۵۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. وی با اشاره به اهمیت رتبه بندی شرکت‌ها نیز گفت: سرمایه‌گذاران، فعالان بورس و مصرف‌کنندگان با استفاده از داده‌های آماری این دوره می‌توانند تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشند.

سازوکار کسب اطلاعات

در ادامه مجید درویش، مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر درباره تنوع شرکت‌های نخست توضیح داد: یکی از موضوعاتی که در بررسی امسال بر اساس اطلاعات مالی سال گذشته جالب بود تغییر رتبه‌های تک‌رقمی بود. در دوره‌های قبل به‌طور عمده رتبه‌های تک‌رقمی به بانک‌ها و موسسه‌های پولی و اعتباری اختصاص داشت. این در حالی است که امسال پتروشیمی‌ها رشد بسیار مناسبی داشتند. وی با اشاره به اینکه در سبد صادراتی وضعیت کارخانه‌های پتروشیمی از دیگر شرکت‌ها بهتر است، تصریح کرد: ۵۰ درصد صادرات ۵۰۰ واحد بررسی شده به پتروشیمی‌ها تعلق دارد که در سبد صادرات غیرنفتی بررسی می‌شود و رتبه دوم این شاخص نیز به فرآورده‌های نفتی تعلق دارد که ۱۹ درصد سهم دارند. وی افزود: یکی از موضوعاتی که در بررسی شرکت‌های نخست ایران اهمیت دارد نقش این شرکت‌ها در اشتغال‌زایی است بر این اساس شرکت سایپا، بانک صادرات ایران، بانک تجارت، شرکت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت مخابرات ایران بیشترین سهم را در اشتغال‌زایی دارند.

۱۰ شرکت پیشرو

در رتبه‌بندی امسال ۱۰ شرکت پیشرو انتخاب شدند. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های پیشرو تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت برتر طی چهار سال اخیر است. فهرستی که بر اساس معیار اصلی فوق‌الذکر تهیه می‌شود، با توجه به معیارهای دیگری پالایش می‌شود. این معیارها عبارتند از: وجود اطلاعات شرکت در رتبه‌بندی ۱۰۰-IMI برای حداقل سه سال اخیر، منفی نبودن تغییر رتبه فروش شرکت در سال اخیر و زیان‌ده نبودن شرکت. پس از انجام مراحل فوق، فهرست به‌دست آمده از سوی کمیته‌ای از خبرگان صنعت و محیط کسب و کار مورد بررسی قرار گرفته و ۱۰ شرکتی که بهترین نتایج را کسب کرده باشند، به‌عنوان شرکت‌های پیشرو شناسایی و معرفی می‌شوند. در انتخاب شرکت‌های پیشرو، این کمیته به سطح بلوغ شرکت‌ها توجه ویژه‌ای دارد. در مورد شرکت‌های بالغ، تغییر مثبت رتبه فروش یا حتی حفظ جایگاه، دارای اهمیت بیشتری است. ۱۰ شرکت پیشرو در رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷ شامل بانک آینده، شرکت به‌پرداخت ملت، بانک پارسیان، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر، بانک سینا، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت گروه فن آوران هوشمند بهسازان فردا، بانک کارآفرین و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر است.

بیشترین صعود رتبه

در رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ)، بیشترین صعود رتبه را داشته است؛ به‌طوری که رتبه فروش این شرکت با ۵۶ پله تغییر از ۱۴۶ به ۹۰ رسیده است. بعد از آن شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر (هلدینگ)، شرکت به‌پرداخت ملت، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر (هلدینگ)، شرکت فولاد کاوه جنوب کیش، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (هلدینگ)، شرکت مجتمع فولاد خراسان (هلدینگ)، شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی اروند و شرکت بهمن موتور بیشترین صعود رتبه را ثبت کرده‌اند. البته رتبه‌های سال قبل لحاظ شده در گزارش، بر اساس اطلاعات تجدید ارائه شده در صورت‌های مالی سال جاری شرکت‌ها و صرفا بین شرکت‌های حاضر در رتبه‌بندی سال جدید است. در نتیجه در مورد بعضی از شرکت‌ها ممکن است رتبه سال قبل آنها در این گزارش، با آنچه در گزارش سال گذشته آمده است، متفاوت باشد.

شرکت‌های تازه وارد

در رتبه‌بندی امسال، شرکت‌های تازه وارد در فهرست صد شرکت اول، شامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ)، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر (هلدینگ)، شرکت به پرداخت ملت، شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر (هلدینگ)، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (هلدینگ)، شرکت توسعه معادن روی ایران (هلدینگ) و شرکت تولید خودرو صنعت خزر است.

بیشترین رشد فروش

اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی نشان می‌دهد که بیشترین رشد فروش برای شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ)، شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر (هلدینگ)، شرکت به پرداخت ملت، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر (هلدینگ) و شرکت فولاد کاوه جنوب کیش ثبت شده است.

بالاترین ارزش افزوده

مطابق اطلاعات رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷ بالاترین ارزش افزوده به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ)، بانک آینده (هلدینگ)، شرکت سایپا (هلدینگ)، بانک صادرات ایران (هلدینگ)، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ)، شرکت ارتباطات سیار ایران (هلدینگ)، شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) و شرکت گروه مپنا (هلدینگ) اختصاص داشته است.

بیشترین دارایی

در رتبه‌بندی امسال شرکت‌ها از لحاظ بیشترین دارایی نیز طبقه‌بندی شده‌اند. بر این اساس بانک صادرات ایران (هلدینگ)، بانک تجارت (هلدینگ)، بانک آینده (هلدینگ)، بانک کشاورزی (هلدینگ)، بانک پارسیان (هلدینگ)، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، بانک رفاه کارگران (هلدینگ)، بانک صنعت و معدن (هلدینگ)، بانک اقتصاد نوین (هلدینگ) و بانک انصار (هلدینگ) رتبه اول تا دهم بیشترین دارایی را دارند.

بالاترین اشتغال‌زایی

بر اساس اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی شرکت سایپا (هلدینگ)، بانک صادرات ایران (هلدینگ)، بانک تجارت (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ) و شرکت مخابرات ایران (هلدینگ) بالاترین اشتغال‌زایی را ثبت کرده‌اند.

بیشترین سودآوری

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، شرکت ارتباطات سیار ایران (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ) و شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ) بیشترین سودآوری را ثبت کرده‌اند.

بیشترین بازده فروش

اطلاعات رتبه‌بندی امسال نشان می‌دهد که شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح (هلدینگ)، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (هلدینگ)، شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (هلدینگ)، شرکت پلیمر آریاساسول و شرکت پتروشیمی زاگرس بیشترین بازده فروش را داشته‌اند.

بیشترین صادرات

رتبه‌بندی شرکت‌ها از لحاظ بیشترین صادرات نیز نشان می‌دهد که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی نوری (برزویه)، شرکت پالایش نفت بندرعباس، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ) و شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) در رده اول تا پنجم قرار دارد.

بالاترین ارزش بازار

بر اساس اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی بالاترین ارزش بازار نیز به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی مارون (هلدینگ)، شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) و شرکت مخابرات ایران (هلدینگ) اختصاص دارد.

شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع

در طبقه‌بندی ۵۰۰ شرکت برتر ایران ۵ شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت دوم نیز معرفی شده‌اند که شامل شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی، شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، شرکت توسعه تجارت فراگیر فولاد خوزستان، شرکت گروه داده‌پردازی بانک پارسیان و شرکت نقش اول کیفیت است. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت دوم طی چهار سال اخیر است. ۵ شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت سوم نیز شامل شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران، شرکت سازآب کیان پاد، شرکت طراحی و ساخت قطعات صنایع ایران، شرکت گروه فن آوا و شرکت مهندسی و پشتیبانی نیروگاهی البرز توربین است. پنج شرکت برتر از لحاظ رشد سریع بین صد شرکت چهارم نیز شامل شرکت تجارت الکترونیک ارتباط فردا، شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، شرکت صنایع خاک چینی ایران، شرکت صنایع ماشین ابزار ایران خودرو و شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان است.

۱۰ شرکت برتر صادرات گرا

در رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷ شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، شرکت پتروشیمی زاگرس، شرکت پتروشیمی لاله، شرکت پرسال، شرکت توسعه معادن روی ایران، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت فرآورده‌های قیری هرمز پاسارگاد، شرکت فولاد کاوه جنوب کیش، شرکت لوله گستر خادمی و شرکت معماران تجارت آفتاب ۱۰شرکت برتر صادرات‌گرا هستند. ۱۰ شرکت برتر صادرات‌گرا بر اساس شاخص ترکیبی صادرات مشخص می‌شوند. این شاخص از ترکیب سه شاخص صادرات، رشد صادرات و نسبت صادرات به فروش به‌دست می‌آید. بنابراین شرکت‌هایی که در سال مالی ۱۳۹۶ صادرات داشته‌اند، بر اساس شاخص ترکیبی صادرات رتبه‌بندی شده‌اند و ۱۰ شرکت اول فهرست به‌عنوان شرکت‌های صادرات‌گرا شناخته می‌شوند.

۳۲گروه صنعتی

در همایش امسال شرکت‌ها به ۳۲ گروه صنعتی نیز تقسیم‌بندی شده‌اند. مقایسه گروه‌های صنعتی از نظر میزان فروش نشان می‌دهد که گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۲۶درصد سهم، گروه پتروشیمی با ۱۴درصد سهم و گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۳درصد سهم در جایگاه اول تا سوم قرار دارد. کمترین سهم فروش نیز به گروه لوازم خانگی و الکترونیکی اختصاص دارد. سه گروه صنعتی اول از نظر سودآوری شامل گروه پتروشیمی با ۳۴درصد سهم، گروه فلزات اساسی با ۲۰درصد سهم، گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۳درصد سهم در جایگاه اول تا سوم قرار دارد. سه گروه صنعتی از نظر ارزش افزوده نیز مربوط به گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۷/ ۱۶درصد سهم، گروه پتروشیمی با ۴/ ۱۶درصد سهم، گروه فلزات اساسی با ۱۲درصد سهم است. سه گروه صنعتی از نظر دارایی‌ها نیز گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۵۴درصد سهم، گروه پتروشیمی با ۹درصد سهم و گروه شرکت‌های پیمانکاری با ۴درصد سهم است. مطابق اطلاعات رتبه‌بندی امسال سه گروه صنعتی از نظر بازدهی فروش شامل گروه سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۷۷درصد حاشیه سود، گروه واسطه گری‌های مالی با ۷۵درصد حاشیه سود و گروه اکتشاف، استخراج و خدمات جنبی با ۳۲درصد حاشیه سود است. میانگین بازده فروش ۳۲ گروه صنعتی نیز                 ۴۵/ ۱۶درصد است. سه گروه صنعتی اول از نظر اشتغال‌زایی نیز شامل گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۱۹درصد سهم، گروه وسایل نقلیه و قطعات خودرو با ۱۱درصد سهم و گروه شرکت‌های پیمانکاری با ۸درصد سهم است. سه گروه صنعتی از نظر صادرات نیز گروه پتروشیمی با ۵۰درصد سهم، گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۹درصد سهم و گروه فلزات اساسی با ۱۷درصد سهم است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره‌وری کل نیز شامل گروه سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۶/ ۳واحد، گروه واسطه‌گری‌های مالی با ۴/ ۳واحد و گروه اکتشاف، استخراج و خدمات جنبی با ۴/ ۱واحد است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره وری کل عوامل شامل گروه پتروشیمی با ۳۹/ ۳واحد، گروه واسطه گری‌های مالی با ۳۴/ ۳واحد و گروه سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۶/ ۲واحد است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره‌وری نیروی انسانی نیز شامل گروه سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۲۹واحد، گروه واسطه گری‌های مالی با ۱۸ واحد و گروه صنایع سلولزی با ۱۱ واحد است.  سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره‌وری سرمایه نیز شامل گروه خدمات فنی و مهندسی با ۱۴ واحد، گروه خدمات عمومی، رفاهی و گردشگری با ۹ واحد و گروه پتروشیمی با ۶ واحد است. اگر پراکندگی استانی ۵۰۰ شرکت بزرگ ایران را بر اساس محل ثبت شرکت‌ها نیز مورد لحاظ قرار دهیم، استان تهران (با ۲۵۰شرکت) در ردیف اول قرار دارد. پس از آن استان‌های اصفهان (با ۳۴ شرکت) و خوزستان (با ۲۰ شرکت) در ردیف دوم و سوم قرار دارند.

بازتاب خبری همایش بیست و یکمین رتبه بندی شرکت های برتر ایران در رسانه ملی
ﺳﻪشنبه,16 بهمن, 1397

بازتاب خبری همایش بیست و یکمین رتبه بندی شرکت های برتر ایران در رسانه ملی را درلینک های زیر ملاحظه فرمایید.

شبکه یک - ساعت 14

شبکه سه - ساعت 22

شبکه یک - ساعت21

مصاحبه روزنامه اقتصاد کارا با آقای درویش مدیر مرکز رتبه بندی
ﺳﻪشنبه,16 بهمن, 1397

​دکتر مجید درویش رئیس مرکز رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی
اثرگذارترین شرکت ها در اقتصاد ایران
آقای دکتر اگر موافقید بحث را با چرایی درخصوص رتبه‎بندی آغاز کنیم؟
چه نیازی به رتبه بندی IMI-100 هست؟

توسعه ظرفیت مدیریت در کشور به ویژه توسعه ظرفیت مدیریت در بنگاه های اقتصادی از اهداف سازمان مدیریت صنعتی است و رتبه‎بندی با سنجش عملکرد، در تحقق این هدف موثر است.
تعداد شرکت‌هایی که مدیریت پایدار داشته‎اند، اندک است.جالب آنکه شرکت‌هایی که مدیریت پایدار داشتند، عملکردشان بسیار خوبتر بوده است. ثبات و ماندگاری درایجاد برند موثر است و اصولا برند اینگونه ساخته می شود.اگر ما ادعا می‎کنیم که  " IMI-100" در میان رتبه بندی‌های، فراگیرترین رتبه بندی در کشور است و بخشی از آن حاصل همین ثبات بوده است.

سال 1377 که ما رتبه بندی شرکت‎های برتر را شروع کردیم، سه هدف اصلی را تعقیب می‎کردیم .
یکی بحث تولید اطلاعات در مورد بنگاه‎های اقتصادی بود. چرا که بنگاه های اقتصادی نقش مهمی را در اقتصاد کشورها بازی می‎کنند. در ایران به لحاظ دولتی بودن اقتصاد و این که متکی به درآمدهای نفتی کشور بوده است،بنگاه های اقتصادی به آن نحوی که در کشورهای پیشرفته اقتصادی بها داده می شدند، مورد توجه نبودند. به هر حال ضرورت داشت این بنگاه‎های اقتصادی بویژه بنگاه های بزرگ کشور درمعرض دید قرار بگیرند و عملکرد آن‎ها بررسی شود.
این تولید اطلاعات برای مدیران این شرکت‎ها مفید است، چرا که با این رتبه بندی و مقایسه‎ای که بین بنگاه‎های اقتصادی انجام می‎شود ، این بنگاه ها جایگاهشان در اقتصاد کشور و مقایسه خود با شرکت‎های رقیب را به راحتی متوجه می‎شوند و می توانند از این اطلاعات استفاده کنند. مهمتر از آن شاید بگوییم که سیاست گذاران اقتصادی کشور هستند که چنین اطلاعاتی را نیاز دارند. برای اینکه  اولین مولفه در هر نوع سیاست گذاری و تصمیم گیری، اطلاعات است. نکته مهم این است که تولید اطلاعات منجر به شفافیت در فضای کسب وکار می‎شود.
هدف دیگر آن بود که ما با توجه به ویژگی های خاص این نوع رتبه بندی که سابقه اش در دنیا بوده است، بیشتر شرکت‎های بزرگ را مد نظر داریم. اهمیت شرکت های بزرگ در مقایسه با شرکت‏‎های کوچک و متوسط این است که تاثیر گذاری آن ها در اقتصاد ملی بیشتراست. بنابراین رصد کردن این شرکت‎ها و بررسی عملکردشان می تواند برای اقتصاد مهم باشد.
سومین هدف این است که نوع رتبه بندی به گونه‎ای باعث تشویق رقابت پذیری اقتصاد می‎شود . ما با این سه هدف اصلی شروع کردیم. هر چند اهداف جانبی دیگری می تواند محقق شود و به نظررسید این طرح را به عنوان یک طرح ملی انجام دهیم. چون سازمان مدیریت صنعتی بحث توسعه ظرفیت ملی مدیریت اقتصادی در کشور را به عنوان رسالت و ماموریت اصلی تعقیب می نماید؛ به ویژه مدیریت بنگاه‎های اقتصادی. این بود که این کار را شروع کردیم و 21 سال است که این کار را هر ساله مستمر ادامه می دهیم و خوشبختانه موفق شدیم با توسعه ظرفیت‎ها مسیر رو به پیشرفتی را طی کنیم.
نگاه سازمان مدیریت صنعتی به رتبه‎بندی و این بخش از فعالیت‌ها چگونه است؟
به دلیل اینکه شاخص‌های ما شاخص‌های عملکردی است؛ یعنی به نوعی عملکرد شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را مورد ارزیابی قرار می‎دهد و با آن سه هدف اصلی هم سو است، سازمان مدیریت صنعتی آن را در راستای ماموریت و رسالت خود می‎داند. در این رتبه‌بندی عملکرد بنگاه‌های اقتصادی ارزیابی می‎شود واین در راستای ماموریت و رسالت این سازمان است .
سابقه رتبه بندی در ایران و جهان چیست؟
ما اگر به طور مشخص رتبه بندی شرکتهای برتر ایران که به IMI-100معروف است، را مد نظر بدانیم، باید گفت در خصوص این روش خاص  رتبه بندی در دنیا، کار معروفی بنام " فورچون 500" وجود دارد. ما به نوعی در این کار ملی از این ایده جهانی الگر گرفتیم. " فورچون" هر ساله 500 شرکت بزرگ جهان را معرفی و رتبه بندی می‎کند. هم چنین فورچون یک رتبه بندی دیگر با همین روش دارد که 500 شرکت بزرگ امریکا را رتبه بندی می کند. کشورهای دیگر هم  نظیر ترکیه یا هندوستان هم با همین روش به رتبه‎بندی بنگاه‎هایشان می‎پردازند. ما به اطلاعات آن ها از طریق سایت دسترسی داریم. برخی کشورهای دیگر هم این کار را انجام می دهند که ما دسترسی دقیق به اطلاعات آنها نداریم مانند مالزی و کانادا . بنابراین می توانیم بگوییم هم در سطح کشور، هم در سطح منطقه و هم در سطح جهان این روش سابقه دارد و در حال حاضر انجام می‎شود . در سطح منطقه در واقع "موسسه دینار استاندارد" است که شرکت‎های فعال در کشورهای اسلامی را رتبه‎بندی می‎کند.نام این رتبه بندی منطقه‎ای "دی اس 100" به معنای صد شرکت بزرگ در حوزه کشورهای اسلامی است.
در IMI-100 شرکت‎ها، رتبه‎بندی یا رنکینگ می‎شوند . در واقع  "رتبه" یا "رنک" شرکت‎ها از یک جنبه خاصی سنجیده می‎شود. مهم ترین شاخص در رتبه بندی ای ام ای 100 و رتبه بندی های مشابه چون فورچون ، فروش یا میزان درآمد شرکت‎هاست. روش شناسی این کار مهم است. برای ما، شاخص اصلی میزان فروش شرکت‎ها است .البته ما در ارزیابی خود مجموعا 33 شاخص داریم که یکی از آن‎ها فروش است. این 33 شاخص، تماما اقتصادی و مالی هستند ، نکته ظریفی که در اینجا وجود دارد که نوعا باعث سوء تفاهم بعضی‏ها می شود، این است که برخی تصور می‎کنند که این شاخص‎ها باهم ترکیب می‎شوند که اینطور نیست. در این مدل مانند فورچون، شاخص‎ها مستقل و جدا از هم هستند.اگرشاخص اصلی و مهم "فروش" را در نظر بگیریم، این شرکت ها براساس شاخص فروش "رنک" می شوند . شاخص‎های دیگر هم داریم مثل سود ، دارایی ، تعداد کارکنان ، صادرات و .... شرکت ها براساس این شاخص ها نیزرتبه بندی می شوند و این‎شاخص ها با هم ترکیب نمی شوند. یک شرکت مثلا ممکن است که در شاخص فروش، رتبه 10 را داشته باشد، ولی در شاخص سود آوری رتبه  50 و در یک شاخص دیگر مانند بهره وری در رتبه 80 باشد. این نکته در روش‎شناسی مهم است. چرا که در برخی از رتبه‎بندی‎های دیگر، روش آنها این است که یک تعداد متغیر و شاخص را دارند و با هم ترکیب می شوند و نهایتا به یک شرکت یک رتبه یا یک امتیاز داده می شود . جایزه تعالی سازمانی که آن هم توسط سازمان مدیریت صنعتی انجام می‎شود، مبتنی بر مدل EFQM است که بر اساس شاخص‎های مختلف شرکت ارزیابی می‎شود و نهایتا به شرکت یک امتیاز داده می شود که سقف امتیاز آن 1000 امتیاز است . برای مثال می‎گویند این شرکت امتیازش 650 و شرکت دیگری 500 است. این یک مدل ارزیابی است.روش IMI-100 یا فورچون این گونه نیست.
تفاوت شاخص‎های ارزیابی در ایران با مدل جهانی فورچون چیست؟
روش در این دو رتبه بندی یکسان و رتبه بندی های مشابه ، یکسان است ولی تعداد شاخص های مورد ارزیابی متفاوت است ما در رتبه‎بندی IMI-100 با یک شاخص شروع کردیم و در سال های بعد ، تعداد شاخص ها را افزایش دادیم و در سال های اخیر به 33 شاخص رسیدیم. در واقع،  رتبه بندی را  به ‎تدریج و از جنبه های مختلف توسعه دادیم. جالب این است که فورچون، 14 شاخص را مورد ارزیابی قرار می‎دهد. شاخص اصلی که در آن 500 شرکت برتر را معرفی می کند، فروش( درآمد ) است. در رتبه بندی ترکیه هم تعداد شاخص‎ها از رتبه بندی IMI-100 کمتراست. از اینرو باید گفت دررتبه بندی IMI-100 ، بیشترین تعداد شاخص ها را داریم و می توان گفت بیشترین خروجی را در رتبه بندی
IMI-100 داریم. نه رتبه بندی امریکا این تعداد شاخص را دارد و نه رتبه بندی در دیگر کشورها .
من معتقدم که یک کار حرفه‎ای این است که بطور مشخص بگوید این طرح چه‎ کاریا کارهایی را انجام می دهد و چه کاریا کارهایی را انجام نمی دهد. دامنه و قلمروی کار تا کجا است؟  برخی از کارهایی که به عنوان رتبه بندی‎ در کشورانجام می شوند این رویکرد را ندارند .
روش بررسی و مشخص نمودن رتبه‎ها تا چه میزان دقیق و علمی و قابل اتکاست؟
نکته مهم روش شناسی این است که شاخص‎های رتبه بندی IMI-100  شاخص‎های کمی(مقداری) هستند و این موضوع، IMI-100  را از بقیه رتبه‎بندی‎ها متمایز می‎کند. ما اطلاعات را از صورت‎های مالی حساب‎رسی شده شرکت‎ها استخراج می‎کنیم. یعنی مستند‎ترین اطلاعات شرکت را که حسابرس قانونی آن را بررسی کرده اخذ می‎کنیم . شرط ما در قبول اطلاعات از شرکت‎ها، دارا بودن مهر تائید حسابرس روی صورتهای مالی و تصویب مجمع عمومی شرکت است.
بسیاری از این شرکت‎ها در بورس هستند. بورس هم اطلاعات شرکت را کنترل کرده و در سامانه کدال قرار داده است. در این رتبه بندی، ارزیاب قضاوت نداشته و ممیزی صورت نمی‎گیرد. رتبه‎های شرکت ها توسط نرم‎افزار تعیین می‎شود وهیچ قضاوتی توسط گروه مجری رتبه بندی صورت نمی گیرد. در این 21 سال، ورود اطلاعات دقیق و بدون خطا بوده است. رایانه، رنکینگ را مشخص کرده و خروجی را به ما می‎دهد. از این‎رو، تشکیک در رتبه شرکت ها موضوعیت ندارد.
شفافیت حداکثری در این رتبه بندی، موجب اعتماد شرکت‎ها می‎شود، چیزی که درسایر ارزیابی ها و رتبه بندی ها در ایران کمتر دیده می شود.
دستاوردها و نتایج این رتبه‎بندی چیست؟
با رتبه‎بندی شرکت‎های بزرگ کشور، تصویری از اقتصاد بنگاهی کشور به دست می‎آوریم. وقتی نتایج کنار هم قرار داده می‎شوند،به عنوان مثال متوجه می‎شویم که بالاترین میزان درآمد مربوط به کدام شرکت‎ها است. می‎توانیم بفهمیم که کدام کسب‎و‎کارها در کشور قوی عمل کرده‎اند و مدیران و استفاده کنندگان از نتایج رتبه بندی ها می‎توانند آنها را تحلیل کنند .
با مشاهده جدول صد شرکت برتر، متوجه می‎شوید رشته هایی مانند حوزه بانک ، پتروشیمی ، فراورده‎های نفتی، خودرو سازی و چند حوزه دیگر قوی هستند و یا مثلا نشانی از صنعت نساجی نمی بینید . در حالی که در شرکت های بزرگ ترکیه، صنعت نساجی حضور بسیار قوی دارد.
در رتبه بندی IMI-100، آثار ناشی از شکل‎گیری و رشد کسب ‎و‎کارهای استارتاپی  دیده می‎شود؟
اینگونه شرکت‎ها در مراحل اولیه شرکت‎های کوچکی هستند. این‎ها با وجود رشدشان، در حدی نبوده‎اند که درفهرست 500 شرکت بزرگ قرار گیرند.رتبه‎بندی کنونی ناظر به فعالیت سال گذشته بنگاه‎ها است.به نظر می‎رسد در ادامه کار این کسب ‎و‎کارها و تجاری شدن فعالیت‎هایشان، در سال های آتی بتوانند در این فهرست قرار بگیرند.
چه شد که از 100 شرکت به 500 شرکت رسیدید؟
ما در سال اول یعنی 21 سال پیش، کار را با یک شاخص و انتخاب 100 شرکت از میان مشارکت کنندگان شروع کردیم. در ادامه ، تعداد شاخص‎ها را به 33 شاخص افزایش دادیم. انتخاب و معرفی شرکت‎ها هم به 500 شرکت رسید تا امکان مقایسه با 500 شرکت رتبه بندی های مشابه در دیگر کشورها فراهم شود .
در روند رشد این رتبه بندی، هر سال به شمار شرکت‎ها برای حضور در رتبه‎بندی اضافه شد. در سال اول، خروجی کار، تنها یک فهرست صد تایی بود ولی در سال های بعد، تعداد شرک تها به تدریج افزایش یافت ونهایتا به 500 شرکت رسید . انتشار گزارشات سالانه فارسی و انگلیسی و انتشار کتاب تحلیل عوامل موفقیت از نگاه مدیران بنگاه ها تحت عنوان کندوکاو عوامل برتری و انتشار ویژه‎نامه شرکت های برتردر ماهنامه تدبیر سازمان از جمله خروجی‎های کار در سال های اخیر است.
حضور شرکت‎ها در فرآیند رتبه‎بندی اختیاری است؟
این نکته که حضور در فرآیند رتبه بندی اختیاری است، مهم است. شرکت ها هیچ الزامی برای حضور ندارند و این نشان می‎دهد که این حضور برای شرکت‎ها  دستاوردهایی  دارد. مانع برای حضور، عدم شفافیت است.این که این تعداد شرکت در این رتبه بندی حضور پیدا می کنند از نظر ما موفقیت به حساب می آید. از رشد مشارکت علی‎رغم برخی موانع و نقدها، می توان این نتیجه را گرفت که اقتصاد ما در جهت شفاف‌تر شدن در حال حرکت است.
از جانب ما فقط یک محدودیت برای حضور شرکت ها وجود دارد و آن این است که شرکت نباید انحصار قانونی داشته باشد .
با توجه به این که سابقه فعالیت خود شما در سازمان مدیریت صنعتی به " IMI-100" گره خورده است و عمده فعالیت‌های شما به این بخش معطوف می شود و با توجه به اینکه نزدیک به 21 سال عهده‎دار مدیریت این پروژه هستید، چه توصیه‌ای برای شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی دارید؟
شروع و توسعه این رتبه بندی در سازمان مدیریت صنعتی با مساعدت مدیریت سازمان وهمکاران و کارشناسان بوده است و ما پیوسته از آن مراقبت کرده ایم. تداوم و پایداری کارها بسیار مهم است و به این بستگی دارد که مدیر آن پروژه طی مدت طولانی آن را مدیریت کرده باشد. در واقع مدیریت او پایداری داشته باشد و این نکته ای است که قابل توصیه است.
در بررسی هایی که دردوره های مختلف تدوین و انتشار کتاب "کند و کاو عوامل برتری" داشته ایم فهمیده ایم که تعداد شرکت‌هایی که مدیریت پایدار داشته‎اند، اندک بوده است. شرکت‌هایی که مدیریت پایدار داشته اند، عملکردشان بسیار خوبتر بوده است. ثبات و ماندگاری درایجاد برند موثر است و اصولا برند اینگونه ساخته می شود. اگر ما ادعا می‎کنیم که  " IMI-100" در میان رتبه بندی‌ها فراگیرترین رتبه بندی در کشور است ، بخشی از آن، به دلیل همین ثبات مدیریت بوده است.
به غیر از بحث ثبات در مدیریت،آیا میتوانیم این توصیه را نیز بکنیم که شرکت‌هایی که در رتبه‎بندی حضور پیدا نمی کنند و خود را به این چالش نمی کشند می توانند دچار زیان شوند؟
برخی شرکت‎ها اعم از دولتی و خصوصی، از رتبه‎بندی می‎گریزند. این مساله می‎تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی مدیران عامل به دلیل افت عملکرد شرکت در سال مورد بررسی ، به عدم شفافیت روی می آورند .تصور من این است که مجامع شرکت‌ها و هیات مدیره‎ها باید در این زمینه نقش ایفا کنند. ممکن است که مدیرعامل یک شرکت به دلیل افت آن شرکت در یک سال خاص ترجیح دهد که در آن سال اطلاعاتی را ارائه ندهد و در رتبه بندی شرکت نکند اما نقش نهاد بالاسری یعنی مجمع شرکت، مهم است و این خواسته را داشته باشد که با حضور شرکت در این رتبه بندی،  عملکرد شرکت مورد بررسی و مقایسه قرار گیرد.
نکته دیگر در خصوص عدم حضور این است که گاهی شرکت‌ها دوست ندارند بزرگ بودنشان مشخص شود.عده ای این تصور را دارند که اگر بزرگ بودنشان دیده شود ممکن است  برایشان مشکلاتی به وجود بیاید که نقش حاکمیت در این زمینه و در ایجاد بسترهای امن موثر است.
در واقع نگرشی که درباره شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌های زیاد در بعضی کشورهای پیشرفته وجود دارد، در اینجا متفاوت است و عده‎ای سعی می کنند با عدم حضور در چنین عرصه‎هایی، این مساله را پنهان کنند.
وقتی شرکت‎ها خواستار حضور در ارزیابی و مقایسه هستند، یعنی اعتماد دارند، چرا که صورت‎های مالی‎خود که حساس‎ترین اطلاعات شرکت است را در اختیار ما می‎گذارند. از سوی دیگر، اگر شرکتی نخواهد به هر دلیلی در رتبه‎بندی شرکت کند، به معنای تمایل برای افشا نشدن اطلاعات و یا عمومی نشدن آن است.
در پایان اگر نکته دیگری مدنظرتان است بفرمائید
فکر می‎کنم نکات بسیار خوبی مطرح شد. اما نکته ای که می‎خواهم بگویم، این است که گاهی اوقات از ما می‌پرسند که چرا فقط شرکت‌های بزرگ را ارزیابی می‎کنید، در صورتی که شرکت‌های کوچک نیز مهم هستند.
در پاسخ باید بگویم که هرچیزی را باید در حد خودش و جای خودش برایش اهمیت قائل شویم . بله شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک مخصوصا در امر اشتغالزایی بسیار موثرند. اما ضریب تاثیر شرکت‌های بزرگ در اقتصاد ملی بیشتر است. آماری که تولید می کنیم این را ثابت می کند. نکته مهم این است که بسیاری ازشرکت‌های کوچکتر در زنجیره تامین شرکت‌های بزرگ قرار دارند و اگر شرکت مادر و بزرگ‌تر دچار مشکل شود، تمام این شرکت‌های کوچک‌تر و زیر مجموعه دچار مشکل خواهند شد. شرکت‌های کوچک نیز در جوامع صنعتی در پیوند با شرکت بزرگ تعریف می شود.
با این مفروضات، هدف و دستورکار ما این بوده است :" رتبه بندی شرکت‌ها از نطر میزان اثرگذاری در اقتصاد ملی" . برای مثال اقتصاد آمریکا یک اقتصاد آزاد و باز بوده وحمایت و یارانه در آن کم است. حدود یک دهه پیش که بحران اقتصادی در آمریکا ایجاد شد، "جنرال موتورز" دچار مشکل گردید و در آستانه ورشکستگی قرارداشت.با اینکه دراقتصاد آن‌ها، قاعده این است که نباید حمایتی انجام شود، اما دولت از آن شرکت حمایت کرد تا به ورشکستگی نرسد. بعد از آن حمایت، این شرکت دوباره سرپا شد و از آن وضع نجات پیدا کرد. علت این بود که اگر این مجموعه بزرگ ورشکست می شد، رکودی ایجاد می کرد که به بقیه کسب و کارها نیز سرایت می کرد و این است که شرکت‌های بزرگ بسیار حائز اهمیت هستند.
اگربه فهرست رتبه‎بندی "فورچون گلوبال" که در آن 500 شرکت بزرگ جهان حضور دارند، نگاه کنیم و سهم کشورها در این فهرست را مورد توجه قرار دهیم . اگر جمع درآمد این 500 شرکت را در نظر بگیریم، سهم آمریکا 29.6 درصد است که رتبه نخست را دارد و در رتبه‌های بعدی چین، ژاپن، آلمان، فرانسه و بریتانیا قرار دارند.سهم بقیه کشورها در آن فهرست 500 شرکتی، تنها 22 درصد است. از طرف دیگر، اگر رنکینگ کشورها ازنظرتولید ناخالص داخلی (GDP ) بررسی کنیم متوجه می شویم که کشورهای نام برده در GDP نیز دررتبه‌های نخست هستند. این نشان می دهد کشورهایی که شرکت‌های بزرگ دارند اقتصادشان نیز در رتبه‌های بالا قرار دارد .آن هدفی که ما از رتبه بندی داریم این است که شرکت‌هایی را که بیشترین تاثیر را در اقتصاد ملی دارند معرفی کنیم.
آیا هیچ شرکتی از فهرست شرکتهای IMI-100 در فهرست فورچون جهانی قرار می گیرد؟ در فهرست 500 شرکت بزرگ آمریکا چطور؟  
با توجه به میزان درآمد شرکت های بزرگ فهرست IMI-100 هیچ شرکت ایرانی در فهرست فورچون جهانی قرار نمی گیرد ولی میزان درآمد چند شرکت فهرست IMI-100 به اندازه ای است که بیرون از فهرست 500 شرکت بزرگ آمریکا قرار نمی گیرند . به این معنی که این شرکت های ایرانی از نظر درآمد از برخی شرکت های آمریکایی بزرگتر هستند .


 

مصاحبه با آقای درویش مدیر مرکز رتبه بندی در شبکه ایران کالا
شنبه,20 بهمن, 1397

مصاحبه آقای درویش مدیر مرکز رتبه بندی با شبکه ایران کالا را در لینک زیر ​ملاحظه فرمایید.

مصاحبه آقای درویش با شبکه ایران کالا
دیدار مدیران شرکت‌های برتر با مقام معظم رهبری
چهارشنبه,29 آبان, 1398

مدیران عامل شرکت‌های برتر ایران که بر اساس رتبه‌بندی سالانه سازمان مدیریت صنعتی (رتبه‌بندی IMI-100) در یکی از سال‌های 97-1395 در فهرست مذکور قرار گرفته‌اند، روز سه‌شنبه 28 آبان ماه 1398 در برنامه دیدار تولیدکنندگان برتر و مسئولان و مدیران عالی اقتصادی کشور با رهبر معظم انقلاب حضور یافتند. در این دیدار، مقام معظم رهبری بیانات مهمی ایراد نمودند.


متن کامل بیانات مقام معظم رهبری:

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=44105

نشست خبری فراخوان بیست و دومین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران
ﺳﻪشنبه,08 مرداد, 1398

نشست خبری فراخوان بیست و دومین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران برگزار شد

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی از آغاز فراخوان بیست و دومین سال رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-100)  خبر داد
 
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، کیانی بختیاری در این نشست  با بیان این نکته که يكي از جنبه‌هاي عملياتي شدن راهبرد اقتصاد مقاومتي، عملياتي شدن آن در درون بنگاه‌هاي اقتصادي است، اظهار داشت: سال 1398 بر اساس اهداف استراتژیک اقتصادی و سیاسی کشور و سند اقتصاد مقاومتي، سال "رونق تولید" عنوان یافته است. اين چندمين سال پياپي است كه شعاري اقتصادي سرلوحه شروع سال قرار می‌گیرد که مؤید جايگاه و اهميت نقش اقتصاد در استراتژي‌های کلان جمهوري اسلامي ايران در سال‌هاي اخير است. زماني كه اين گزاره‌ها در كنار ابلاغيه الگوي اقتصاد مقاومتي قرار مي‌گيرد، نوع حركت مطلوب اقتصاد در كشور روشن‌تر می‌شود.
وی یادآور شد: اقتصاد مقاومتي به‌صورت چكيده، از طريق ايجاد يك ساختار تولیدی درون‌زا و برون‌نگر دستیابی به آرمان‌های توسعه اقتصادي كشور را پي مي‌گيرد. بنابراین، به نظر می‌رسد در بررسي و تحليل شعار سال، بايد به استراتژي اقتصاد مقاومتي توجه ويژه نمود و چه‌بسا اگر بنگاه‌هاي كشور در اين مسير قرار نگيرند، امكان عملياتي شدن اين راهبرد ممكن نباشد.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تاکید نمود: سازمان مدیریت صنعتی در جهت ارتقای توان عملیاتی و مدیریتی بنگاه‌های اقتصادی کشور و با انجام رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران ( IMI-100 )، اهداف مهمی را دنبال می‌کند که از جمله آن‌ها، معرفی و رتبه‌بندی شرکت‌های اثرگذار در اقتصاد ملی و تولید اطلاعات در مورد آن‌ها و نیز، گسترش رقابت بین آن‌ها می‌باشد.
 وی درخصوص نقش  بنگاه بزرگ در اقتصاد گفت: بنگاه‌های اقتصادی بزرگ-مقیاس که فروش بالایی دارند، نقش اساسی در اقتصاد هر کشوری بازی می‌کنند. شواهد آماری داخلی و خارجی نشان از اثرگذاری بنگاه‌های بزرگ در اقتصاد کشورها دارد. آمار و اطلاعات رتبه‌بندی فورچون ۵۰۰، نشان می‌دهد کشورهایی که سهم بالاتری در فهرست فورچون ۵۰۰ دارند، از نظر تولید ناخالص داخلی نیز رتبه بالاتری دارند.
کیانی بختیاری افزود: در سال ۲۰۱۷، رتبه اول از نظر سهم درآمدی شرکت‌های لیست فورچون ۵۰۰، به کشور آمریکا با ۶/۲۹ درصد، تعلق داشت. کشورهای چین، ژاپن و آلمان، به ترتیب با سهم‌های ۵/۲۲، ۷/۹ و ۷/۶ درصدی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. این در حالی است که رتبه این کشورها از نظر شاخص تولید ناخالص داخلی که معرف قدرت اقتصادی کشورها است، نیز به همین ترتیب می‌باشد. به عبارت دیگر، می‌توان نتیجه گرفت کشورهایی که شرکت‌های بزرگ بیشتری دارند، از اقتصاد قوی‌تری برخوردار هستند.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با تاکید بر اهمیت نقش 500 شرکت برتر کشور در تولید ناخالص داخلی اظهار داشت: از طرف دیگر، اطلاعات IMI-100 مربوط به سال مالی ۹۶ نشان می‌دهد که ۵۰۰ شرکت حاضر در فهرست رتبه‌بندی، ۱‍۴درصد و ۱۰۰ شرکت اول، ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می‌دهند. همچنین اگر مجموع فروش ۵۰۰ شرکت بزرگ را با میزان تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۶ مقایسه کنیم، درمی‌یابیم که میزان فروش ۵۰۰ شرکت معادل ۴۴ درصد تولید ناخالص داخلی است که به‌نوعی می‌تواند گویای این مطلب باشد که مجموعه‌ی ۵۰۰ شرکت و شرکت‌های پیشین آن‌ها در زنجیره تأمین، به‌طور تقریبی در ۴۴ درصد تولید ناخالص داخلی، نقش داشته‌اند.
وی درخصوص سهم بنگاه‌های اقتصادی بزرگ ایران، در صادرات غیرنفتی گفت: در سال ۱۳۹۶ ، کل صادرات غیرنفتی ۴۷ میلیارد دلار بوده است، این درحالی است ‌که صادرات ۵۰۰ شرکت حاضر در فهرست IMI-100، ۲۷ میلیارد دلار، یعنی ۵۶ درصد کل صادرات غیرنفتی سهم داشته است. سهم بالای صادرات ۵۰۰ شرکت از صادرات غیرنفتی ، نشان‌دهنده فعال بودن این بنگاه‌های اقتصادی در بازارهای جهانی است.
کیانی بختیاری درخصوص تاثیرگذاری بنگاه‌های اقتصادی بر سایر متغیر‌های اقتصادی اظهارداشت: این بنگاه‌ها در مقوله اشتغال‌زایی نیز سهم به‌سزایی در به‌کارگیری نیروی کار دارند. رشد پایدار اقتصادی و حرکت در چارچوب اقتصاد مقاومتی، مستلزم افزایش توان رقابتی بنگاه‌ها و به دست آوردن سهم بیشتر از بازارهای جهانی است. در نتیجه‌ی این افزایش توان رقابتی، بنگاه‌ها می‌توانند رشد کرده و در نتیجه، نیروی انسانی بیشتری را به کار گیرند.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، ذینفعان رتبه بندی IMI-100 را شامل بنگاه های اقتصادی؛ سازمان های حاکمیتی و سیاست گذاران اقتصادی؛ سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و پژوهشگران و دانشجویان عنوان نمود و در خصوص تحللی روند اقتصادی کشور گفت: با مشاهده نتایج رتبه بندی شرکت ها و به خصوص روند نتایج در سال¬های مختلف، تحولات عرصه اقتصاد بنگاهی از منظری شفاف تر قابل مشاهده خواهد بود. با بررسی مداوم نتایج   رتبه¬بندی بنگاه ها، تشخیص جهت حرکت کسب و کارهای اقتصادی و شناسایی دورنمای رونق و رکود در صنایع مختلف براساس اطلاعات معتبر و مستند میسر خواهد بود و این امر ، دست اندر کاران سیاست گذاری های اقتصادی و صنعتی را در اخذ تصمیمات اقتصادی متناسب در راستای اهداف بلند مدت اقتصادی کشور یاری خواهد داد.
وی در همین ارتباط افزود: امسال یک پایگاه اطلاعاتی راه اندازی می کنیم تا اطلاعات 21 سال گذشته رتبه بندی شرکت های برتر ایران، برای تحلیل های اقتصادی در سطح کلان استفاده شود.
در این نشست خبری مجید درویش مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر ضمن برشمردن شاخص های این رتبه بندی اظهار داشت: در رتبه‌بندي شركت‌هاي برتر ايران و رتبه‌بندي‌هاي مشابه فوق الذكر، ابتدا 500 شركت براساس شاخص"ميزان فروش (درآمد)" انتخاب و رتبه‌بندي مي‌شوند. پس از آن، اين 500 شركت براساس شاخص‌هاي ديگري نيز رتبه‌بندي مي‌شوند. نكته مهم اين است كه يك شركت، در شاخص‌هاي مختلف، رتبه‌هاي متفاوتي مي‌گيرد، يعني مثلا ممكن است در شاخص فروش رتبه 10 را داشته باشد ولي در شاخص "سودآوري" رتبه 45 را به دست آورده باشد. به عبارت ديگر، شاخص‌هاي مختلف در اين رتبه‌بندي‌ها با هم ترکیب نمی‌شوند تا در مجموع، به يك شركت، يك رتبه تعلق گيرد.
 
وی افزود: شاخص‌های رتبه‌بندی IMI-100، شاخص های کمّی هستند و مقادیر آنها از "صورت‌های مالی حسابرسی شده " شرکت‌ها استخراج می‌شود. بنابراین‌، بر خلاف بسیاری از ارزیابی‌ها و رتبه‌بندی‌ها که در رتبه‌بندی شرکت‌ها قضاوت ارزیابان دخالت دارد و یا از خود اظهاری شرکت‌ها استفاده می‌کنند‌، در رتبه‌بندی IMI-100، نرم افزار مربوط، براساس مقادیر عددی، رتبه هر شرکت را مشخص می‌کند و هیچ قضاوتی توسط اجرا کنندگان رتبه‌بندی صورت نمی‌گیرد.
مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر ایران ضمن ارائه آماری از سهم گروه های صنعتی از نظر میزان فروش، میزان صادرات و میزان اشتغال زایی عنوان کرد: براساس رتبه بندی سال 97 بانک ها و خودروسازی ها از نظر اشتغال زایی، رتبه اول و دوم را به خود اختصاص داده اند.
مجید درویش در خصوص مقایسه اطلاعات IMI-100 با رتبه بندی های دیگر گفت: اطلاعات ديگري كه در این رتبه‌بندي ارائه مي‌شود، اطلاعات مربوط به رتبه‌بندي 500 شركت بزرگ آمريكا و 500 شركت بزرگ تركيه وهند و مقايسه اين سه رتبه‌بندي و شركت‌هاي آن ها با رتبه‌ بندي IMI-100 و 500 شركت ايران است که اين مقايسه‌ها اطلاعات مفيدي در زمينه مقايسه صنايع و رشته‌هاي مختلف كسب و كار در اين چهاركشور ارائه مي‌دهد.
وی در بخش دیگری از سخنان گفت: فعالیت دیگری که در این رتبه بندی انجام می شود، مشخص نمودن پراکندگی استانی 500 شرکت در کشور است که میزان اثرگذاری استان ها در اقتصاد کشور را نشان می دهد، به این معنی که مشخص می کند کدام استان ها از نظر اقتصادی و صنعتی قوی تر هستند که تهران، اصفهان و خوزستان رتبه های اول تا سوم را در این زمینه دارا هستند. همچنین مشخص می کند که هر استان در چه صنایعی تمرکز دارد.
مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر ایران افزود: سازمان مديريت صنعتي در سال 1398 براي بیست و دومین سال متوالي رتبه‌بندي شركت‌هاي برتر ايران را انجام می دهد و 500 شركت بزرگ و موثر در اقتصاد كشور را طي همايشي که در 29 دی ماه سال جاری برگزار می شود، معرفی خواهد کرد که اين همايش با حضور مقامات كشوري، مديران شركت‌هاي برتر و بزرگ ايران، صاحب نظران اقتصادي و خبرگان صنعتي برگزار مي‌شود و در آن، از شرکت های برتری که رتبه های ویژه ای کسب می‌کنند، تقدیر خواهد شد.
یادآور می شود که آخرین مهلت برای ثبت نام در این رتبه بندی 31 شهریورماه 98 است.


نشست.jpg

بازتاب رسانه ای همایش سال 96 شرکت های برتر ایران
یکشنبه,13 اسفند, 1396

جهت مشاهده بازتاب رسانه ای  همایش  سال 96  شرکت های برتر ایران ، بر رروی لینک زیر کلیک کنید:


    بازتاب رسانه ای  همایش  سال 96  شرکت های برتر ایران

بازتاب روزنامه دنیای اقتصاد از همایش سال 96 شرکت های برتر ایران
شنبه,19 اسفند, 1396

​بر اساس ۳۳ شاخص صورت گرفت

معرفی ۵۰۰ غول اقتصاد ایران
دنیای اقتصاد : ۵۰۰ غول اقتصاد ایران معرفی شدند. مطابق اعلام سازمان مدیریت صنعتی، میزان فروش صد شرکت اول سال ۹۶ براساس اطلاعات مالی سال گذشته، ۵۴۹ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل، ۱۷/۷ درصد رشد فروش را نشان می‌دهد. ۱۰ شرکت ابتدای فهرست، فروشی معادل ۱۸ برابر فروش ۱۰ شرکت انتهای فهرست دارند. ۱۵ شرکت بالای فهرست نیز ۴۹/۹ درصد جمع فروش صد شرکت را شکل می‌دهد که نشان‌دهنده درجه تمرکز در وضعیت شرکت‌های بزرگ ایران است. در این رتبه‌بندی، شرکت‌ها علاوه‌بر شاخص «میزان فروش»، براساس ۳۲ شاخص دیگر مقایسه می‌شوند.
 عكس: دنیای اقتصاد
۵۰۰ شرکت برتر و بزرگ ایران که از آنها به‌عنوان موفق‌ترین بنگاه‌های تجاری و صنعتی یاد می‌شود، روز گذشته با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی معرفی شدند. مطابق اعلام سازمان مدیریت صنعتی در بیستمین سال رتبه‌بندی شرکت‌ها (IMI-۱۰۰)، حجم فروش صد شرکت اول سال ۹۶ بر اساس اطلاعات مالی سال گذشته، ۵۴۹هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل، ۷/ ۱۷ درصد رشد فروش را نشان می‌دهد.
۱۰شرکت ابتدای فهرست، فروشی معادل ۱۸ برابر فروش ۱۰ شرکت انتهای فهرست دارند. ۱۵ شرکت بالای فهرست نیز ۹/ ۴۹ درصد جمع فروش صد شرکت را شکل می‌دهد که نشان‌دهنده درجه تمرکز در وضعیت شرکت‌های بزرگ ایران است. با توجه به رتبه‌بندی امسال، ۱۰ شرکت اول رتبه‌بندی به ترتیب بانک ملت (هلدینگ)، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت ایران خودرو (هلدینگ)، بانک پارسیان (هلدینگ)، شرکت پالایش نفت اصفهان، بانک تجارت، شرکت سایپا (هلدینگ)، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ)، بانک رفاه کارگران (هلدینگ) و بانک آینده (هلدینگ) هستند.
متولیان رتبه‌بندی شرکت‌ها این موضوع را نیز یادآوری می‌کنند که در اقتصاد ایران، مانند بسیاری از اقتصادهای در حال توسعه، قیمت‌ها منعکس‌کننده تمامی واقعیات اقتصادی نیستند. وجود یارانه‌های مختلف، دخالت‌های دولت در کنترل قیمت‌ها و مواردی از این قبیل، موجب انحراف قیمت‌ها می‌شود و لذا قیمت‌ها قادر نیستند وضعیت واقعی رشد یک شرکت را نشان دهند. مثلا رشد فروش یک شرکت در یک اقتصاد سالم نشان‌دهنده افزایش قیمت محصول فروش‌رفته و مقدار عددی محصولات فروخته‌شده است. از آنجا که افزایش قیمت اساسا ناشی از افزایش کیفیت محصولات تولیدی است، در این صورت افزایش فروش، نشان‌دهنده رشد واقعی و سالم این شرکت‌ها است. در حالی که در اقتصاد ایران بخشی از تغییر قیمت‌ها یا ناشی از وجود بازارهای انحصاری یا ناشی از دخالت‌های دولت در تعیین قیمت محصولات شرکت‌های تولیدی است؛ بنابراین باید در مقایسه فروش شرکت‌ها و رتبه‌بندی آنها از نظر فروش این مقوله را در نظر داشت. مشکل انحرافات قیمتی نه‌تنها مشکل فهرست رتبه‌بندی IMI-۱۰۰ است، بلکه در هر نوع آمار اقتصادی خود را نشان می‌دهد. حساب‌های ملی، سبد مصرف خانوار، بودجه دولت و آمارهای مشابه همه انحرافات قیمتی را در خود دارند و تمامی واقعیت‌های اقتصادی را منعکس نمی‌کنند. در این میان، طبیعی است که با کاهش دخالت‌های دولت و آزاد شدن تجارت، قیمت‌ها به سمت شفافیت و سلامت بیشتری حرکت خواهند کرد. با توجه به عمومیت فهرست شرکت‌های برتر ایران و وجود انواع شرکت‌های تولیدی، خدماتی، بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری و بانک‌های شرکت‌کننده در این رتبه‌بندی، برای همگن کردن رقم فروش این شرکت‌ها، مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت لحاظ شده است. در مورد بانک‌ها از مجموع درآمدهای مشاع و غیرمشاع آنها استفاده می‌شود و مجموع درآمدهای بیمه‌ای و درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها نیز درمورد شرکت‌های بیمه‌ای لحاظ می‌شود. پس از گزینش و رتبه‌بندی شرکت‌ها بر اساس شاخص «میزان فروش»، این شرکت‌ها بر اساس میزان فروش به دسته‌های صدتایی تقسیم می‌شوند و شرکت‌های هر دسته بر اساس ۳۲ شاخص دیگر مقایسه و رتبه‌بندی می‌شوند. به این نحو، شرکت‌هایی با هم مقایسه می‌شوند که از نظر اندازه تا حدودی به هم نزدیک هستند. دسته‌بندی شاخص‌ها شامل «شاخص‌های اندازه و رشد شرکت»، «شاخص‌های سودآوری و عملکرد»، «شاخص‌های بهره‌وری»، «شاخص‌های صادرات»، «شاخص‌های نقدینگی»، «شاخص‌های بدهی» و «شاخص‌های بازار» است.
برآیند فعالیت‌های صنعتی
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش فعالیت‌های ۲۰ ساله سازمان مدیریت صنعتی در ارزیابی شرکت‌ها را مثبت ارزیابی کرد که سال به‌سال نتایج ارزشمندتری را از خود بروز می‌دهد. محمد شریعتمداری ابتکار عمل و الگوبرداری از جوامع توسعه‌یافته در برنامه‌ها را از مهم‌ترین پارامترهای رتبه‌بندی در شرکت‌های داخلی دانست. وی در ادامه سخنان خود به تشریح وضعیت فعلی اقتصاد کشور و به‌ویژه بخش صنعت پرداخت. به‌اعتقاد شریعتمداری کشور در حال برداشتن گام‌های بلند در بخش اقتصاد است، اما در این میان چرا برخی بذر یاس و ناامیدی در جامعه می‌کارند، در حالی که علامت‌ها از روند رو به رشد و توسعه حکایت دارند؟ وی در ادامه به برخی از داده‌های آماری، همچنین نوسانات چند وقت اخیر ارز در کشور اشاره کرد. وی معتقد است سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی کسب می‌شود که از این میزان ۷۵ میلیارد دلار صرف هزینه‌های کشور می‌شود، بنابراین با میزان قابل‌توجهی مازاد ارزی، کنترل بازار ارز با سیاست‌های معقول به راحتی ممکن است. شریعتمداری با بیان اینکه رشد منفی ۱۰ درصدی صنعتی کشور متوقف و مثبت شده است، گفت: در سال‌های اخیر حدود ۵ تا ۵/ ۶ درصد رشد صنعتی رقم خورده که نشان می‌دهد قطار توسعه کشور در حوزه صنعت بر ریل خود قرار گرفته است و تنها باید سرعت این قطار به‌سمت مقصد افزایش یابد که این مهم به دست اندیشمندان ایرانی به‌راحتی قابل انجام خواهد بود. وی با اشاره به تصویب ۷/ ۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت در فضای پسابرجام، اظهار کرد: حدود ۲ میلیارد دلار از این سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت بوده است و در این مدت ۲۲۴ واحد جواز تاسیس با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی گرفتند که ۴۰ درصد آن در مراحل مختلف اجرا قرار دارد و ۵۰ واحد آن به بهره‌برداری رسیده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان(سه برابر گذشته) برای توسعه عمرانی کشور آورده شده است، گفت: در بودجه ۹۷، علاوه بر ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع برای مجموعه فعالیت‌های عمرانی، برای توسعه فعالیت‌های عمرانی با روش مشارکت بخش‌عمومی-خصوصی منابع قابل‌ملاحظه‌ای با مشارکت صندوق توسعه ملی، دولت و بخش‌خصوصی نیز پیش‌بینی شده که مجموعه فعالیت‌های عمرانی و سازندگی کشور را حدود ۳۶۰ درصد رشد می‌دهد.
شریعتمداری در ادامه با اشاره به فرآیند انتخاب شرکت‌های برتر در اقتصاد ایران، گفت: براساس صورت‌های مالی، میزان فروش و درآمد مجموعه ۱۰۰ واحد برتر معرفی شده است، اما به سایر نقاط قوت و ضعف واحدها نیز پرداخته شد که یکی از آنها حضور و فعالیت این واحدها در موضوع صادرات بود که سهم ارزش‌گذاری برای حضور شرکت‌های ایرانی در بازارهای جهانی باید بیشتر شود و توجه به توسعه بازارها و تنوع صادراتی نیز با اهمیت بیشتری دنبال شود. وی با اعلام اینکه صادرات صنعتی ۱۷ درصد از کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: این شاخص قابلیت افزایش تا ۲۵ درصد را دارد که باید به افزایش سهم صادرات صنعتی کشور، افزایش صادرات غیرنفتی، تنوع بازارهای صادراتی توجه جدی کنیم. شریعتمداری به ‌موضوع افزایش بهره‌وری در صنعت پرداخت و گفت: بالا بودن قیمت تمام شده کالاها و خدمات ایرانی یکی از مشکلات در بازارهای داخلی و خارجی است که باید به سمت بهره‌وری حرکت کنیم. البته در کشور با محدودیت آب و ارزان بودن انرژی مواجه هستیم. به‌گفته وی برای افزایش مقیاس واحدهای صنعتی، باید به سمت ادغام شرکت‌ها و تشکیل شرکت‌های بزرگ، تقویت تشکل‌های صادراتی فراگیر و حمایت از تشکیل شرکت‌های بزرگ صادراتی در کشور حرکت کرد. وی بر مشارکت بنگاه‌ها در زنجیره ارزش افزوده جهانی تاکید کرد و گفت: بخش قابل ملاحظه‌ای از صادرات با تکیه بر مواد اولیه خدادادی است؛ ایران یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای جهان بوده و ۶۵ درصد از صادرات غیرنفتی کشور مواد اولیه و واسطه‌ای است که باید به سمت ایجاد ارزش‌افزوده حرکت کنیم و خود را از طبقات پایین زنجیره ارزش جهانی به طبقات بالا نزدیک‌تر کنیم. به گفته شریعتمداری، حرکت به سمت جهانی شدن، فعالیت‌های مشترک در حوزه R&D و سرمایه‌گذاری‌های مشترک باید مورد توجه واقع شود.
جای خالی بنگاه‌های بزرگ
رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در بیستمین دوره همایش شرکت‌های برتر ایران، در مورد نظام ارزیابی ۱۰۰ شرکت برتر ایران، گفت: جمع‌بندی ارزیابی سازمان مدیریت صنعتی نشان می‌دهد هر سال بین ۱۰ تا ۱۵ شرکت بزرگ با تغییرات یک یا دو درجه‌ای رنکینگ‌شان تغییر می‌کند، البته این روند در کل دنیا هم به همین شکل است. منصور معظمی در بخش دیگری از سخنان خود از واقعیت‌هایی که در ساختار اقتصادی کشور به‌چشم می‌خورد، سخن به میان آورد. به‌گفته معظمی، واقعیت این است که شرکت‌های ایرانی کوچک هستند و باید در سال‌های آینده به سمت بزرگ شدن حرکت کنند. وی میزان فروش نخستین شرکت برتر کشور را ۸/ ۷ میلیارد دلار در سال دانست، درصورتی که به‌‌گفته وی اولین شرکت برتر در دنیا سالانه ۴۸۶ میلیارد دلار درآمد دارد. رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در ادامه به ۸۵ هزار واحد صنعتی در کشور اشاره کرد که از این تعداد تنها ۲ هزار واحد صنعتی در زمره شرکت‌های بزرگ قرار دارند. معظمی معتقد است ارزیابی این داده‌ها نشان می‌دهد که باید به سمت تشکیل بنگاه‌های صنعتی بزرگ حرکت کرد تا بتوان قدرت رقابت را افزایش داد. اما معظمی در پاسخ به‌ افرادی که می‌گویند فضای کسب‌وکار مانع بزرگی بر سر راه شکل‌گیری واحدهای بزرگ است چه پاسخی داد؟
وی معتقد است که محاوره‌ها و گفت‌وگوها در کشور با گلایه و کج‌خلقی همراه است، در حالی که آمارها نشان می‌دهد ۶۲ درصد واحدها در شهرک‌های صنعتی فعال هستند، اگرچه درصد استفاده از ظرفیت‌ها یکی نیستند. از سوی دیگر، حدود ۱۴ هزار تقاضا برای سرمایه‌گذاری در ۱۰ ماه منتهی به دی امسال ثبت شده که نشان از ارسال علامت‌های خوب به اقتصاد و پیگیری بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری و توسعه در کشور است. به‌گفته معظمی، نتیجه ارزیابی این روند نشان می‌دهد که ایجاد فضای آرام، امیدبخش و شاد به‌راحتی می‌تواند به توسعه بهره‌وری کمک شایانی کند و گلایه از شرایط، کاری از پیش نمی‌برد. رئیس هیات عامل ایدرو معتقد است مشکلات اقتصادی به‌وجود آمده تنها از طریق دولت قابل حل نیست و هیات دولت نمی‌تواند حلال همه چالش‌ها باشد. رئیس هیات عامل ایدرو منکر مشکلات اقتصادی کشور نشد، اما این موضوع را مطرح کرد که آیا در تمام دنیا همه بنگاه‌های اقتصادی بدون مساله و مشکل هستند؟ وی مشکلات اقتصادی کشور را نسبی توصیف کرد و از مدیران صنعتی خواست به‌عنوان متولیان تولید کشور در حل مشکلات دخالت کنند. معظمی کلید موفقیت مدیران داخلی را پیگیری و سماجت در کارها دانست. وی ورود به فضای بین‌المللی را کمی سخت توصیف کرد، اما بر این باور است که می‌توان با تلاش، تدبیر و مدیریت کارآمد در لایه‌های بین‌المللی نفوذ کرد تا ایران نسبت به نقشی که در گذشته در جوامع بین‌المللی داشته، پررنگ‌تر به ایفای نقش بپردازد.
تمرکز بر سرمایه‌گذاری
رئیس سازمان مدیریت صنعتی، شرکت‌های برتر را لکوموتیو اقتصادی کشور در دستیابی به رشد اقتصادی دانست. محمدعلی محمدی در بیستمین همایش معرفی ۱۰۰ شرکت برتر، گفت: در هفت گروه شاخص‌های ۳۳گانه در انتخاب شرکت‌های برتر شاخص فروش مورد بررسی قرار گرفت و ما متناسب با اقتضائات جامعه شاخص‌های بهره‌وری را به شاخص‌های بررسی اضافه کردیم. وی افزود: برای قرار گرفتن در رتبه نخست اقتصادی منطقه باید به رشد ۸ درصد دست یابیم. محمدی افزود: برای رسیدن به رشد اقتصادی در نظر گرفته شده باید در بهره‌وری رشد داشته باشیم که به سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارد. وی گفت: برای بهره‌وری باید کارآیی و اثربخشی را مورد توجه قرار دهیم تا بگوییم بنگاه‌ها بهره‌ور شده است. رئیس سازمان مدیریت صنعتی در ادامه اظهار کرد: برآوردی که می‌شود این است که ۸۰ درصد منابع در اقتصاد بخش‌های دولتی و نیمه دولتی است، مشکل ما این است که عملکرد ناکارآمد دولتی می‌تواند منابع را تلف کند. وی افزود: امروز عمده بنگاه‌های بزرگ اقتصادی ظرفیت خالی دارند و بهره‌ور نیستند، در این میان تزریق منابع نفت جبران ناکارآمدی بهره‌وری را در کوتاه‌مدت پوشش می‌دهد ولی در بلندمدت با مشکل برخورد خواهیم کرد و از آن به بعد روند نزولی رشد بهره‌وری شروع می‌شود. رئیس سازمان مدیریت صنعتی رشد بهره‌وری را در گرو ایجاد فضای کسب‌وکار مطلوب که در آن رقابت شکل بگیرد، دانست و اظهار کرد: باید اطلاعات به‌صورت شفاف در اختیار همه قرار گیرد، همچنین بهبود مدیریت امکان استفاده از فرصت‌ها را فراهم می‌کند. امروز پاشنه آشیل بسیاری از بنگاه‌های کشور، مدیریت است. وی افزود: امروز با چالش‌های زیادی در حوزه‌های مختلف اقتصادی مواجهیم و اگر نظام مدیریت صحیح ایجاد نکنیم که منجر به خلق و درک ارزش نشود، نمی‌توانیم از این شرایط خارج شویم. محمدی در ادامه گفت: باید در کنار سرمایه داخلی به جذب سرمایه خارجی بپردازیم.
۱۰ شرکت پیشرو
در رتبه‌بندی امسال ۱۰ شرکت پیشرو انتخاب شدند. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های پیشرو تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت برتر طی چهار سال اخیر است. فهرستی که بر اساس معیار اصلی فوق‌الذکر تهیه می‌شود، با توجه به معیارهای دیگری پالایش می‌شود. این معیارها عبارتند از: وجود اطلاعات شرکت در رتبه‌بندیIMI - ۱۰۰ برای حداقل سه سال اخیر، منفی نبودن تغییر رتبه فروش شرکت در سال اخیر و زیان‌ده نبودن شرکت. پس از انجام مراحل فوق، فهرست به‌دست آمده از سوی کمیته‌ای از خبرگان صنعت و محیط کسب و کار مورد بررسی قرار گرفته و ۱۰ شرکتی که بهترین نتایج را کسب کرده باشند، به‌عنوان شرکت‌های پیشرو شناسایی و معرفی می‌شوند. در انتخاب شرکت‌های پیشرو، این کمیته به سطح بلوغ شرکت‌ها توجه ویژه‌ای دارد. در مورد شرکت‌های بالغ، تغییر مثبت رتبه فروش یا حتی حفظ جایگاه، دارای اهمیت بیشتری است. ۱۰ شرکت پیشرو در رتبه‌بندی سال ۹۶ شامل شرکت ایرانیان اطلس، بانک آینده، شرکت پرداخت اول کیش، بانک رفاه کارگران، شرکت سایپا، بانک سینا، بانک کارآفرین، شرکت گروه توسعه اقتصاد ملل، شرکت گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا و بانک ملت است.
۱۰ شرکت برتر صادرات‌گرا
در رتبه امسال ۱۰ شرکت برتر صادرات‌گرا نیز بر اساس «شاخص ترکیبی صادرات» مشخص می‌شوند. این شاخص از ترکیب سه شاخص صادرات، رشد صادرات و نسبت صادرات به فروش به‌دست می‌آید. بنابراین، شرکت‌هایی که در سال ۹۵ صادرات داشته‌اند، بر اساس شاخص ترکیبی صادرات رتبه‌بندی شده‌اند و ۱۰ شرکت اول فهرست، به‌عنوان شرکت‌های صادرات‌گرا شناخته می‌شوند. بر این اساس ۱۰ شرکت برتر صادرات‌گرا شامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، شرکت پتروشیمی خارک، شرکت پتروشیمی زاگرس، شرکت پتروشیمی نوری (برزویه)، شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور، شرکت جی پورنر پارس، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه و شرکت ملی صنایع مس ایران است.
بیشترین صعود رتبه
در رتبه‌بندی ۹۶، شرکت گروه توسعه اقتصاد ملل (هلدینگ) بیشترین صعود رتبه را داشته است؛ به‌طوری که رتبه فروش این شرکت با ۱۱۰ پله تغییر از ۱۶۹ به ۵۹ رسیده است. بعد از آن شرکت ایرانیان اطلس (هلدینگ)، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک، شرکت پارس خودرو (هلدینگ)، شرکت فراب (هلدینگ)، شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد (هلدینگ)، بانک گردشگری (هلدینگ) و شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتکا بیشترین صعود رتبه را ثبت کرده‌اند. البته رتبه‌های سال ماقبل لحاظ‌شده در گزارش، بر اساس اطلاعات تجدید ارائه شده در صورت‌های مالی سال جاری شرکت‌ها است و در نتیجه، در مورد بعضی از شرکت‌ها ممکن است رتبه سال ماقبل آنها با آنچه در گزارش سال گذشته آمده است اندکی متفاوت باشد.
شرکت‌های تازه وارد
در رتبه‌بندی امسال، شرکت‌های تازه واردی که به فهرست صد شرکت اول راه یافته‌اند شامل گروه توسعه اقتصاد ملل (هلدینگ)، شرکت ایرانیان اطلس (هلدینگ)، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک، شرکت پرداخت اول کیش و شرکت بیمه کارآفرین (هلدینگ) است.
بیشترین رشد فروش
بر اساس اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی بیشترین رشد فروش برای شرکت‌های گروه توسعه اقتصاد ملل (هلدینگ)، شرکت ایرانیان اطلس (هلدینگ)، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، شرکت پارس خودرو (هلدینگ) و شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک ثبت شده است.
بالاترین ارزش افزوده
بالاترین ارزش افزوده در رتبه‌بندی امسال به شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ)، شرکت سایپا (هلدینگ)، شرکت ایران خودرو (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، بانک آینده (هلدینگ)، بانک ملت (هلدینگ)، شرکت ارتباطات سیار ایران (هلدینگ)، شرکت گروه مپنا (هلدینگ) و شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) اختصاص داشته است.
بیشترین دارایی
در لیست بیشترین دارایی در رتبه‌بندی امسال نیز بانک ملت (هلدینگ)، بانک تجارت، بانک آینده (هلدینگ)، بانک کشاورزی، بانک پارسیان (هلدینگ)، بانک رفاه کارگران (هلدینگ)، بانک شهر (هلدینگ)، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، بانک مهراقتصاد (هلدینگ) و بانک صنعت و معدن (هلدینگ) قرار دارند.
بالاترین اشتغال‌زایی
در رتبه‌بندی امسال شرکت ایران خودرو (هلدینگ)، شرکت سایپا (هلدینگ)، بانک ملت (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ) و  شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ) بالاترین اشتغال‌زایی را ثبت کرده‌اند.
بیشترین سودآوری
اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی حاکی از این است که بیشترین سودآوری نیز به شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ)، شرکت ارتباطات سیار ایران (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی پارس و شرکت گروه مپنا (هلدینگ) اختصاص داشته است.
بیشترین بازده فروش
شرکت ایرانیان اطلس (هلدینگ)، شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (هلدینگ)، شرکت خدمات انفورماتیک (هلدینگ)، شرکت پلیمر آریا ساسول و شرکت پتروشیمی پارس در لیست بیشترین بازده فروش قرار دارند.
بیشترین صادرات
مطابق اطلاعات در رتبه‌بندی امسال شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی نوری (برزویه)، شرکت توسعه خدمات مدیریت اهداف (هلدینگ) و شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) رتبه اول تا پنجم در صادرات را ثبت کرده‌اند.
بالاترین ارزش بازار
بالاترین ارزش بازار نیز مربوط به شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت ارتباطات سیار ایران (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی مارون (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ) و شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ) است.
شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع
در طبقه‌بندی ۵۰۰ شرکت برتر ایران ۵ شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت دوم نیز معرفی شده‌اند که شامل شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا-توسعه یک، شرکت بیمه ما، شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، شرکت داروسازی دکتر عبیدی و شرکت کارت اعتباری ایران کیش است. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت دوم طی چهار سال اخیر است. ۵ شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت سوم شامل شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران، شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، شرکت توسعه و تجارت ماتریس، شرکت حفاری مپنانور کیش و شرکت لوله گسترخادمی است. ۵ شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت چهارم نیز شامل شرکت افرانت، شرکت ریل پرداز سیر، شرکت سازآب کیان پاد، شرکت گروه داده‌پردازی بانک پارسیان و شرکت نگار نصر سهم است.
۳۱ گروه صنعتی
در همایش امسال همانند دوره قبل، شرکت‌ها به ۳۱ گروه صنعتی نیز تقسیم‌بندی شده‌اند. سه گروه صنعتی از نظر میزان فروش (درآمد) شامل گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۳۰درصد سهم، گروه پتروشیمی با ۱۲درصد سهم و گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۰درصد سهم است. کمترین سهم فروش نیز مربوط به گروه کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته است. سه گروه اول صنعتی از نظر سودآوری شامل گروه پتروشیمی با ۲۷درصد سهم، گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۲درصد سهم و گروه ارتباطات و مخابرات با ۱۰درصد سهم است. سه گروه صنعتی اول از نظر ارزش افزوده نیز مربوط به گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۱۷درصد سهم، گروه پتروشیمی با ۱۵درصد سهم و گروه وسایط نقلیه و قطعات خودرو با ۹ درصد سهم است. سه گروه صنعتی از نظر دارایی‌ها نیز شامل گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۵۶درصد سهم، گروه پتروشیمی با ۸ درصد سهم و گروه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی با ۶درصد سهم است. سه گروه صنعتی اول از نظر بازدهی فروش (حاشیه سود) نیز به ترتیب به گروه‌های سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۸۸درصد، گروه واسطه‌گری‌های مالی با ۶۵درصد و گروه انرژی با ۳۵درصد اختصاص داشته است. میانگین بازده فروش ۳۱گروه صنعتی نیز ۱۱درصد است. سه گروه صنعتی اول از نظر اشتغال‌زایی (تعداد کارکنان) نیز به ترتیب مربوط به گروه‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۱۷/۹ درصد سهم، گروه وسایط نقلیه و قطعات خودرو با ۱۷/۷ درصد سهم و گروه فلزات اساسی با ۹درصد سهم است.
سه گروه صنعتی اول از نظر صادرات نیز گروه پتروشیمی با ۴۸درصد سهم، گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۶درصد سهم و گروه فلزات اساسی با ۱۵درصد سهم است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره‌وری کل نیز شامل گروه سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۴ واحد، گروه واسطه‌گری‌های مالی با ۲/۵ واحد و گروه انرژی با ۱/۵ واحد است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره‌وری کل عوامل نیز گروه سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۳/۱۵ واحد، گروه واسطه‌گری‌های مالی با ۳/۰۸ واحد و گروه پتروشیمی با ۲/۹۵ واحد است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره‌وری نیروی انسانی شامل گروه سرمایه‌گذاری‌های مالی با ۵۵ واحد، گروه واسطه‌گری‌های مالی با ۱۵ واحد و گروه انرژی با ۱۴ واحد است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره‌وری سرمایه نیز شامل گروه خدمات فنی و مهندسی با ۱۸ واحد، گروه پتروشیمی با ۴/۹ واحد و گروه لاستیک و پلاستیک با ۴/۶ واحد است. اگر پراکندگی استانی ۵۰۰ شرکت بزرگ ایران را بر اساس محل ثبت شرکت‌ها نیز مورد لحاظ قرار دهیم، استان تهران (با ۲۴۷شرکت) در ردیف اول قرار دارد. پس از آن استان‌های اصفهان (با ۳۷ شرکت) و خوزستان (با ۲۲ شرکت) در ردیف دوم و سوم قرار دارند.
 

بازتاب خبری همایش بیستمین رتبه بندی شرکت های برتر ایران در رسانه ملی
شنبه,19 اسفند, 1396

بازتاب خبری همایش بیستمین رتبه بندی شرکت های برتر ایران در رسانه ملی در لینک زیر در دسترس می باشد.جهت ملاحظه کلیک کنید.


شبکه خبر - ساعت 13 https://www.aparat.com/v/56r7b

مزایای رتبه بندی 500 شرکت برتر ایران
شنبه,09 دی, 1396
مجید درویش، مدیر مرکز رتبه بندی شرکت¬های برتر جزییات رتبه¬بندی و معرفی 500 شرکت برتر ایران را تشریح کرد. درویش در گفت و گو با دنیای اقتصاد با اشاره به مزایای رتبه¬بندی سالانه 500 شرکت برتر ایران، شکل¬گیری رتبه بندی شركت هاي برتر ايران و شاخص¬های معرفی شرکت¬های برتر را نیز توضیح داد.
*سابقه رتبه بندی شرکت¬هاي برتر به چه زمانی برمی گردد؟
رتبه بندی شرکت های برتر ایران با نام رتبه بندي IMI-100 به مدت 20 سال است که در سازمان مدیریت صنعتی انجام می¬شود به این معنا که این کار در سال 1377شروع شد و به طور مستمر، هر ساله انجام شده است. اين رتبه بندي، از سال شروع تا امسال رشد و توسعه زیادی داشته است؛ در واقع، شرکت¬ها از این رتبه بندی استقبال زیادی کرده اند و ما رتبه بندي را هم از نظر تعداد شرکت¬هایی که به¬عنوان شرکت¬های برتر معرفی می شوند، و هم از نظر تعداد شاخص هاي مورد ارزيابي توسعه داديم. تعداد شركت هاي مورد ارزيابي را طي سال هاي گذشته و به تدريج افزايش داديم؛ در سال اول 100 شرکت برتر ایران را رتبه¬بندی و معرفی کردیم و به همین دلیل، اين رتبه بندی به رتبه بندي IMI-100 معروف شد؛ در حال حاضر، 500 شرکت را رتبه بندی و معرفی می¬کنیم و با اینکه درخواست برای اینکه تعداد شرکت¬های بیشتری را معرفی کنیم وجود دارد اما از آنجا که رتبه¬بندی¬های مشابه در دنیا اقدام به معرفی و رتبه¬بندی 500 شرکت می کنند، ما نیز در همین عدد 500 فعالیت خود را حفظ کرده و تعداد شرکت ها را افزایش نداده ایم تا قابلیت مقایسه بین شرکت های ایرانی و شرکت های دیگر کشورها نیز وجود داشته باشد.
*شما در رتبه بندی شرکت ها چه شاخص ها و ملاک هایی را در نظر می گیرید؟
شاخص¬هایی که شرکت¬ها را براساس آن ها رتبه بندی و ارزیابی می کنیم عمدتا شاخص های مالی و اقتصادی هستند که به نوعی شاخص¬های «خروجی گرا» محسوب می¬شوند؛ یعنی نتایج عملکرد شرکت¬ها را بررسی می کنند؛ در حال حاضر، تعداد این شاخص ها 33 شاخص است یعنی هر شرکتی براساس 33 شاخص، رتبه¬بندي و با سایر شرکت¬ها مقایسه می¬شود. این شاخص ها به چند دسته تقسیم می شوند؛ تعدادی از این شاخص¬ها تحت عنوان شاخص¬هاي «اندازه و رشد شرکت» معرفی شده¬اند؛ مانند شاخص-هاي «فروش»،«رشد فروش»،« فروش سرانه »،«ارزش افزوده»،«تعداد کارکنان»،«دارایی»،«رشد دارایی» و «رشد اشتغال»؛دسته دیگری تحت عنوان شاخص¬هاي «سودآوری و عملکرد» معرفی کرده¬ایم که تعدادی از این شاخص¬ها هم در این دسته جای می¬گیرند. دسته دیگر«شاخص¬هاي بهره وری» است که نشان¬دهنده میزان و سطح بهره¬وری شرکت¬ها است. شاخص¬هاي دیگری تحت عنوان «شاخص هاي صادرات» تعریف شده است که در واقع بیشتر به مقوله صادرات شرکت ها و میزان موفقیت آن¬ها در این زمینه برمی¬گردد. دسته دیگر، شاخص¬ های «نقدینگی» است. همچنین، شاخص¬های «بدهی» و شاخص-هاي «بازار». این 33 شاخص در این چند دسته تقسیم ¬بندی شده¬است و 500 شرکت براساس این شاخص ¬ها ارزیابی، رتبه ¬بندی و معرفی می شوند.
*روش این رتبه بندی چيست؟
اولا مشابه این رتبه بندي كه ما انجام می دهیم در دنیا رتبه¬بندي با عنوان Furtune Global 500 وجود دارد که مجله Furtune انجام می دهد و در آن 500 شرکت برتر دنیا را رتبه بندی و معرفی می کند؛ این رتبه¬بندی در سطح جهانی است ولی روش آن، مشابه روشی است که ما در رتبه بندی IMI-100 داريم. این روش در رتبه¬بندی شركت¬هاي برتر سایر کشورها هم استفاده مي¬شود؛ مثلا 500 شرکت برتر آمریکا هر ساله با این روش رتبه بندی می شوند؛ یا در ترکیه رتبه¬بندی با همین روش انجام می شود؛ و در چند کشور دیگر مانند کانادا، مالزی، هندوستان نیز، رتبه بندی با اين روش انجام می شود. اما روش رتبه بندی به این صورت است که ابتدا 500 شرکت براساس شاخص«ميزان فروش» انتخاب و رتبه¬بندي می¬شوند یعنی یک جدول ارائه می شود که از نظر شاخص ميزان فروش از شرکت اول تا شرکت 500 ام را معرفی می کند؛در جدول دیگری این شرکت ها مثلا به لحاظ شاخص سودآوری رتبه بندي و معرفی می شوند؛ به همين نحو، برای هریک از بقيه 33 شاخص رتبه¬بندي شركت¬ها انجام می-شود؛ این 33 شاخص با هم لینک نمی شوند و ارتباطی ندارند؛ گاهی از ما سوال می شود كه آيا نهایتا با توجه به این 33 شاخص به هر شرکت یک رتبه داده می شود؟ خیر؛ این گونه نیست؛ برای هر شرکتی 33 رتبه مشخص می شود.
*این رتبه بندی ها در نهایت مورد استفاده چه گروه هایی قرار می گیرد؟
چند گروه را به¬عنوان استفاده کنندگان از نتایج اين رتبه بندی می شناسیم که اولین گروه را می توان خود این « شرکت ها و بنگاه های اقتصادی» که در این رتبه بندی حضور پیدا می کنند، دانست. اين رتبه بندي برای آن¬ها فوایدی دارد؛ از جمله اینکه رتبه بندی به ارتقای برند این شرکت¬ها کمک می¬کند چون در فهرست بهترین شرکت های ایران قرار می گیرند؛ موضوع دیگر این است که از اطلاعات تولید شده در این رتبه بندی استفاده می کنند و توانایی مقایسه خود با شرکت های دیگر به ویژه با شرکت های هم رشته و هم صنف خود را پیدا می کنند.شرکت ها در برنامه های استراتژیک خود از این اطلاعات استفاده می کنند و برای چشم انداز آتی خود با توجه به جایگاه فعلی خود در IMI-100 برنامه¬ریزی می¬کنند. همچنين، شرکت¬هایی که قصد مشارکت با شرکت¬ های خارجی را داشته¬ باشند، قرار گرفتن نام آن¬ ها در فهرست IMI-100 ، برايشان مطلوبيت دارد، از آنجا که گزارش این رتبه بندی به زبان انگلیسی هم منتشر می¬شود و مورد توجه شرکت¬های خارجی قرار می گیرد.
گروه دیگری که از رتبه بندی IMI-100 می توانند استفاده کنند «دولت» و به طور کلی سیاست گذاران اقتصادی و صنعتی كشور هستند به این دلیل که اطلاعات تولید شده از این رتبه¬بندی¬ها به خوبی هم وضعیت شرکت¬ها را نشان می¬دهد که وظیفه تولید در کشور را بر عهده دارند و هم امکان مشاهده وضعیت رشته¬های مختلف كسب و كار را ایجاد می¬کند؛ ضمن اینکه چون این گزارشات و اطلاعات هر ساله تولید می¬شود، می¬توانند روند افت و خیز بنگاه های اقتصادی و صنایع مختلف را از این گزارش ها استخراج کنند.
*هدف سازمان مدیریت صنعتی از انجام رتبه بندی شرکت هاي برتر ايران چه بوده است؟
در درجه اول هدف این بوده¬است که در مورد بنگاه های اقتصادی «تولید اطلاعات» شود؛ و مهمترین بنگاه های اقتصادی، بنگاه های بزرگ کشور هستند که ضریب تاثیر آن ها در اقتصاد کشور بیشتر است؛بنابراین اقدام به تولید اطلاعات درباره بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور کردیم. در حقیقت، هدف اين بوده است که «شرکت¬هایی که اثرگذاری بیشتری در اقتصاد کشور دارند معرفی کنیم»؛ هدف ديگر ،‌كمك به شفاف سازي فضاي كسب و كار كشور بوده است. هدف سوم ما از این رتبه بندي «تشویق و گسترش رقابت بین بنگاه های اقتصادی» بوده است. هر شركتي تلاش دارد در شاخص هاي مختلف رتبه بالاتري را به دست آورد.
*در پایان اگر مطلبی هست که به آن اشاره نشده است بفرمایید.
اول اينكه، فرآيند اين رتبه بندي هر ساله در اواخر تيرماه با فراخوان و دعوت از شركت ها براي حضور در رتبه بندي شروع مي شود و پس از مراحل مختلف،‌نهايتا نتايج رتبه بندي در " همايش شركت هاي برتر ايران" در بهمن ماه،‌اعلام مي شود.
مطلب ديگر اينكه عليرغم استقبال خوب شركت ها براي حضور در رتبه بندي شركت هاي برتر و ارائه اطلاعات مورد نياز، ليكن تعداد كمي از شركت ها از ارائه اطلاعات و حضور در رتبه بندي خودداري مي كنند كه اين عدم شفافيت دلايل مختلفي مي تواند داشته باشد. به هر حال، به اين شركت ها هم توصيه مي كنيم كه در اين رتبه بندي حضور پيدا كنند تا از مزاياي آن بهره مند شوند.
مزایای رتبه بندی 500 شرکت برتر ایران
شنبه,09 دی, 1396

مجید درویش، مدیر مرکز رتبه بندی شرکت­های برتر جزییات رتبه­بندی و معرفی 500 شرکت برتر ایران را تشریح کرد. درویش در گفت و گو با دنیای اقتصاد با اشاره به مزایای رتبه­بندی سالانه 500 شرکت برتر ایران، شکل­گیری رتبه بندی شركت هاي برتر ايران و شاخص­های معرفی شرکت­های برتر را نیز توضیح داد.

*سابقه رتبه بندی شرکت­هاي برتر به چه زمانی برمی گردد؟

رتبه بندی شرکت های برتر ایران با نام رتبه بندي IMI-100 به مدت 20 سال است که در سازمان مدیریت صنعتی انجام می­شود به این معنا که این کار در سال 1377شروع شد و به طور مستمر، هر ساله انجام شده است. اين رتبه بندي، از سال شروع تا امسال رشد و توسعه زیادی داشته است؛ در واقع، شرکت­ها از این رتبه بندی استقبال زیادی کرده اند و ما رتبه بندي را هم از نظر تعداد شرکت­هایی که به­عنوان شرکت­های برتر معرفی می شوند، و هم از نظر تعداد شاخص هاي مورد ارزيابي توسعه داديم. تعداد شركت هاي مورد ارزيابي را طي سال هاي گذشته و به تدريج افزايش داديم؛ در سال اول 100 شرکت برتر ایران را رتبه­بندی و معرفی کردیم و به همین دلیل، اين رتبه بندی به رتبه بندي IMI-100 معروف شد؛ در حال حاضر، 500 شرکت را رتبه بندی و معرفی می­کنیم و با اینکه درخواست برای اینکه تعداد شرکت­های بیشتری را معرفی کنیم وجود دارد اما از آنجا که رتبه­بندی­های مشابه در دنیا اقدام به معرفی و رتبه­بندی 500 شرکت می کنند، ما نیز در همین عدد 500 فعالیت خود را حفظ کرده و تعداد شرکت ها را افزایش نداده ایم تا قابلیت مقایسه بین شرکت های ایرانی و شرکت های دیگر کشورها نیز وجود داشته باشد.

*شما در رتبه بندی شرکت ها چه شاخص ها و ملاک هایی را در نظر می گیرید؟

شاخص­هایی که شرکت­ها را براساس آن ها رتبه بندی و ارزیابی می کنیم عمدتا شاخص های مالی و اقتصادی هستند که به نوعی شاخص­های «خروجی گرا» محسوب می­شوند؛ یعنی نتایج عملکرد شرکت­ها را بررسی می کنند؛ در حال حاضر، تعداد این شاخص ها 33 شاخص است یعنی هر شرکتی براساس 33 شاخص، رتبه­بندي و با سایر شرکت­ها مقایسه می­شود. این شاخص ها به چند دسته تقسیم می شوند؛ تعدادی از این شاخص­ها تحت عنوان شاخص­هاي «اندازه و رشد شرکت» معرفی شده­اند؛ مانند شاخص­هاي «فروش»،«رشد فروش»،« فروش سرانه »،«ارزش افزوده»،«تعداد کارکنان»،«دارایی»،«رشد دارایی» و «رشد اشتغال»؛دسته دیگری تحت عنوان شاخص­هاي «سودآوری و عملکرد» معرفی کرده­ایم که تعدادی از این شاخص­ها هم در این دسته جای می­گیرند. دسته دیگر«شاخص­هاي بهره وری» است که نشان­دهنده میزان و سطح بهره­وری شرکت­ها است. شاخص­هاي دیگری تحت عنوان «شاخص هاي صادرات» تعریف شده است که در واقع بیشتر به مقوله صادرات شرکت ها و میزان موفقیت آن­ها در این زمینه برمی­گردد. دسته دیگر، شاخص­ های «نقدینگی» است. همچنین، شاخص­های «بدهی» و شاخص­هاي «بازار». این 33 شاخص در این چند دسته تقسیم ­بندی شده­است و 500 شرکت براساس این شاخص ­ها ارزیابی، رتبه ­بندی و معرفی می شوند.

*روش این رتبه بندی چيست؟

اولا مشابه این رتبه بندي كه ما انجام می دهیم در دنیا رتبه­بندي با عنوان Furtune Global 500 وجود دارد که مجله Furtune انجام می دهد و در آن 500 شرکت برتر دنیا را رتبه بندی و معرفی می کند؛ این رتبه­بندی در سطح جهانی است ولی روش آن، مشابه روشی است که ما در رتبه بندی IMI-100 داريم. این روش در رتبه­بندی شركت­هاي برتر سایر کشورها هم استفاده مي­شود؛ مثلا 500 شرکت برتر آمریکا هر ساله با این روش رتبه بندی می شوند؛ یا در ترکیه رتبه­بندی با همین روش انجام می شود؛ و در چند کشور دیگر مانند کانادا، مالزی، هندوستان نیز، رتبه بندی با اين روش انجام می شود. اما روش رتبه بندی به این صورت است که ابتدا 500 شرکت براساس شاخص«ميزان فروش» انتخاب و رتبه­بندي می­شوند یعنی یک جدول ارائه می شود که از نظر شاخص ميزان فروش از شرکت اول تا شرکت 500 ام را معرفی می کند؛در جدول دیگری این شرکت ها مثلا به لحاظ شاخص سودآوری رتبه بندي و معرفی می شوند؛ به همين نحو، برای هریک از بقيه 33 شاخص رتبه­بندي شركت­ها انجام می­شود؛ این 33 شاخص با هم لینک نمی شوند و ارتباطی ندارند؛ گاهی از ما سوال می شود كه آيا نهایتا با توجه به این 33 شاخص به هر شرکت یک رتبه داده می شود؟ خیر؛ این گونه نیست؛ برای هر شرکتی 33 رتبه مشخص می شود.

*این رتبه بندی ها در نهایت مورد استفاده چه گروه هایی قرار می گیرد؟

چند گروه را به­عنوان استفاده کنندگان از نتایج اين رتبه بندی می شناسیم که اولین گروه را می توان خود این « شرکت ها و بنگاه های اقتصادی» که در این رتبه بندی حضور پیدا می کنند، دانست. اين رتبه بندي برای آن­ها فوایدی دارد؛ از جمله اینکه رتبه بندی به ارتقای برند این شرکت­ها کمک می­کند چون در فهرست بهترین شرکت های ایران قرار می گیرند؛ موضوع دیگر این است که از اطلاعات تولید شده در این رتبه بندی استفاده می کنند و توانایی مقایسه خود با شرکت های دیگر به ویژه با شرکت های هم رشته و هم صنف خود را پیدا می کنند.شرکت ها در برنامه های استراتژیک خود از این اطلاعات استفاده می کنند و برای چشم انداز آتی خود با توجه به جایگاه فعلی خود در IMI-100 برنامه­ریزی می­کنند. همچنين، شرکت­هایی که قصد مشارکت با شرکت­ های خارجی را داشته­ باشند، قرار گرفتن نام آن­ ها در فهرست IMI-100 ، برايشان مطلوبيت دارد، از آنجا که گزارش این رتبه بندی به زبان انگلیسی هم منتشر می­شود و مورد توجه شرکت­های خارجی قرار می گیرد.

گروه دیگری که از رتبه بندی IMI-100 می توانند استفاده کنند «دولت» و به طور کلی سیاست گذاران اقتصادی و صنعتی كشور هستند به این دلیل که اطلاعات تولید شده از این رتبه­بندی­ها به خوبی هم وضعیت شرکت­ها را نشان می­دهد که وظیفه تولید در کشور را بر عهده دارند و هم امکان مشاهده وضعیت رشته­های مختلف كسب و كار را ایجاد می­کند؛ ضمن اینکه چون این گزارشات و اطلاعات هر ساله تولید می­شود، می­توانند روند افت و خیز بنگاه های اقتصادی و صنایع مختلف را از این گزارش ها استخراج کنند.

*هدف سازمان مدیریت صنعتی از انجام رتبه بندی شرکت هاي برتر ايران چه بوده است؟

در درجه اول هدف این بوده­است که در مورد بنگاه های اقتصادی «تولید اطلاعات» شود؛ و مهمترین بنگاه های اقتصادی، بنگاه های بزرگ کشور هستند که ضریب تاثیر آن ها در اقتصاد کشور بیشتر است؛بنابراین اقدام به تولید اطلاعات درباره بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور کردیم. در حقیقت، هدف اين بوده است که «شرکت­هایی که اثرگذاری بیشتری در اقتصاد کشور دارند معرفی کنیم»؛ هدف ديگر ،‌كمك به شفاف سازي فضاي كسب و كار كشور بوده است. هدف سوم ما از این رتبه بندي «تشویق و گسترش رقابت بین بنگاه های اقتصادی» بوده است. هر شركتي تلاش دارد در شاخص هاي مختلف رتبه بالاتري را به دست آورد.

*در پایان اگر مطلبی هست که به آن اشاره نشده است بفرمایید.

اول اينكه، فرآيند اين رتبه بندي هر ساله در اواخر تيرماه با فراخوان و دعوت از شركت ها براي حضور در رتبه بندي شروع مي شود و پس از مراحل مختلف،‌نهايتا نتايج رتبه بندي در " همايش شركت هاي برتر ايران" در بهمن ماه،‌اعلام مي شود.

مطلب ديگر اينكه عليرغم استقبال خوب شركت ها براي حضور در رتبه بندي شركت هاي برتر و ارائه اطلاعات مورد نياز، ليكن تعداد كمي از شركت ها از ارائه اطلاعات و حضور در رتبه بندي خودداري مي كنند كه اين عدم شفافيت دلايل مختلفي مي تواند داشته باشد. به هر حال، به اين شركت ها هم توصيه مي كنيم كه در اين رتبه بندي حضور پيدا كنند تا از مزاياي آن بهره مند شوند.

رشد شرکت های ایرانی یگانه راه رقابت پذیری در بازار های جهانی
شنبه,22 مهر, 1396

naft.png

​سازمان ‌مدیریت ‌صنعتی از سال 1377 رتبه‌بندی شركت‌های برتر ایران را هر ساله انجام داده و نتایج آن را در همایشی با عنوان IMI- 100 ارائه داده است. این رتبه‌بندی با الهام از رسالت سازمان، با فراهم نمودن آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه‌های اقتصادی كشور، فضای روشن‌تری از كسب‌و‌كار اقتصادی كشور ارائه می‌دهد و به مدیران بنگاه‌های اقتصادی، سیاست‌گذاران و پژوهشگران، یاری می‎رساند تا شناخت و درك دقیق‌تری از مقیاس، ساختار مالی و اقتصادی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ كشور داشته باشند. این همایش در طی این 20 سال تغییرات زیادی را شاهد بوده است به طوری که تعداد شاخصهای ارزیابی از یک به 33 شاخص افزایش یافته و شرکتهای رتبهبندی شده نیز به 500 شرکت رسیدهاند. به منظور آشنایی بیشتر با فرایند رتبه‌بندی شرکت‌ها توسط سازمان مدیریت صنعتی با مجید درویش مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر در این سازمان گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه تقدیم می‌شود. مجید درویش متولد ۱۳۴۱ با تحصیلات فوق‌لیسانس اقتصاد است و بیش از ۲۸ سال سابقه حضور در سازمان مدیریت صنعتی دارد.


جناب آقای درویش؛ به عنوان پرسش نخست، لطفا بفرمایید فرایند رتبه‌بندی شرکت‌های ایرانی در    IMI -100 توسط سازمان مدیریت صنعتی چگونه است؟

زمان‌بندی فرایند رتبه‌بندی که هر سال برای معرفی شرکت‌های برتر ایران انجام می‌دهیم و امسال بیستمین سال برگزاری آن است، از اواخر تیرماه هر سال با ارائه فراخوانی آغاز شده و در آن از همه شرکت‌هایی که بیش از ۲۰ میلیارد تومان فروش دارند دعوت می‌شود در این رتبه‌بندی حضور پیدا کنند و اطلاعات مدنظر که مهمترین آن صورت‌های مالی این شرکت‌ها است را برای ما بفرستند. با این فراخوان فرایند رتبه‌بندی آغاز می‌شود و شرکت‌ها در آن مشترک می‌شوند، در دو سه ماه بعد نیز سعی می‌کنیم اطلاعات این شرکت‌ها را تکمیل نماییم. پس از آن اطلاعات در نرم‌افزار مربوطه وارد، کار پردازش آن انجام و لیست‌های رتبه‌بندی استخراج می‌شود. سپس کنترل روی گزارش‌ها، خروجی‌های این نرم‌افزار و تعیین شرکت‌های برتر انجام می‌شود و در نهایت نتایج رتبه‌بندی در همایش شرکت‌های برتر ایران که معمولا همه ساله در بهمن‌ماه با حضور مدیران این شرکت‌ها و سیاست‌گذاران و مسئولان کشور برگزار می‌شود اعلام می‌گردد. نکته مهم اینکه هرچند در این همایش فهرست ۵۰۰ شرکت برتر ایران معرفی می‌شود ولی چون این کار در سال آغازین با معرفی ۱۰۰ شرکت برتر آغاز شد نام این همایش      IMI- 100 بود و با توجه به جا افتادن این نام در بین شرکت‌ها تغییری در آن ایجاد نشده است ولی از ۵ -۶ سال گذشته تاکنون، در این همایش ۵۰۰ شرکت برتر معرفی می‌شود. این افزایش تعداد شرکت‌ها به صورت تدریجی انجام شده و با توجه به پتانسیل شرکت‌ها به تعداد ۵۰۰ شرکت رسیده است.


شرکت‌های برتر ایران بر اساس چه شاخص‌هایی مشخص می‌شوند؟

علاوه بر میزان فروش، ۳۲ شاخص دیگر هم در این رتبه‌بندی استفاده می‌شود و آن ۵۰۰ شرکت بر اساس این شاخص‌ها با هم مقایسه و رتبه‌بندی می‌شوند. این ۳۳ شاخص در ۷ دسته شاخص‌های اندازه و رشد شرکت،  سودآوری و عملکرد ، بهره‌وری، صادرات، نقدینگی، بدهی و بازار طبقه‌بندی شده‌اند.


آیا برنامه‌ای برای افزایش تعداد شرکت‌ها دارید؟

با توجه به مقایسه‌هایی که با رتبه‌بندی‌های مشابه در دیگر کشورها انجام دادهایم متوجه شدیم آنها هم فهرست ۵۰۰ شرکت برتر را ارائه می‌دهند و این امر ما را قادر می‌سازد مقایسه‌های مفیدی انجام دهیم.


ضرورت انجام رتبه‌بندی شرکت‌ها توسط سازمان مدیریت صنعتی چیست؟

سازمان مدیریت صنعتی در نخستین سال، این کار را به عنوان یک طرح ملی آغاز نمود و فوایدی را برای اقتصاد ملی تصور می‌کرد. از جمله این فواید تولید اطلاعات در مورد بنگاه‌های اقتصادی است. لازمه‌ انجام هر کار و برنامه‌ریزی در درجه اول داشتن اطلاعات است. تا زمان آغاز فرایند رتبه‌بندی، اطلاعات کافی در مورد بنگاه‌ها و به‌ویژه بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد ملی وجود نداشت بنابراین ما سعی کردیم با تولید اطلاعات در مورد بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به شفاف‌سازی فضای کسب‌وکار هم کمک کنیم. هدف بعدی سازمان مدیریت صنعتی این بود که با انجام رتبه‌بندی به نوعی بین شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی رقابت ایجاد شود. به هر حال از دید شرکت‌ها این رتبه‌بندی به نوعی مسابقه است و بنگاه‌های اقتصادی را به رقابت تشویق می‌کند که این امر برای اقتصاد کشور هم مفید است. همچنین با توجه به اینکه روش انجام رتبه‌بندی و مهمترین شاخص آن میزان فروش شرکت‌ها است به نوعی این ۵۰۰ شرکت، شرکت‌های بزرگ و اثرگذار در اقتصاد ملی هستند بنابراین سازمان مدیریت صنعتی با این اقدام بنگاه‌های اثرگذار در اقتصاد ملی را به جامعه اقتصادی و سیاست‌گذاران کشور معرفی میکند. مشابه این کار در کشورهای دیگر هم انجام می‌شود که یکی از معروفترین آنها فهرست «فورچون ۵۰۰» است که ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا را معرفی می‌کند. همچنین در کشورهای آمریکا، ترکیه، کانادا، هندوستان و ...  نیز این فرایند انجام می‌شود و ما در بخشی از گزارش‌های خود ۵۰۰ شرکت برتر ایران را با فهرست شرکت‌های برتر آمریکا، ترکیه و هندوستان مقایسه و نتایج آن را ارائه کرده‌ایم. این اقدام بسیار مهم است چراکه با دسترسی به این اطلاعات و مقایسه انجام شده، نتایج ارزشمندی به دست آمده است.


به نظر می‌رسد این مقایسه نتایج جالب توجهی داشته است. جایگاه ۵۰۰ شرکت برتر ایرانی در مقایسه با شرکت‌های برتر این کشورها و به‌ویژه کشور ترکیه به عنوان همسایه ایران کجاست؟

با وجود اینکه فاصله اقتصاد کشور آمریکا با ایران بسیار زیاد است ولی در مطالعات تطبیقی معمولا کشور پیشرفته هم مورد مطالعه قرار می‌گیرد و می‌تواند نتایج خوبی برای محققان داشته باشد. بر این اساس ترکیه نیز به عنوان کشوری که به اقتصاد ایران نزدیک است مورد بررسی قرار گرفت و نتایج خیلی خوبی از آن به دست آمد. در این فرایند، هم شرکت‌های بزرگ و هم‌ رشته‌های کسب‌وکار را مقایسه کردیم. برای نمونه در این گزارش آمده است کدام رشته‌های صنعتی و کسب‌وکار در ایران درآمد ارزی بیشتری دارند و این وضعیت در ترکیه چگونه است. یا اینکه شرکت‌های قدرتمند ما در چه رشته‌های صنعتی مشغول هستند و این وضعیت در ترکیه چطور است. این‌ها مقایسه‌های جالبی است که می‌توانیم از نتایج آن بهره‌مند شویم.


جناب آقای درویش؛ بانک ملی به عنوان نخستین شرکت ایران در سال ۹۵ از نظر حجم فروش چه تفاوتی با شرکت اول ترکیه دارد؟

با مقایسه انجام شده مشخص شد از نظر بزرگی شرکت‌ها ما با کشور ترکیه بسیار نزدیک هستیم ولی در شاخص‌های دیگر از جمله صادرات تفاوت‌هایی وجود دارد و وضعیت ترکیه بهتر است. برای نمونه در شاخص صادرات، صادرات سرانه ۵۰۰ شرکت برتر ایران (صادرات به ازای هر نفر شاغل) تقریبا نصف میزان شرکت‌های برتر ترکیه است در صورتی که این میزان در فروش بسیار نزدیک است به طوری‌که شرکت‌ها در ایران به ازای هر نفر شاغل تقرببا ۲۵۶ هزار دلار فروش داشته‌اند و این میزان در ترکیه ۲۶۵ هزار دلار است. بنابراین هم شرکت‌ها و هم رشته‌های کسب‌وکار بین دو کشور می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. در بحث صادرات که برای کشور بسیار مهم است در بین رشته‌های صنعتی که بیشترین صادرات را داشته‌اند، پتروشیمی رتبه نخست را کسب کرده است، پس از آن فرآورده‌های نفتی و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی که در زمینه‌های مختلف کار می‌کنند قرار دارند ولی در ترکیه وضعیت متفاوت است و نخستین شرکت‌ها مربوط به خدمات مسافرتی و حمل‌ونقل است و این نکته جالبی است که در ترکیه بیشترین درآمد ارزی را از گردشگری کسب می‌کنند، دومین رشته کسب‌وکار آنها از نظر صادرات، ساختمان‌سازی و پیمانکاری و سومین آن هم نفت و مشتقات نفتی است.


رتبه‌بندی ۵۰۰ شرکت برتر ایران توسط سازمان مدیریت صنعتی چه فوایدی برای شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی دارد؟

بی‌تردید برای توسعه این کار شرکت‌ها باید در رتبه‌بندی حضور پیدا کنند. البته برخی از شرکت‌ها ممکن است برای ارائه اطلاعات خود اکراه داشته باشند چراکه فکر میکنند به نوعی در حال افشای اطلاعات خود هستند. بنابراین یک مانع رشد این کار بحث عدم شفافیت است که به نوعی به فرهنگ عمومی ما تبدیل شده است و از کودکی ما طوری بار آمده‌ایم که مایل نیستیم شفاف‌سازی نماییم. شرکت‌ها نیز به دلایل مختلف تمایلی به افشای اطلاعات خود ندارند که مهمترین آن بحث مالیات است و هرچه به سمت شرکت‌های خصوصی می‌رویم این مشکل بیشتر می‌شود. نکته مهم این که ما هرچند در سال اول برای کسب موفقیت تردید داشتیم ولی خوشبختانه شرکت‌ها از ۲۰ سال قبل حاضر شده‌اند اطلاعات خود را در اختیار سازمان مدیریت صنعتی قرار دهند و به دلیل اعتمادی که به سازمان در طول سال‌ها ایجاد شده و فوایدی که این کار برای شرکت‌ها داشته بر تعداد شرکت‌های حاضر در این فهرست افزوده شده است. این فواید در درجه اول بالا بردن اعتبار شرکت‌هاست. به عبارت دیگر قرار گرفتن نام شرکت در این فهرست به نوعی برای آنها اعتبار می‌آورد و در حقیقت باعث ارتقای برند آنها شده و استفاده‌های تبلیغاتی و بازاریابی از آن انجام می‌شود. فایده دوم اطلاعات است. به این معنا که اطلاعاتی که تولید می‌شود و در اختیار آنها قرار می‌گیرد بسیار مفید است و در برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های میان‌مدت و بلندمدت خود از آن استفاده می‌کنند. برای نمونه این شرکت‌ها با اطلاعاتی که به دست می‌آورند می‌توانند بدانند در ۵ سال آینده در چه جایگاهی باید قرار بگیرند. همچنین دولت، سیاستگذاران اقتصادی و صنعتی کشور نیز از این موضوع بهره‌مند شده و با استفاده از این اطلاعات روند صنعتی و اقتصادی کشور را متوجه می‌شوند. برای نمونه اینکه صنعت خودرو و پتروشیمی در ۱۰ سال گذشته با چه فراز و نشیب‌هایی مواجه بوده است و برای رفع این چالش‌ها چه برنامه‌ریزی باید انجام شود. گروه سومی که از این اطلاعات بهره‌مند می‌شوند فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران هستند چراکه یکی از شاخص‌های ما سودآوری این شرکت‌هاست. حتی شرکت‌های خارجی در یکی دو سال اخیر از فهرست ما استفاده می‌کنند و در نهایت گروه چهارمی که از این اطلاعات بهره‌مند می‌شوند، پژوهشگران، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها هستند که برای تحقیقات خود از اطلاعات این رتبه‌بندی استفاده می‌کنند.


آیا نتایج این مطالعات در اختیار تصمیم‌گیرندگان کشور قرار داده می‌شود؟

بله. هر ساله نتایج رتبه‌بندی و مقایسه‌ها در گزارش‌های سالانه سازمان مدیریت صنعتی شامل دو جلد گزارش فارسی و یک جلد گزارش انگلیسی منتشر و اختیار مسئولان و دست‌اندرکاران کشور گذاشته می‌شود.


بر اساس نتایج رتبه‌بندی، شرکت‌های برتر ایران بیشتر در چه حوزه‌هایی فعال هستند؟

هر واحدی که به صورت شرکت ثبت شده و میزان فروش آن بیشتر از ۲۰ میلیارد تومان در سال باشد می‌تواند در این رتبه‌بندی شرکت کند، بنابراین اینکه آن شرکت در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند فرقی نمی‌کند و هم شرکت‌های تولیدی و هم شرکت‌های خدماتی در فهرست ما قرار دارند. همه شرکت‌ها برای نمونه از یک شرکت خودروساز تا بانک، شرکت بیمه‌ای، پتروشیمی و … در این رتبه‌بندی می‌توانند حضور پیدا کنند. ما علاوه بر اینکه این ۵۰۰ شرکت را در فهرست عمومی قرار می‌دهیم، آنها را در جداولی در گروه‌های صنعتی و کسب‌وکار خود نیز می‌گذاریم. برای نمونه گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، گروه خودروسازی، گروه شرکت‌های پتروشیمی و ... که از این منظر شرکت‌ها در ۳۱ گروه صنعتی قرار گرفته‌اند. پس هر شرکتی می‌تواند جایگاه خود را در دو موقعیت بررسی کند یکی در فهرست عمومی و دیگری در شاخه تخصصی خود که به‌ویژه جلد دوم گزارش سالانه ما به این موضوع اختصاص دارد و هر شرکت می‌تواند خود را با رقیبش مورد مقایسه قرار دهد.


به نظر شما چرا هیچ یک از ۵۰۰ شرکت برتر ایران جایگاهی در بین شرکت‌های برتر دنیا ندارند؟ آیا اندازه و پتانسیل اقتصاد کشور این اجازه را نمی‌دهد یا عوامل دیگری در این زمینه موثر است؟

قطعا ما هم امیدواریم این اتفاق روزی بیفتد و یکی از اهداف ما از انجام رتبه‌بندی هم همین بوده است به این معنا که شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار را به‌ویژه به مسئولان و سیاست‌گذاران معرفی کنیم چراکه همه کشورها اهمیت زیادی به شرکت‌های بزرگ خود می‌دهند و مراقب آنها هستند چون به اقتصاد ملی کمک می‌کنند و در حقیقت شرکت‌های بزرگ در بیشتر شاخص‌ها از جمله تولید ملی، اشتغال‌زایی و … تاثیرگذار هستند. اشتغالزایی شرکت‌های بزرگ بسیار بیشتر از یک شرکت متوسط یا کوچک بوده و در صورت انجام صادرات، میزان آن بسیار بیشتر از بنگاه‌های کوچک است که این موضوع در گزارش‌های ما اثبات شده است. برای نمونه بر اساس بررسی‌های انجام شده بین شرکت‌های بزرگ یک کشور و میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) یک رابطه مستقیم وجود دارد‌ در این راستا کشورهایی که در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر دنیا سهم بیشتری دارند از نظر تولید ناخالص داخلی هم رتبه‌های اول را به خود اختصاص داده‌اند. برای نمونه در سال ۲۰۱۵ میلادی، شش کشور اول در تعداد شرکت‌های بزرگ در فهرست «فورچون ۵۰۰» شامل آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، فرانسه و بریتانیا به همان نسبت بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی را دارند به‌طوری‌که شش کشور اول از نظر تولید ناخالص داخلی نیز به ترتیب کشورهای آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، بریتانیا و فرانسه هستند و تنها رتبه پنجم و ششم جابجا شده است. این امر نشان می‌دهد وجود شرکت‌های بزرگ در کشورها بسیار مهم بوده و در کشور ما نیز وضعیت همین‌گونه است. برای نمونه در سال مالی ۹۴ کل صادرات غیرنفتی کشور ۴۰ میلیارد دلار و در همین مدت صادرات این ۵۰۰ شرکت ۲۸ میلیارد دلار بوده است، یعنی سهم صادرات این شرکت‌ها از کل صادرات غیرنفتی حدود ۷۰ درصد را شامل می‌شود. در پاسخ به پرسش شما باید بگویم به دلیل اینکه شرکت‌های ما هنوز این‌قدر بزرگ و رقابت‌پذیر نشده‌اند، ما جایگاهی در بین 500 شرکت برتر دنیا نداریم. برای نمونه این ۵۰۰ شرکت که توسط سازمان مدیریت صنعتی معرفی می‌شوند در ایران بزرگ هستند ولی واقعیت این است که در اقتصاد جهانی بزرگ نیستند و بزرگترین شرکت ما هم در فهرست «فورچون ۵۰۰» قرار نمی‌گیرد. به نظر من برای تحقق این مهم این شرکت‌ها باید رشد کرده و رقابت‌پذیر شوند، اگر این اتفاق بیفتد می‌توانیم بگوییم شرکت در سطح جهانی داریم و چاره‌ای جز این هم نداریم.


به نظر شما چه مشکلاتی در زمینه تحقق این موضوع وجود دارد؟

عوامل زیادی در این زمینه دخیل است ولی اصلی‌ترین بحث به بزرگ شدن و رشد شرکت‌ها برمی‌گردد. یکی از این موارد آماده بودن فضای کسب‌وکار و برطرف کردن موانع است. بخش دیگر مدیریت است به این معنا که شرکت‌های ما باید مدیران قوی و در تراز جهانی داشته باشند که یکی از رسالت‌های اصلی سازمان مدیریت صنعتی نیز همین است. در این راستا از چندی پیش دوره‌های آموزشی مدیران تراز جهانی از سوی سازمان برگزار می‌شود.


آیا خروجی این دوره‌ها منجر به پرورش مدیر یا مدیرانی در سطح تراز جهانی خواهد شد؟

تعدادی از مدیران ما بالقوه این ظرفیت را دارند که به مدیران تراز جهانی تبدیل شوند. ما معتقدیم نیروهای انسانی موجود در کشور ما نیروهای خوب و با پتانسیل بالایی هستند ولی باید فضا برای رشد و ترقی آنها فراهم شود. ضمن اینکه من معتقدم ما مدیران بسیار خوبی نه فقط در کشور بلکه در سطح بین‌المللی داریم که می‌توان به آنها مدیر سطح جهانی گفت. بنابراین سازمان مدیریت صنعتی می‌کوشد با برگزاری دوره‌های تخصصی برای مدیران، در آینده به پرورش مدیران تراز جهانی کمک کرده و یکی از رسالت‌های اصلی خود را انجام دهد.


پیشنهاد مشخص جنابعالی برای توسعه مفهوم کسب‌وکار در کشور چیست؟

در این زمینه می‌توان به پارامترهای متعددی  اشاره کرد که یکی از آنها برداشتن موانع کسب‌وکار از پیش روی بنگاه‌های اقتصادی توسط سیاست‌گذاران کشور و بارزترین راه‌های آن مقررات‌زدایی است. چراکه مقررات دست‌وپاگیر زیادی در کشور داریم، البته خوشبختانه دولت فعلی و مجلس حرکت‌های خوبی در این زمینه انجام داده‌اند. نکته دیگر تقویت مدیریت شرکت‌هاست که سازمان خود را در این زمینه کمک‌‌کننده و رسالت خود را توسعه ظرفیت مدیریت کشور می‌داند. برای وضعیت کنونی کشور، جذب سرمایه خارجی بسیار مهم خواهد بود چراکه ما سال‌ها در مقوله جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور با مشکل مواجه بوده‌ایم و حتی این امر در سال‌هایی نرخ منفی داشته است. بنابراین باید به طور جدی به جذب سرمایه‌گذاری خارجی توجه داشت.


در پایان اگر نکته‌ای باقی مانده است بفرمایید.

در زمینه معرفی شرکت‌های برتر کارهای بسیار زیادی انجام می‌شود به طور مثال در روز همایش از ۱۰ شرکت پیشرو که در ۴ سال اخیر به طور دائم رشد داشته‌اند تقدیر می‌گردد. یا ۱۰ شرکت را به عنوان شرکت‌های برتر صادرات‌گرا معرفی می‌کنیم که برای آن علاوه بر عدد صادرات به رشد صادرات در سال‌های گذشته و اینکه چه سهمی از فروش آن صادرات است هم توجه می‌شود. نکته دیگر اینکه ما پراکندگی جغرافیایی این ۵۰۰ شرکت را بر اساس استان‌ها مورد بررسی قرار می‌دهیم به این ترتیب استان‌هایی که از نظر اقتصادی قوی‌تر هستند و اینکه هر استان در چه صنایعی متمرکز است مشخص می‌شود. در مجموع می‌توان گفت اطلاعات بسیار زیادی در این کار تولید می‌شود و می‌تواند مورد استفاده گروه‌های مختلفی قرار گیرد.


جناب آقای درویش از شما سپاسگزاریم.گزارش تصویری نشست خبری بیستمین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران
شنبه,14 مرداد, 1396


IMG_9995.jpg

IMG_9974.jpg


IMG_9897.jpg

IMG_9862.jpg

IMG_9857.jpg


IMG_9838.jpg


IMG_9846.jpg

برگزاری نشست خبری بیستمین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران
دوشنبه,09 مرداد, 1396

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در نشست خبری بیستمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران که دوم مرداد ماه برگزار شد، مهم ترین اهداف این رتبه بندی را تولید اطلاعات در مورد بنگاه های اقتصادی کشور و شفاف سازی فضای کسب و کار عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، دکتر محمدعلی محمدی، دیگر اهداف این رتبه بندی را گسترش رقابت بین بنگاه های اقتصادی و رتبه بندی شرکت ها از نظر میزان اثرگذاری در اقتصاد ملی دانست.
وی خاطر نشان کرد: سازمان مديريت صنعتي در سال 1396 براي بیستمین سال متوالي رتبه‌بندي شركت‌هاي برتر ايران ،رتبه‌بندي IMI-100 را انجام می دهد و 500 شركت بزرگ و موثر در اقتصاد كشور را طي همايشي که در بهمن ماه سال جاری برگزار می شود، معرفی خواهد کرد.
وی افزود: شاخص رتبه بندی در آغاز، فقط شاخص فروش بود اما با گذشت سال ها، رتبه بندی براساس 33 شاخص و در31 گروه صنعتی انجام می شود.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه سال 95، شرکت ها در 31 گروه صنعتی یا رشته کسب و کار، قرار گرفتند، افزود: سالانه 500 شرکت بر اساس بالاترین میزان فروش (درآمد) به عنوان شرکت های برتر معرفی می شوند سپس بر اساس 32 شاخص دیگر باهم مقایسه و رتبه بندی می شوند.

وی شرکت ها را بر اساس 33 شاخص ارزیابی در هفت گروه طبقه بندی کرد و افزود: این هفت طبقه شامل؛ شاخص اندازه و رشد شرکت، شاخص های سودآوری، بهره وری، صادرات، نقدینگی ، بدهی و شاخص های بازار دسته بندی شده اند.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تاکید کرد: در دنیا هم کشورهایی که مطابق رتبه های جهانی از نظر تولید ناخالص داخلی رتبه بالاتری دارند، تعداد شرکت های برتر بیشتری دارند؛ به این معنا که اگر بخواهیم سهم کشور از نظر تولید ناخالص داخلی افزایش یابد، باید شمار بنگاه های اقتصادی را افزایش دهیم تا این بنگاهها بتوانند سهم بیشتری از بازار جهانی را به ایران اختصاص دهند.

وی یادآور شد: رتبه بندیIMI-100 علاوه بر انتشار فهرست 500 شرکت برتر ایران، فهرست شرکت ها در گروه های صنعتی را نیز منتشر می کند از این رو در این رتبه بندی، علاوه بر اینکه جایگاه هر شرکت در فهرست های عمومی نشان داده می شود، جایگاه شرکت در گروه صنعتی مربوط نیز مشخص می شود.
دکتر محمدی افزود، هر سال از ميان 100 شركت برتر، 10 شركت به عنوان شركت پيشرو و از بين شركت¬هاي دسته¬هاي صد¬تايي بعدي به تفكيك در هر دسته، 5 شركت به عنوان  شركت هاي برتر از نظر رشد سريع معرفي مي¬شوند. معیار اصلی در انتخاب این شرکت‌ها را، تغییر رتبه فروش در چهار سال اخیر عنوان کرد و افزود: بر این اساس، شرکت‌هایی که بیشترین ارتقای رتبه را از نظر شاخص «میزان فروش» داشته اند، انتخاب می شوند.

وی افزود: در سالهای گذشته سهم شرکت های برتر را از منافع اقتصادی کشور نظیر صادرات و GDP تعیین کردیم که نشان می دهد در سال 94 از 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، سهم شرکت های برتر 28 میلیارد دلار بوده است و این شرکت ها از نظر اشتغالزایی نیز مقام اول را به خود اختصاص داده اند.
مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی شناسایی جایگاه شرکت ها بین 500 شرکت برتر، وضعیت رقابتی، کمک به شرکت ها در توسعه برند ملی و بین المللی و نیز تدوین برنامه های استراتژیک شرکت را از موارد مهم رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران IMI-100 عنوان کرد.

وی تشویق رقابت در بخش دولتی و خصوصی و تحلیل روند اقتصادی کشور را از نکات با اهمیت رتبه بندی برای سازمان های حاکمیتی و سیاست گذاران اقتصادی دانست و افزود: تحلیل بازار سرمایه و
شناسایی فرصت های همکاری اقتصادی نیز شرکت های داخلی و خارجی در یافتن فرصت های همکاری و مشارکت اقتصادی با بنگاه های مستعد یاری می دهد.

در ادامه این نشست، مجید درویش، مدیرمرکز رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی نیز یکی از اهداف انتخاب 500 شرکت برتر را تولید اطلاعات بنگاه های اقتصادی عنوان کرد و افزود: وظیفه مهم ما رصد کردن وضعیت بنگاه های تولیدی در کشور است.

وی افزود: نتایج بررسی های 500 شرکت برتر در سال 95 نشان داد که بانکها با کسب 34 درصد از درآمدهای کل کشور رتبه نخست را در این شاخص به خود اختصاص داده اند و بعد از آن شرکت های پتروشیمی، فرآورده های نفتی، شرکت های چند رشته ای صنعتی، خودروسازان و در نهایت سایر گروه ها مقام های بعدی را از جهت کسب درآمد به خود اختصاص داده اند.

درویش یادآور شد: نتایج، تحقیقات و تحلیل ها برای انتخاب 500 شرکت برتر کشور جمع بندی شده و در اختیار مسئولان تصمیم گیری اقتصادی کشور، اتاق های بازرگانی، شرکت های خارجی و خبرگان صنعتی و اقتصادی کشور قرار می گیرد.

خاطر نشان می شود، همایش بیستمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-100) نهم بهمن ماه امسال با حضور مقامات ، مدیران شرکت‌های بزرگ و برتر ایران، صاحب نظران اقتصادی و خبرگان صنعتی کشور برگزار می شود.


بازتاب رسانه ای نشست خبری بیستمین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران
دوشنبه,09 مرداد, 1396
بازتاب خبری هفته نامه خبری- تحلیلی " بازار امروز" از نوزدهمین همایش رتبه بندی شرکت های برتر
یکشنبه,10 بهمن, 1395

هفته نامه بازار امروز- شماره 87.pdf

bazaremroz.png 

در نوزدهمین مراسم رتبه‌بندی IMI100 معرفی شدند:

برترین شرکت‌های ایرانی

مانی ایرانی| مراسم معرفی 500 شرکت برتر ایرانی در حالی روز دوشنبه هفته پیش در سالن همایش‌های صدا و سیما در تهران برگزار شد که در این مراسم شرکت‌های برتر در 5 گروه 100 شرکتی در فهرست عمومی منتشر شدند. علاوه بر این، در جداول جداگانه، جایگاه هر شرکت در گروه صنعتی خود مشخص شد و فهرست شرکت‌های صادرات گرا، پیشرو و رشد سریع به همراه آمارها و اطلاعات دیگری ارائه شدند.


 11.png

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی:

اقتصاد کشور مدیون بنگاه‌های اقتصادی است

در ابتدای این مراسم محمدعلی محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت: « اقتصاد هر کشوری مدیون بنگاه‌های اقتصادی آن کشور و سهم بهره‌وری از رشد اقتصادی نشان‌دهنده توسعه یافتگی یک کشور است و شرکت‌های برتر نقش زیادی در تولید ناخالص و رشد اقتصادی هر کشور دارند. امسال در رتبه‌بندیIMI100  شاخص بهره‌وری به شاخص‌های دیگر اضافه و در صورت‌ها و اسناد مالی محاسبه شده است. به عبارت دیگر در این دوره، با اضافه شدن 4 شاخص به 29 شاخص سال‌های پیش، 33 شاخص مبنای ارزیابی قرار گرفته است.

به این ترتیب، ارزش افزوده 100 شرکت برتر، 14 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است و این عدد برای 500 شرکت برتر 17 درصد است. همچنین از 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی کشور 28 میلیارد دلار برابر با 70 درصد سهم 500 شرکت برتر است. در IMI100 از الگوی فورچون 500 و 100 شرکت برتر کشورهای اسلامی الهام گرفته شده است و سهم کشورها از 500 شرکت برتر جهانی، نشان دهنده میزان سهم اقتصاد آن کشورها از تولید ناخالص جهانی است و زمانی که کشورها سهم بیشتری از 500 شرکت برتر دنیا دارند، سهم آنها از GDP جهانی نیز بیشتر است.

در این میان، سهم کشور چین ازGDP  جهانی 19هزار و 230 میلیارد دلار، سهم آمریکا را 18 هزار و 286 میلیارد دلار، سهم هند 7 هزار و 872 میلیارد دلار، سهم ژاپن حدود 4 هزار میلیارد دلار، سهم کره چنوبی 1895 میلیارد دلار و سهم ایران را 1336 میلیارد دلار است و ایران با داشتن یک درصد از مساحت دنیا جزو 10 کشور برتر دارای منابع طبیعی شناخته شده و از نظر منابع طبیعی فسیلی و غیرفسیلی در بسیاری از حوزه‌ها جزو 5 یا 10 کشور برتر است.

سهم ایران از ذخیره گاز دنیا بسیار بالا است و ایران 9 درصد از ذخایر نفت دنیا، رتبه دهم سنگ آهن، رتبه بیست و چهارم آلومینیوم و رتبه دوازدهم مس دنیا را در اختیار دارد و با توجه به این آمار به این نتیجه می‌رسیم که جایگاه ایران در رتبه بندی GDP دنیا جایگاه مناسبی نیست.

ایران بر اساس آمار صندوق بین المللی پول، نوزدهمین اقتصاد قدرتمند جهان است و این در حالیست که در بررسی GDP سرانه، جایگاه ایران در رتبه نود قرار می‌گیرد که نشان می‌دهد از منابع در اختیار به خوبی بهره‌برداری نشده است. در همین زمینه، قطر در سال گذشته میلادی با 140 هزار دلار درآمد سرانه، رتبه یک بالاترین GDP سرانه را در اختیار داشته و ایران با 17 هزار و 400 دلار در رتبه نود است.

اقتصاد آسیا به خصوص شرق آسیا  نرخ رشد اقتصادی بسیار خوبی را تجربه کرده است و سنگاپور در مدت 20 سال درآمد سرانه خود را از 300 دلار به 1300 دلار رسانده است و این مهم نشان می‌دهد اگر کشورها نگاه بهره‌ورانه داشته باشند، می‌توانند به جایگاه رفیع اقتصادی برسند.

در حال حاضر، آمریکا 33 درصد، ژاپن 10 درصد و ایران 1/0 درصد از ثروت دنیا سهم دارند و این امر با وجود این است که ایران جزو 10 کشور برتر از نظر منابع طبیعی است و تنها سهم کوچکی از ثروت دنیا را دارد. در این راستا کشورهای کره جنوبی 1/1 درصد، آلمان 7/5 درصد و هند 9/0 درصد از ثروت دنیا را در اختیار دارند.

دلیل این امر، عملکرد ضعیف ایران در ایجاد ارزش است. به نحوی که در ایران به ازای مصرف هر بشکه نفت 219دلار GDP ایجاد می‌شود و این در حالی است که در اروپا این مقدار 1316 دلار و در ترکیه 890 دلار است. در مورد آب نیز وضعیت به همین صورت است و در 30 سال گذشته 5/68 درصد از بارش های سالانه تبخیر شده است و ایران با مشکل بحران آب مواجه است.

ایران جزو 4 کشور برتر تولیدکننده خرما در دنیا است و سالانه در حدود یک میلیون تن تولید خرما دارد. اما از این میزان تنها 100 هزار دلار صادرات انجام می‌شود که نشان از ضایعات زیاد این محصول دارد. به همین ترتیب در مورد زعفران نیز شرایط به همین شکل است و با وجود اینکه از هر هکتار زمین تنها 5 کیلو زعفران به دست می‌آید و 90 درصد تولید زعفران دنیا در اختیار ایران است، سهم ما از تجارت 40 میلیارد دلاری زعفران، یک میلیارد دلار است.

توسعه اقتصادی تنها با دو راه ممکن است که یک راه استفاده بیشتر از منابع و امکانات و راه دیگر بهره‌وری یا استفاده بهتر از منابع است. در حال‌حاضر 57 کشور اسلامی که یک سوم جمعیت دنیا و 68.5 درصد منابع نفتی را دارند، فقط در 5 درصد از کل GDP دنیا سهیم هستند.

در کشورهای پیشرفته 49 درصد از رشد اقتصادی از طریق بهره‌وری حاصل می‌شود و رشد اقتصادی ایران از سال 1358 تا 1392 به طور متوسط 2 درصد بوده و بهترین میزان آن برای سال‌های 68 تا 72 است. سهم بهره‌وری از رشد اقتصادی نشان‌دهنده توسعه یافتگی یک کشور است و می‌توان از آن به عنوان بهترین شاخص در دنیای امروز نام برد.

در حالی سهم صادرات با فناوری بالا در کشورهای سنگاپور 58 درصد و مالزی 54 درصد بوده که این شاخص در ایران تنها 8/5 درصد است. همچنین سهم ایران از بهره‌وری در رشد اقتصادی 14 درصد است و این رقم برای کشورهای هند 49 درصد، چین 46 درصد ، هنگ کنگ 42  درصد و کره جنوبی 32 درصد است. این در حالی است که 70 درصد از GDP ایران حاصل فروش منابع طبیعی بوده است. در این شرایط 85 درصد از رشدGDP  ژاپن با بهره‌وری و فروش محصولات دانش بنیان به دست آمده است.

برنامه‌ریزی برای دستیابی به رشد 8 درصدی اقتصادی در برنامه ششم توسعه انجام شده و برای تحقق آن هر سال به 680 هزار میلیارد تومان پول نیاز است. این در حالی است که فروش نفت و گاز حداکثر 20 تا 25 درصد این رقم را تامین می‌کند و مابقی مورد نیاز آن باید از منابع خارجی جذب شود.

بی‌تردید اقتصاد هر کشوری مدیون بنگاه‌های اقتصادی آن است و امروزه منابع انسانی نقش مهمی را در این راه ایفا می کنند. بسیاری از شرکت‌های موفق دنیا نوظهور هستند و اکنون فاصله پردرآمدترین کشورهای دنیا با کم درآمدترین کشورها به 400 برابر رسیده است.»


 22.png

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

رشد بهره‌وری کلید تبدیل ایران به قدرت اقتصادی

پس از او، منصور معظمی معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران سخنرانی کرد و گفت: « بر اساس سند چشم انداز سال 1404، ایران باید در این سال باید به عنوان قدرت اقتصادی، علمی و فناوری منطقه تبدیل شده باشد و این آمار مستلزم محور قرار دادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت پذیری اقتصادی و ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان‌ها است.

بزرگترین شرکت ایرانی در سال 94، فروشی در حدود 11 میلیارد دلار داشته است و این در حالی است که فروش شرکت‌ اول جهانی چندین برابر این میزان است. همچنین مجموع فروش 100 شرکت برتر ایرانی 180 میلیارد دلار است که این رقم برای 100 شرکت‌ برتر دنیا 480 میلیارد دلار است.  بنابراین شرکت‌های ایرانی بسیار کوچک هستند و باید برای بزرگ شدن گام بر دارند.

وجود مدیران شجاع در صنعت کشور الزامی است و بر اساس سند چشم انداز سال 1404، ایران باید در این سال باید به عنوان قدرت اقتصادی، علمی و فناوری منطقه تبدیل شده باشد و این آمار مستلزم محور قرار دادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت پذیری اقتصادی و ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان ها است.

آمارهای ده سال اخیر کشور نشان می‌دهد که از برنامه مورد نظر دور هستیم و از جمله دلایل تمایل بنگاه‌ها برای حضور در بازارهای جهانی، جهانی شدن اقتصاد، ایجاد فرصت‌های جدید کسب و کار، تغییرات شتابان تکنولوژیک، ظهور صنایع و نیازهای جدید، تشدید رقابت بر اساس حضور بدون مرزبندی بنگاه‌ها در بازارها، مجزا شدن زنجیره ارزش آفرینی ناشی از تخصصی شدن فعالیت‌ها و در نتیجه ایجاد شبکه ارزش به جای زنجیره ارزش و تمایل دولت‌ها برای حضور شرکت‌های تراز جهانی در کشور است.

پیش فرض‌های مهمی جهت ایجاد مزیت رقابتی در سازمان وجود دارد و در این راستا نیازمند توانمندی‌های مورد نیاز بنگاه‌های برای حضور در بازار جهانی هستیم. همچنین یکی از مهمترین راهکارها برای تحقق جهانی شدن داشتن یک شریک بین المللی و چابک شدن برای بنگاه‌های اقتصادی است.»


 33.png

مدیر مرکز رتبه بندی IMI100:

برترین‌های‌ ایران

در ادامه این مراسم مجید درویش مدیر مرکز رتبه بندی و دبیر همایش IMI100، 500 شرکت‌ برتر‌ ایرانی را معرفی کرد و بر این اساس بانک ملی ایران برترین شرکت ایرانی بر اساس صورت های مالی سال 93 شد. وی همچنین بیان کرد:« بنگاه‌های اقتصادی در شفاف‌سازی فضای کسب و کار و اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار هستند و میزان تأثیر سهم بنگاه‌های تولیدی در اقتصاد ملی، آرایش بنگاه‌های تولیدی در نظام اقتصادی، ایجاد فضای رقابتی بین بنگاه‌های تولیدی، توسعه رقابت بین بنگاه‌های بزرگ برای اثبات شایستگی آنان از جمله این اهداف است.

در این رتبه‌بندی 500 شرکت برتر براساس شاخص میزان فروش مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و در مجموع 33 شاخص ارزیابی این 500 شرکت را به 5 دسته 100 تایی تقسیم کرده است که هر کدام از این شرکت‌ها در گروه خود نیز با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

+ بانک ملی برترین شرکت ایرانی

سهم فروش 100 شرکت اول برتر ایرانی 86.9 درصد، 100 شرکت برتر دوم 8.4 درصد، 100 شرکت سوم 2.6 درصد، 100 شرکت چهارم 1.3 درصد و 100 شرکت پنجم 0.8 درصد از کل فروش 500 شرکت برتر است. در رتبه‌بندی سال 95 که بر اساس صورت های مالی سال 94 تنظیم شده است بانک ملی در بالاترین جایگاه قرار دارد و پس از آن شرکت صنایع پتروشیمی خلیج پارس در رتبه دوم جای گرفته است. همچنین بانک ملت، هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر، ایران خودرو، بانک پارسیان، بانک تجارت، هلدینگ نفت و گاز پارسیان، صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و پالایش نفت بندرعباس در جایگاه‌های سوم تا دهم قرار دارند.

در بخش ارزش افزوده پتروشیمی خلیج فارس، بانک ملی، مخابرات، صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و گروه سرمایه‌گذاری غدیر در رتبه‌های اول تا پنجم هستند. همچنین از نظر دارایی، بانک ملی، بانک ملت، بانک تجارت، بانک کشاورزی، بانک پارسیان، شرکت پارس آریان، بانک پارسیان و بانک آینده به ترتیب در رتبه‌های اول تا دهم هستند.

در بخش اشتغال‌زایی بانک ملی، ایران خودرو، سایپا، شرکت پارس آریان و بانک ملت را به ترتیب دارای بیشترین سهم هستند و از نظر سودآوری، صنایع پتروشیمی خلیج پارس، شرکت ارتباطات سیار، گروه سرمایه گذاری غدیر، صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و مخابرات به ترتیب دارای برترین جایگاه‌ها هستند.

+ صنایع پتروشیمی خلیج پارس بیشترین صادرات را دارد

بیشترین صادرات میان 500 شرکت برتر ایرانی به ترتیب متعلق به صنایع پتروشیمی خلیج پارس، صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، گروه سرمایه گذاری غدیر، هلدینگ نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی است و از نظر ارزش بازار در بورس، به ترتیب شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج پارس، ارتباطات سیار، پتروشیمی مارون، مخابرات و پتروشیمی تامین(تاپیکو) دارای بیشترین ارزش هستند.

جمع فروش 100 شرکت برتر 560 هزار و 503 میلیارد تومان است و این میزان 0.4 درصد رشد را نسبت به سال پیش نشان می‌دهد که فروش برترین شرکت اول 36 هزار و 465 میلیارد تومان است. همچنین فروش صدمین شرکت در این دوره یک هزار و 14 میلیارد تومان بوده که نسبت به فروش 930 میلیارد تومانی آن در دوره پیش 9 درصد رشد نشان می‌دهد.

در این راستا، بیشترین رشد فروش میان 100 شرکت اول را مربوط به شرکت ساختمانی اعتماد و شرکت سرمایه‌گذاری صنعت تجارت است و در میان 100 شرکت دوم، شرکت ایران خودرو فارس بیشترین رشد فروش را داشته است.

بانک‌ها قوی‌ترین گروه صنعتی کشور

در رتبه بندی IMI100 علاوه بر اینکه جایگاه شرکت‌ها در فهرست عمومی مشخص می‌شود، رتبه آنها در 31 گروه مربوطه نیز تعیین می‌شود. بنابراین، از نظر میزان فروش، بانک‌ها قوی‌ترین گروه صنعتی کشور هستند و پس از این گروه، پتروشیمی‌ها و فرآورده‌های نفتی قرار دارند. همچنین بانک‌ها با اختلاف زیاد نسبت به دیگر شرکت‌ها 60 درصد دارایی‌های کل 500 شرکت برتر را در اختیار دارند.  

پتروشیمی سودآورترین صنعت ایران

همچنین سودآورترین صنایع ایران به ترتیب پتروشیمی، فرآورده های نفتی و ارتباطات و مخابرات است و از نظر بازده فروش یا حاشیه سود، به ترتیب صنایع انرژی، کانی‌های غیر فلزی به جز سیمان، مواد دارویی، پتروشیمی و اکتشاف و استخراج قرار دارند و متوسط بازده فروش در صنایع کشور 14 درصد است.

علاوه بر این، بانک‌ها با 25.9 درصد اشتغال‌زا ترین صنایع کشور هستند و بعد از این گروه صنعت خودرو، ارتباطات سیار و چندرشته‌ای قرار دارند. همچنین پتروشیمی‌ها سهم 42 درصدی در صادرات دارند و فرآورده‌های نفتی، چند رشته‌ای و خدمات بازرگانی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در سال 94 سهم بانک ها از نظر میزان فروش، افزایش یافته است، اما سهم پتروشیمی‌ها و فرآورده‌های نفتی از فروش کاهش یافته است. در یک جمع‌بندی کلی در سال 94 گروه‌های صنعتی با افت فروش مواجه و خدمات مالی با رشد فروش همراه بوده‌اند.

گروه پتروشیمی در سال 94 سهم بیشتری از سودآوری به دست آورده و سهم فرآورده‌های نفتی تقریبا ثابت مانده است. علاوه بر این شهر تهران با تمرکز 70 درصدی 500 شرکت برتر ایران، بیشتر شرکت‌های برتر ایرانی را در خود جای داده است.

+  63 درصد شرکت های برتر خصوصی هستند

از 100 شرکت برتر ایرانی 63 درصد خصوصی، 25 درصد عمومی و 12 درصد دولتی هستند. در مورد 500 شرکت برتر نیز وضعیت تقریبا به همین ترتیب است. همچنین مقایسه 500 شرکت برتر ایرانی با موارد مشابه با کشورهای آمریکا و ترکیه نشان می دهد بهره‌وری در ایران وضعیت نامناسبی دارد و صادرات ایران نیز در مقیاس با ترکیه کمتر است. تنها در حاشیه سود صنعت، ایران با 11 درصد، بالاتر از ترکیه با 9 درصد و آمریکا با 7 درصد قرار دارد.»


 44.png

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی؛

دلیل کاهش رتبه پتروشیمی‌ها، کاهش قیمت محصولات است

پس از وی، مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پشت تریبون قرار گرفت و اظهار کرد: «دلیل اصلی کاهش رتبه پتروشیمی‌ها در میان 500 شرکت برتر ایرانی کاهش قیمت محصولات پتروشیمی است. این در حالیست که صنعت پتروشیمی، صنعتی سرمایه‌بر و دانش محور است و پتروشیمی وابستگی زیادی به ارتباطات جهانی دارد که در این میان جذب سرمایه گذاران خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است.

صنعت پتروشیمی 31 درصد از صادرات غیرنفتی ایران را در اختیار دارد و پایین آمدن رتبه شرکت‌های پتروشیمی در میان 500 شرکت شرکت برتر، نتیجه کاهش قیمت نفت و به تبع آن محصولات پتروشیمی است. این در حالی است که در این سال تولید و تناژ محصولات پتروشیمی افزایش یافته است.  

برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای افزایش تولید محصولات پتروشیمی انجام و نقشه راه برای 10 سال آینده مشخص شده است. در این راه 55 میلیارد دلار نیاز به سرمایه گذاری وجود دارد که این امر تنها می‌تواند با تلاش دولت و مردم و با سرمایه‌گذاری خارجی میسر شود. بنابراین، برای حفظ توسعه یکپارچه و مداوم صنعت پتروشیمی نیاز به تعاملات بین المللی احساس می‌شود و در حال حاضر برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای جذب سرمایه گذاری‌های خارجی انجام شده است. در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید خام فروشی محصولات کاهش پیدا کند و صادرات افزایش یابد.

 
رتبه‌های نخست لوح تقدیر گرفتند

در انتهای این مراسم، برخی از شرکت‌ها موفق به کسب لوح افتخار شدند و مدیران عامل این شرکت‌ها به روی سن آمدند تا همراه گرفتن عکس یادگاری لوح افتخار خود را از دست مسئولان دریافت کنند. در این راستا، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایرانی رتبه اول را در گروه حمل و نقل و صنایع وابسته کسب کرد و در گروه لاستیک و پلاستیک، شرکت بارز حائز رتبه برتر شد. همچنین شرکت آسان پرداخت پرشین در گروه رایانه و صنایع وابسته اول شد و شرکت نفت بهران در شاخص بازدهی فروش رتبه اول را کسب کرد.

علاوه بر این، در گروه سرمایه گذاری‌های مالی شرکت نگار نصر سهم رتبه نخست در شاخص بازدهی فروش را گرفت و شرکت پلیمر آریا ساسول در گروه پتروشیمی در همین شاخص اول شد. شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند نیز رتبه اول شاخص بازدهی فروش در گروه لاستیک و پلاستیک را کسب کرد.

به این ترتیب، شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان رتبه نخست شاخص بازدهی فروش در گروه فلزات اساسی را به دست آورد و ارتباطات سیار نیز در همین شاخص و بهره‌وری کل عوامل اول شد. همچنین شرکت بهمن دیزل نیز در دو شاخص بهره‌وری کل عوامل و بازدهی فروش در گروه وسائط نقلیه و قطعات حائز رتبه نخست شد.

بر این اساس، بیمه اتکایی ایرانیان نیز با کسب رتبه نخست در دو شاخص بهره‌وری کل عوامل و بازدهی فروش در گروه موسسات بیمه ای اول شد. بانک کارآفرین نیز با کسب رتبه نخست در هر دو شاخص گفته شده در گروه بانک‌ها و موسسات مالی، لوح افتخار دریافت کرد. در این میان پتروشیمی پارس نیز مانند بانک کارآفرین در دو شاخص بهره‌وری کل عوامل و بازدهی فروش در گروه فرآورده‌های نفتی در جایگاه نخست قرار گرفت.

مراسم در حالی دنبال شد که شرکت آتیه داده پرداز نیز رتبه اول بهره‌وری کل عوامل را به دست آورد و در گروه یارانه و صنایع وابسته اول شد. فولاد مبارکه اصفهان هم شرکت برتر گروه فلزات اساسی را کسب کرد و لوح افتخار گرفت.

اما ایران خودرو به عنوان غول خودروسازی کشور هم از جوایز بی‌نصیب نماند و پنجمین شرکت بزرگ کشور و برترین شرکت در گروه خودرو شد. گروه گسترش نفت و گاز پارسیان هم هشتمین شرکت بزرگ کشور از میان 500 شرکت برتر نام گرفت و لوح افتخار دریافت کرد.

در ادامه مراسم، شرکت‌های برتر صادرات گرا نیز معرفی شدند و جایگاه‌های برتر به شرکت‌های سرمایه گذاری ایران، معماران تجارت آفتاب، پتروشیمی زاگرس و بازرگانی پتروشیمی رسید.

همچنین شرکت‌های حاضر در لیست رشد سریع نیز معرفی شدند و شرکت‌های حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس، کارت اعتباری ایران کیش، نقش اول کیفیت، راهسازی و ساختمانی 115، خدمات اول مخابرات، توسعه ساختمان خورازمی و فن‌آوران پارسیان مقام‌های برتر را کسب کردند.

همچنین، شرکت‌های پیشرو شامل بانک ملی که رتبه نخست برترین شرکت ایرانی را به دست آورده بود، شرکت پارس آریان که رتبه اول در گروه سرمایه‌گذاری‌های مالی را کسب کرده بود، خدمات انفورماتیک ایران که رتبه اول از نظر بازده فروش را به دست آورده بود، بیمه پارسیان، سازمان اتکا، بانک آینده و بانک شهر معرفی شدند.


گفتگوی روزنامه دنیای اقتصاد با مدیر محترم مرکز رتبه بندی شرکت های برتر
یکشنبه,19 دی, 1395

1111.png

دنیای اقتصاد: رتبه‌بندی غول‌های اقتصادی کشور از طریق میزان فروش در سال 95 بر اساس اطلاعات سال مالی 94، حکایت از افت فروش در میان شرکت‌های برتر نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد، که با این شرایط می‌توان سال گذشته را سال بدمالی به لحاظ فروش برای شرکت‌ها نامگذاری کرد؛ روندی که با توجه به شرایط حاکم بر فضای اقتصادی کشور بسیاری از فعالان اقتصادی از تداوم آن در سال جاری خبر می‌دهند.

رتبه‌بندی برترین بنگاه‌های تجاری و صنعتی قدمتی 18 ساله در کشور دارد؛ اوایل بهمن نیز قرار است فهرست جدید شرکت‌های برتر از سوی سازمان مدیریت صنعتی معرفی شود. براساس ارزیابی صورت گرفته در سال جاری همانند سال گذشته سرلیست 500 شرکت برتر به شركت‌هاي حوزه خدمات مالي مانند بانك‌ها و شركت‌هاي بيمه‌اي اختصاص دارد؛ به‌طوری که این شرکت‌ها در مقايسه با شركت‌هاي توليدي از نظر رشد فروش وضعيت بهتري دارند. تولید اطلاعات یکی از اهدافی است که در ارزیابی بنگاه‌های اقتصادی مدنظر قرار گرفته است. مجری انتخاب شرکت‌های برتر ایران معتقد است رتبه‌بندی شرکت‌ها به شفاف‌سازی فضای کسب و کار و ایجاد رقابت بين بنگاه‌های اقتصادی کمک مي‌كند. استفاده از شاخص فروش برای ارزیابی شرکت‌ها روشی است که بسیاری از کشورها از آن برای ارزیابی شرکت‌های خود استفاده می‌کنند و در این میان می‌توان به دو کشور آمریکا و ترکیه اشاره کرد؛ دو کشوری که در ارزیابی شرکت‌های برتر خود از رتبه‌بندی فورچون 500 استفاده می‌کنند و می‌توان در بررسی وضعیت شرکت‌های داخلی از تجربیات این دو کشور استفاده کرد. به گفته فعالان اقتصادی، شرکت‌های داخلی اختلاف درآمد بسیاری با شرکت‌های آمریکایی دارند و این اختلاف با توجه به بزرگی اقتصاد این کشور طبیعی است، اما شرکت‌های داخلی از لحاظ اقتصادی به ترکیه نزدیک‌ترند به همین دلیل هم تجربیات این کشور برای ارزیابی مدنظر قرار گرفته است. از سوی دیگر علاوه بر درآمد با ارزیابی این کشورها امکان آشنایی با رشته‌های صنعتی نیز فراهم می‌شود و امکان بررسی روند فعالیت این رشته برای تولیدکنندگان داخلی فراهم می‌آید. درباره نحوه ارزیابی شرکت‌های برتر در سال 95 گفت‌وگویی داشتیم با مجید درویش، مجری انتخاب شرکت‌های برتر ایران که در ادامه می‌خوانید:

 رتبه‌بندي شرکت‌های برتر نوزدهمین سال خود را سپري مي‌كند، طی این سال‌ها شاخص‌های ارزیابی چه تغییراتی داشته است؟

رتبه‌بندی شرکت‌های برتر از سال 1377 با معرفی 100 شرکت با استفاده از شاخص «ميزان فروش» شروع شد و طی سال‌هاي بعد به تعداد شركت‌هاي مورد ارزيابي افزوده شد و در حال حاضر نیز سالانه 500 شرکت به‌عنوان شرکت‌هاي برتر معرفی می‌شوند. علاوه بر افزايش تعداد شرکت‌های موردارزيابي، طی این مدت، شاخص‌های ارزیابی شرکت‌ها نیز افزایش یافته و هم اکنون علاوه بر شاخص فروش، شاخص‌های دیگر نیز برای ارزیابی در نظر گرفته می‌شوند.


شاخص‌های مدنظر برای ارزیابی شرکت‌ها در حال حاضر به چه تعداد رسیده است؟

شاخص اصلی برای ارزیابی شرکت‌های برتر همچنان شاخص ميزان فروش شرکت‌ها است که مجله فورچون نیز از این شاخص برای معرفی 500شرکت برتر دنيا استفاده می‌کند. علاوه بر این شاخص، در رتبه‌بندي شركت‌هاي برتر ايران، 500 شرکت برتر با شاخص‌های دیگر نیز ارزیابی می‌شوند که با توجه به شاخص‌هایي که در سال جاري به شاخص‌های قبلی افزوده شده است، مجموع شاخص‌ها به 33 شاخص رسیده است.


در سال جاری چه شاخص هايی برای ارزیابی شرکت‌ها به شاخص‌های قبلی افزوده شده است؟

در سال جاري شاخص‌های بهره‌وری به شاخص‌های قبلی اضافه شده است که از مجموع شاخص بهره‌وری، چهار شاخص بهره‌وری کل، بهره‌وری کل عوامل، شاخص بهره‌وری نیروی انسانی و شاخص بهره‌وری سرمایه به شاخص‌های قبلی اين رتبه‌بندي افزوده شده است.


شاخص‌های جدید چه تاثيری در رتبه‌بندی 500 شرکت برتر دارد؟

به لحاظ روش‌شناسي اين رتبه‌بندي، ارزيابي 500 شركت براساس هر شاخصي، مجزا از شاخص ديگر انجام مي‌شود و شركت‌ها براساس هر شاخص، در جداول جداگانه رتبه‌بندي مي‌شوند. به عبارت ديگر، هر شركت براساس يك شاخص از 33 شاخص، رتبه مشخصي دارد و در شاخص ديگر، رتبه ديگري را كسب مي‌كند.


با توجه به اظهارات شما دليل ارزيابي شركت‌ها با شاخص‌هاي جديد چيست؟

هر شاخص استفاده خاص خود را دارد و اين امكان را به كارشناسان مي‌دهد تا شركت‌ها را علاوه بر شاخص فروش در شاخص‌هاي ديگر نيز ارزيابي كنند. به‌طور مثال شاخص «ميزان سود» وضعيت شركت‌ها را از نظر سودآوري نشان مي‌دهد، يا مثلا شاخص «ميزان صادرات»، ميزان ارزآوري شركت‌ها را با هم مقايسه مي‌كنند. شاخص‌هاي جديد اضافه شده در سال جاري يعني شاخص‌هاي بهره‌وري نيز وضعيت بهره‌وري در شركت‌ها را نشان مي‌دهد. بار ديگر يادآور مي‌شوم كه در اين رتبه‌بندي، هر شركت فقط يك رتبه ندارد بلكه به تعداد شاخص‌هاي مورد ارزيابي يعني 33 شاخص، 33 رتبه دارد.


آیا برای افزایش تعداد شرکت‌های فهرست 500 شركت برنامه‌اي دارید؟

در حال حاضر برنامه‌اي براي افزايش تعداد شركت‌هاي فهرست نداريم. معرفي اين تعداد شركت يعني 500 شركت، اين فايده را نيز دارد كه امكان مقايسه 500 شركت بزرگ ايراني را با 500 شركت برخي كشورهاي ديگر كه رتبه‌بندي مشابه را دارند فراهم مي‌كند. مانند مقايسه با 500 شركت بزرگ تركيه و 500 شركت بزرگ آمريكا.


برخی از شرکت‌ها از ضعف در روند اطلاع‌رسانی برای ثبت‌نام در ارزیابی گلایه دارند، روند اطلاع‌رسانی به چه شکل صورت می‌گیرد؟

هر سال در تیرماه، فراخوان ثبت نام برای حضور در این ارزیابی منتشر می‌شود و این امکان به وجود می‌آید تا شرکت‌ها برای ارزیابی ثبت‌نام کنند. علاوه بر فراخوان عمومي، اسامي تعداد زیادی از شرکت‌ها در بانک اطلاعاتی اين رتبه‌بندي موجود است که با آنها براي حضور در رتبه‌بندي، مكاتبه مي‌كنيم. البته تمام شرکت‌ها شرایط حضور در این ارزیابی را ندارند، زيرا حداقل ميزان فروش آنها باید سالانه 20 میلیاردتومان باشد كه شرکت‌های کوچک چنین درآمد سالانه‌اي ندارند.


آیا برنامه‌ای برای تغییر حداقل «ميزان فروش» برای حضور شرکت‌ها در اين رتبه‌بندي دارید؟

فعلا برنامه‌ای برای تغییر اين عدد نداریم و این امر به اوضاع کسب و کار بنگاه‌هاي اقتصادي بستگی دارد و به دلیل اینکه در سال‌های اخیر، شرکت‌ها رونق چندانی را تجربه نکرده‌اند و میزان فروش آنها افزایش نداشته است 20 میلیارد تومان ثابت مانده و این تغییر در سال‌های آینده و در صورت بازگشت رونق به شرکت‌ها اعمال خواهد شد.


ارزیابی‌های صورت‌گرفته در مورد سال مالي 93 نسبت به سال مالي 92 نشان‌دهنده عدم رشد واقعي فروش شرکت‌ها بود، آيا این روند در سال مالي 94 تغییری کرده است؟

اين روند در سال مالي 94 بدتر شده است، يعني شاخص رشد فروش شركت‌ها در سال مالي 94 نسبت به شاخص رشد فروش در سال 93 افت زيادي داشته است. به بيان دقيق‌تر، رشد فروش صد شركت اول در سال 93 به قيمت‌هاي جاري 3/ 18 درصد و رشد فروش صد شركت اول در سال 94 برابر با 4/ 0 درصد بوده است.


سوالی که مطرح می‌شود این است که این ارزیابی‌ها تا چه میزان می‌تواند به رشد اقتصادی کشور کمک کند؟

هدف اصلی ما از این رتبه‌بندی تولید اطلاعات در مورد بنگاه‌های اقتصادی است که از این اطلاعات مسوولان و سیاست‌گذاران اقتصادي و صنعتي كشور می‌توانند استفاده کنند و آنچه مسلم است این رتبه‌بندي به شفاف‌سازی فضای کسب و کار و ایجاد رقابت بين بنگاه‌های اقتصادی کمک مي‌كند. از سوی دیگر، ما در اين رتبه‌بندي، بنگاه‌های اقتصادي بزرگ را مدنظر قرار داده‌ایم، زيرا این بنگاه‌ها بیشترین اثرگذاری در اقتصاد کشور را دارند و با وجود اینکه تمام شرکت‌ها را در برنمی‌گیرد، اما می‌توان گفت بخش اعظمی از اقتصاد کشور متاثر از این 500 شرکت است.


شركت‌هاي حاضر در اين رتبه‌بندي چه استفاده‌هايي از آن دارند؟

نخست اينكه قرار گرفتن در فهرست رتبه‌بندي IMI-100 موجب ارتقاي برند شركت مي‌شود. ديگر اينكه اين شركت‌ها علاوه بر اينكه از جايگاه خود ميان 500 شركت بزرگ كشور آگاه مي‌شوند، جايگاه خود در گروه صنعتي مربوط و بين شركت‌هاي هم‌رشته را تشخيص مي‌دهند. بسياري از شركت‌هاي حاضر در اين رتبه‌بندي، از گزارش‌ها و اطلاعات توليد شده در اين رتبه‌بندي در برنامه‌ريزي‌هاي كوتاه‌مدت و ميان‌مدت خود استفاده مي‌كنند.

 
مقايسه اطلاعات مربوط به 500 شركت برتر ايران در سال‌هاي گذشته با اطلاعات 500 شركت برتر تركيه و آمريكا نشان مي‌دهد فروش شركت‌هاي بزرگ آمريكا چند برابر فروش شركت‌هاي بزرگ ايراني است و شركت‌هاي بزرگ تركيه و شركت‌هاي ايران از نظر ميزان فروش تا حدودي نزديك هستند، آيا در ارزيابي جديد اين وضعيت تغيير كرده است؟

تفاوت زياد ميزان فروش شركت‌هاي بزرگ آمريكا و شركت‌هاي بزرگ ايران با توجه به اقتصاد پيشرفته آمريكا قابل درك است. در مورد مقايسه شركت‌هاي بزرگ ايران و تركيه هم در ارزيابي امسال تغيير چنداني نسبت به ارزيابي هاي گذشته مشاهده نمي‌شود. دليل انتخاب شركت‌هاي اين دو كشور براي مقايسه با شركت‌هاي بزرگ ايراني اين است كه دراين دو كشور هم رتبه‌بندي 500 شركت برتر مشابه رتبه‌بندي ما و با همين روش وجود دارد و اطلاعات آنها نيز در دسترس است. مقايسه شركت‌هاي ايراني با شركت‌هاي اين دو كشور اطلاعات و تحليل‌هاي مفيدي در اختيار ذي‌نفعان رتبه‌بندي IMI-100 قرار مي‌دهد.


وضعیت قرارگیری 500 شرکت در جدول رتبه‌بندي براساس شاخص «ميزان فروش» چگونه است؟

به‌طور كلي مي‌توان گفت كه در رتبه‌بندي سال جاري كه عملكرد سال مالي 94 را ارزيابي كرده است، شركت‌هاي حوزه خدمات مالي مانند بانك‌ها و شركت‌هاي بيمه‌اي در مقايسه با شركت‌هاي توليدي از نظر رشد فروش وضعيت بهتري دارند. يعني در حالي كه شركت‌هاي حوزه خدمات مالي از نظر شاخص فروش (درآمد) نسبت به سال مالي (93) رشد داشته‌اند، بسياري از شركت‌هاي توليدي افت فروش داشته‌اند.


اگر 500 شركت برتر را به 5 دسته صدتايي تقسيم كنيم، از نظر «ميزان فروش»، سهم هر دسته صدتايي چقدر است؟

سهم اين دسته‌هاي صدتايي در سال مالي 94 تقريبا مانند سال‌هاي گذشته است. يعني حدود 85 درصد از كل فروش 500 شركت متعلق به صد شركت اول است و سهم صد شركت دوم حدود 9 درصد و 300 شركت بعدي مجموعا حدود 6 درصد سهم دارند.

بازتاب رسانه ای برگزاری نوزدهمین سال همایش رتبه بندی شرکت های برتر ایران
ﺳﻪشنبه,19 بهمن, 1395

بازتاب رسانه ای برگزاری نوزدهمین سال همایش رتبه بندی شرکت های برتر ایران​baztabe rasaneyee- hamayeshIMI100.pdf

گفتگوی هفته نامه خبری -تحلیلی " بازار امروز" با مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر
دوشنبه,11 بهمن, 1395

هفته نامه بازار امروز- شماره 86.pdf

1.png 

تصویر اقتصاد بنگاهی ایران در آینه"IMI100"

به فاصله تنها دو روز به برگزاری معرفی 500 شرکت برتر ایرانی معروف به "IMI100"، مجید درویش مدیر رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران، نتایج کلی این رویداد بزرگ را در گفت‌و‌گو اختصاصی با "عصربازار " اعلام کرد.

سازمان مديريت ‌صنعتي از سال 1377 رتبه‌بندي شركت‌هاي برتر ايران را هر ساله برای فراهم کردن آمار و اطلاعات شفاف و مفيد در مورد بنگاه‌هاي اقتصادي كشور انجام داده و فضاي روشن‌تري از كسب و كار اقتصادي ایران ارائه مي‌دهد تا به مديران بنگاه‌های اقتصادی، سياست‌گذاران و پژوهشگران، ياري رساند که شناخت و درك دقيق‌تري از مقياس، ساختار مالي و اقتصادي صنايع و بنگاه‌هاي اقتصادي بزرگ كشور بيابند. سازمان مديريت صنعتي با تهيه اين فهرست تلاش می‌کند به صورت سالانه و با اتکا بر آمارهاي تا حدودی قابل اعتماد، تصویری از چگونگي تغييرات در آرايش بنگاه‌هاي بزرگ كشور، صنايع و فعاليت‌هاي اقتصادي مختلف در كنار يكديگر ارائه دهد. این نقشه مي‌تواند راهنماي مفيدي براي مديران، سياست‌گذاران و سرمايه‌گذاران باشد و منجر به تحقيقات پژوهشگران در جهت شناخت فضاي كسب و كار از زوايايي تازه شود.

مشروح مصاحبه با وی و نتایج کلی این رویداد را در ادامه می‌خوانید.  

چند روزی به معرفی 500 شرکت برتر ایرانی در مراسم IMI100 باقی مانده است. اگر بخواهیم بررسی بر نتایج کلی این دوره(صورت‌های مالی سال 94) داشته باشیم، کدام گروه‌های صنعتی توانسته‌اند در این دوره، سهم بیشتری از فروش نسبت به دوره پیش داشته باشند؟ یا به عبارت دیگر، کدام گروه بیشترین سهم میزان فروش را در میان دیگر گروه‌ها دارد؟

در سال مالی 94 و در یک نگاه کلی، شرکت‌های فعال در گروه خدمات مالی مانند بانک‌ها و بیمه‌ها در مقایسه با شرکت‌های تولیدی از نظر میزان فروش وضعیت بهتری دارند. در واقع، اکثر شرکت‌های تولیدی در این دوره افت فروش داشته‌اند. البته نباید فراموش کرد که در مورد بانک‌ها، صورت‌های مالی پیشین آنها(صورت مالی ارائه شده در مجمع)، در نظر گرفته شده است.

به این ترتیب، با مقایسه فهرست این دوره با دوره پیش مشاهده می‌شود که در سال مالی 94، سهم فروش گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری از کل فروش 500 شرکت، 34.1 درصد بوده است. این در حالی است که سال پیش از آن، این سهم 27.5 درصد بوده و در این دوره 6.4 درصد سهم این گروه از فروش کل 500 شرکت، افزایش یافته است. بنابراین، گروه بانک‌ها و موسسات مالی قوی‌ترین گروه در اقتصاد ایران هستند و بیشترین درآمد را دارند.  

پس از این، گروه پتروشیمی با سهم 10.7 درصدی قرار دارد که نسبت به سال مالی 93، سهم آن 1.8 درصد کاهش یافته است. گروه فرآورده‌های نفتی در میزان فروش جایگاه سوم را دارد و سهم 9.9 درصدی این گروه، در سال مالی 94، حدود 4.2 درصد نسبت به سال پیش از آن کاهش یافته است.

به این ترتیب، گروه شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی نیز با کاهش سهم از میزان کل فروش 500 شرکت برتر در سال مالی 94، مواجه بوده‌ و سهم این گروه از 8.1 درصد در سال مالی 93 به 6.8 درصد در این دوره رسیده است. همچنین گروه وسایط نقلیه و قطعات خودرو نیز در این دوره 6.2 درصد سهم از کل فروش داشته‌ که این میزان کاهش 0.5 درصدی نسبت به سال پیش را نشان می‌دهد.   

نتایج کلی که از مقایسه شاخص رشد فروش این دوره با دوره پیش حاصل شده است، حاکی از چه مواردی است؟ و در واقع، وضعیت فروش این 500 شرکت در شاخص فروش به عنوان شاخص اصلی این رتبه‌بندی چه تغییراتی کرده است؟

در مقایسه شاخص فروش دوره کنونی با دوره پیشین مشاهده می‌شود که رشد فروش 500 شرکت در سال 94 کاهش یافته است. سال 93، رشد فروش این شرکت‌ها نسبت به سال پیش از آن 19.1 درصد بوده است، اما در سال مالی 94 این عدد به 1.3 درصد کاهش یافته است. این نکته به معنی این است که در سال مالی 94 فروش شرکت‌ها نسبت به سال مالی پیش از آن، 1.3 درصد افزایش یافته، اما میزان رشد فروش در این مدت 17.8 درصد کاهش داشته است.

مورد قابل توجه این است که فروش شرکت‌ها به قیمت‌های جاری محاسبه شده و بخش قابل توجهی از رشد 1.3 درصدی فروش شرکت‌ها، مربوط به افزایش قیمت محصولات بوده است. بنابراین، این میزان رشد لزوما به معنی افزایش تولید نیست و عامل تورم نیز باید در نظر گرفته شود. به این ترتیب و با احتساب میزان تورم بر رشد فروش به این نتیجه می‌رسیم که در سال مالی 94، شرکت‌ها نه تنها رشد فروشی نداشته‌اند، بلکه رشد منفی نیز داشته‌اند. این امر، نشان دهنده وجود رکود در اقتصاد کشور است و آن را تایید می‌کند.

همانطور که گفته شد، در سال مالی 93 رشد فروش شرکت‌ها 19.1 درصد محاسبه شده و تورم 15.6 درصدی در کشور داشته‌ایم که در نتیجه رشد فروش واقعی 3.5 درصد می‌شود. این در حالی است که در سال مالی 94 رشد فروش شرکت‌ها  1.3 درصد و میزان تورم در این سال بر اساس اطلاعات بانک مرکزی 11.9 درصد بوده است. بنابراین، رشد واقعی فروش در این دوره منفی 10.6 درصد است و این مهم نشان دهنده کاهش 10.6 درصدی فروش واقعی شرکت‌ها است.

از نظر میزان فروش تفاوت میان 100 شرکت اول با گروه‌های 100 شرکتی بعدی به چه صورتی است؟

همچنان مانند گذشته، روند تفاوت زیادی که میان میزان فروش 100 شرکت اول با گروه‌های 100 شرکتی بعدی وجود داشته، حفظ شده است. به این ترتیب، 100 شرکت اول که شرکت‌های بزرگی هستند و بیشتر شامل هلدینگ‌ها می‌شوند، با گروه‌های بعدی تفاوت معناداری در میزان فروش دارند. در مجموع فروش 500 شرکت برتر ایرانی، 86.9 درصد آن مربوط به 100 شرکت اول است و 100 شرکت دوم سهم 8.4 درصدی دارند. پس از آن، 100 شرکت سوم 2.6 درصد، 100 شرکت چهارم 1.3 درصد و 100 شرکت پنجم 0.8 درصد از کل میزان فروش 500 شرکت را در اختیار دارند. به عبارت دیگر، روند تمرکزی که در اقتصاد بنگاهی ایران وجود داشته، همچنان حفظ شده است.

این فاصله زیاد میان 100 شرکت اول با دیگر شرکت‌ها نشان دهنده چیست؟ و اصولا رتبه‌بندی هلدینگ‌های بزرگ چه کمکی به اقتصاد ملی می‌کند؟

در واقع، این مهم نشان می‌دهد که فاصله میان شرکت‌های بزرگ در اندازه و میزان فروش با دیگر شرکت‌ها خیلی زیاد است. البته نباید فراموش کرد که بسیاری از شرکت‌های موجود در 100 شرکت اول، هلدینگ‌های مالی هستند که فروش، صادرات و دیگر موارد عملکردی مجموعه شرکت‌های تابعه آنها نیز در عملکرد شرکت بالادستی محاسبه می‌شود. هدف از در نظر گرفتن هلدینگ‌ها در این رتبه‌بندی نیز این است که شرکت‌های قدرتمند در اقتصاد ملی معرفی شوند و وضعیت آنها که سهم قابل توجهی در اقتصاد ایران دارند، همواره رصد شود تا به سیاست‌گذاران کمک شود تا در تصمیم‌گیری‌های کلان وضعیت این بنگاه‌های اقتصادی را در نظر داشته باشند.

آیا شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ‌ها نیز به طور جداگانه رتبه‌بندی می‌شوند؟ و اگر این اتفاق روی می‌دهد، دلیل آن چیست؟

بله. شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ‌ها نیز به طور جداگانه رتبه‌بندی می‌شوند و دلیل آن، این است که در رتبه‌بندی شرکت‌های برتر، باید تصویری از وضعیت بخش بزرگی از شرکت‌های ایرانی ارائه شود. همچنین، این شرکت‌ها با وجود قرار داشتن در زیرمجموعه هلدینگ‌ها، به طور جداگانه علاقه‌مند هستند تا وضعیت خود را در مجموع 500 شرکت برتر یا گروه صنعتی مربوط دنبال کنند. رتبه‌بندی، به این شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند سیاست‌گذاری مناسب‌تری برای آینده داشته باشند. علاوه بر این، برخی از این شرکت‌ها خود شرکتی بزرگ هستند و ممکن است حتی شرکت‌هایی را در زیر مجموعه خود داشته باشند.

در بحث اشتغال‌زایی و صادرات وضعیت میان این گروه‌های 100 شرکتی به چه ترتیبی است؟

در اشتغال‌زایی و صادرات نیز وضعیت موجود، تقریبا مشابه میزان فروش است. به عنوان مثال در بحث صادرات، 100 شرکت اول، 90 درصد صادرات کل 500 شرکت را در اختیار دارند.

در خصوص صادرات غیرنفتی، وضعیت 500 شرکت برتر ایرانی چگونه است؟

کل صادرات غیرنفتی ایران در سال 94 بر اساس آمار ارائه شده از سوی گمرک، 40 میلیارد دلار بوده است که 500 شرکت برتر 28 میلیارد دلار صادرات داشته اند که حدود 70 درصد است. این آمار برای 100 شرکت اول 63 درصد است. در همین رابطه، سال پیش سهم 500 شرکت، 62 درصد بوده است که باید در نظر داشت که سال 93، کل صادرات غیرنفتی 50 میلیارد دلار بوده و این میزان در سال 94، به 40 میلیارد دلار رسیده است. بنابراین کل میزان صادرات غیرنفتی ایران در سال 94 نسبت به سال 93، حدود 20 درصد کاهش یافته، اما سهم 500 شرکت در همین مدت، 7 درصد افزایش یافته است.

در این دوره از میان کل گروه‌ها، کدام صنعت بیشترین میزان صادرات را داشته است؟ و وضعیت دیگر صنعت‌ها به چه ترتیبی است؟

قوی‌ترین گروه از این نظر، گروه پتروشیمی است که از مجموع صادرات این 500 شرکت، سهم 42 درصدی دارد. پس از آن، گروه فرآورده‌های نفتی سهم 22 درصدی و جایگاه دوم را در اختیار دارد. گروه چند رشته ای صنعتی و خدمات بازرگانی هم در جایگاه‌های سوم و چهارم قرار دارند.

سهم ارزش افزوده شرکت‌های رتبه بندی شده(500 شرکت برتر) از تولید ناخالص داخلی(GDP) کشور به چه ترتیب است؟

در سال مالی 94 این شرکت‌های رتبه‌بندی شده(500 شرکت)، در 17 درصد از تولید ناخالص داخلی(GDP) کشور سهم داشته اند. این در حالی است که این میزان در سال مالی 93، 18 درصد بوده است و بنابراین سهم این شرکت‌ها از GDP در این دوره، یک درصد کاهش یافته است. در این زمینه، سهم 100 شرکت اول در سال مالی 94، حدود 14 درصد محاسبه شده که سال پیش از آن این میزان، 15 درصد بوده است. کاهش این شاخص نیز در دوره کنونی، یکی از نشانه های دیگر وجود رکود در کسب و کار کشور است.

آیا سهم 17 درصدی این 500 شرکت از GDP، نشان از این دارد که شرکت‌های بزرگ دیگری که در تولید ناخالص داخلی کشور تاثیرگذار هستند، وجود دارند و در میان این 500 شرکت نیستند؟

با توجه به اینکه "شرکت‌های دولتی انحصاری" در این رتبه‌بندی حضور ندارند، این سهم از تولید ناخالص داخلی کشور برای این 500 شرکت قابل توجه و منطقی است و نشان می‌دهد که بیشتر شرکت‌های بزرگ در این رتبه‌بندی حضور دارند. همچنین مانند آنچه گفته شد، بخش‌های دیگر اقتصاد که تولید ارزش افزوده می‌کنند، در این رتبه‌بندی وجود ندارند. البته شرکت‌های بزرگ دیگری نیز به تعداد اندک، وجود دارند که به دلیل عدم شفافیت، تمایل به حضور در IMI100 را ندارند و چون الزامی برای مشارکت آنها وجود ندارد، رتبه بندی نمی‌شوند.  

به عنوان مثال در خصوص "شرکت‌های دولتی انحصاری" می‌توان از شرکت ملی نفت نام برد که مسلما سهم قابل توجهی در GDP دارد و اجازه ورود به رتبه بندی IMI100 را ندارد. بنابراین، در آمار کنونی سهم این شرکت یا شرکت‌های مشابه آن، دیده نشده است.

IMI100 علاوه بر رتبه‌بندی شرکت‌ها در مجموع 500 شرکت برتر، اطلاعات دیگری از شرکت‌ها در خصوص جایگاه آنها در گروه صنعتی مربوط هم ارائه می‌کند. لطفا در این خصوص توضیح دهید و بگویید که این کار با چه هدفی انجام می‌شود؟

در IMI100 دو نوع فهرست وجود دارد. هر شرکتی یک بار در فهرست عمومی قرار می‌گیرد و در کنار انواع مختلف شرکت‌ها و صنایع گوناگون، رتبه بندی شده و تصویر اقتصاد بنگاهی در این فهرست مشخص می‌شود.  همچنین 500 شرکت موجود در رتبه‌بندی IMI100، با توجه به زمینه فعالیت در 31 گروه صنعتی تقسیم می‌شوند و تمام مقایسه‌ها و گزارش‌های یاد شده در این 31 گروه صنعتی نیز به تفکیک انجام می‌شود. بنابراین، زمانی که این اطلاعات منتشر می‌شود، هر یک از شرکت‌های رتبه بندی شده، می‌توانند به راحتی جایگاه خود را در میان کل شرکت‌های برتر کشور و گروه صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند(میان رقبا)، پیدا کنند و ارزیابی مناسبی از نقاط ضعف و قدرت خود داشته باشند. به این ترتیب، مدیران شرکت‌ها نیز می‌توانند بر اساس این اطلاعات، برنامه‌ریزی و استراتژی مناسبی برای ادامه کار شرکت انتخاب کنند.

یکی دیگر از نتایج کلی که از سوی IMI100 منتشر می‌شود، پراکندگی استانی 500 شرکت برتر است. وضعیت این گزارش چگونه است؟

آمارها در این خصوص نشان می‌دهد که تمرکز بالایی از شرکت‌ها در استان تهران قرار دارد. البته در این میان، بانک‌ها و بیمه‌ها به دلیل اینکه شعب آنها در تمام استان‌ها پخش شده است، حذف شده‌اند. به این ترتیب، 70 درصد این 500 شرکت(با حذف بانک‌ها و بیمه‌ها) در استان تهران قرار دارند و پس از آن، استان بوشهر با 7 درصد، هرمزگان با 5 درصد، خوزستان با 4.9 درصد و اصفهان با 4.1 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. در این آمار حتی می‌توان تمرکز هر صنعت در استان‌های مختلف را نیز به دست آورد.

نتایج دیگری که از اطلاعات IMI100 به دست می‌آید، مقایسه برخی از اطلاعات این رتبه‌بندی با فورچون 500 و آمارهای مشابه در دیگر کشورها است. لطفا در این مورد توضیح بیشتری بدهید.

بله. ما 500 شرکت برتر ایرانی را با 500 شرکت فورچون جهانی مقایسه می‌کنیم که اطلاعات جالبی از آن به دست می‌آید. به این طریق هم می‌توان شرکت‌های ایرانی را با شرکت‌های معتبر جهانی مقایسه کرد و هم می‌توان رشته‌های کسب و کار و سهم آنها در اقتصاد ایران را با آمارهای جهانی قیاس کرد. به طور مثال آمارها در این مورد نشان می‌دهد که صنعت بیمه ایران، نسبت به کشورهای پیشرفته بسیار ضعیف‌تر است.  

همچنین مورد دیگری که در این مهم می‌توان به آن اشاره کرد، این است که اگر سهم مالکیت کشورهای مختلف از شرکت‌های موجود میان 500 شرکت برتر فورچون را بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که جایگاه‌های برتر به ترتیب متعلق به کشورهای آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، فرانسه و انگلستان است. بنابراین، این کشورها شرکت‌های بزرگتری دارند و اگر رتبه‌بندی شرکت‌ها بر اساس بیشترین میزان GDP را مشاهده کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که جایگاه‌های برتر دقیقا مشابه فهرست یاد شده است.  این امر، نشان دهنده اهمیت وجود شرکت‌های بزرگ در اقتصاد است و به این ترتیب، کشورهایی که شرکت‌های قدرتمندتری دارند، دارای تولید ناخالص داخلی بیشتری نیز هستند.

همچنین این مقایسه‌ها نشان می‌دهد که ایران در کدام صنایع دارای شرکت‌های بزرگ است و وضعیت دنیا در این خصوص به چه ترتیبی است. به طور مثال شرکت اول فورچون در گروه فروشگاه‌ها فعالیت دارد و "والمارت" به عنوان بزرگترین شرکت دنیا بر اساس فورچون، در صنعت فروشگاهی فعال است. علاوه بر مقایسه IMI100 با آمارهای فورچون، چندسالی است که نتایج به دست آمده از "IMI100" با اطلاعات مشابه در دو کشور آمریکا و ترکیه قیاس می‌شود. در حال حاضر، آمار و اطلاعات این دو کشور در دسترس است و اگر اطلاعات دیگر کشورها نیز به دست بیاید، مقایسه با آنها نیز انجام می‌شود.

چه اطلاعاتی از مقایسه 500 شرکت برتر ایرانی با شرکت‌های برتر آمریکا و ترکیه به دست می‌آید؟

این مقایسه نشان می‌دهد که شرکت‌های ایرانی از نظر قدرت در قیاس با شرکت‌های این دو کشور در چه جایگاهی قرار دارند. نتایج نشان می‌دهد، شرکت‌های آمریکایی فاصله زیادی با شرکت‌های ایرانی دارند، اما ایرانی‌ها با شرکت‌های ترکیه‌ای نزدیک و هم‌تراز هستند. همچنین صنایعی که شرکت‌های بزرگ ایرانی در آن فعال هستند با این کشورها تفاوت‌هایی دارند. به عنوان مثال گروه گردشگری در ترکیه از صنایع قدرتمند است، در حالی که این گروه در ایران ضعیف است. همچنین از جنبه‌های دیگری این مقایسه‌ها انجام شده است که از آن جمله می‌توان به درآمدهای صادراتی شرکت‌های بزرگ ترکیه‌ای که از شرکت‌های ایرانی بسیار بیشتر است، اشاره کرد.  

علاوه بر این، اگر مقایسه‌ای میان برترین گروه‌های صنعتی این سه کشور داشته باشیم، به این نتیجه می‌رسیم که در این زمینه نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. در ترکیه به ترتیب گروه‌های برتر، فرآورده‌های نفتی، انرژی و حمل و نقل هستند و در آمریکا نیز به ترتیب گروه‌های فرآورده‌های نفتی، فروشگاه‌ها و بانک‌ها و موسسات مالی صنایع برتر هستند.

IMI100 علاوه بر مقایسه های یاد شده، شرکت‌هایی را هم به عنوان شرکت‌های پیشرو معرفی می‌کند. لطفا در این خصوص توضیح دهید.

کار ارزنده دیگری که در IMI100 انجام می‌شود و تنها مربوط به عملکرد یک ساله مالی شرکت‌ها نیست و عملکرد چهارساله آنها را در نظر می‌گیرد، تعیین شرکت‌های پیشرو و رشد سریع است.  در واقع این فهرست شامل شرکت‌هایی است که بالاترین ارتقا را از نظر میزان فروش در یک دوره چهار ساله داشته اند و یک رشد مستمر بیشتر از رقبا را رقم زده اند.

این مهم در بحث‌های اقتصادی بسیار پر اهمیت است و استمرار رشد شرکت‌ها در ایران همواره با مشکل همراه بوده است. در ایران شرکت‌های بزرگ، بزرگ متولد می‌شوند و معمولا در ابتدا دولتی هستند. این در حالی است که شیوه درستی که در کشورهای پیشرفته روی می‌دهد، به این صورت است که ابتدا شرکت‌ها کوچک تاسیس و بعد به تدریج با رشد مستمر تبدیل به شرکت‌های قدرتمند می‌شوند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا به ترتیب گفته شده، به وجود آمده‌اند.

بنابراین بحث شرکت‌های پیشرو و دارای رشد سریع، ارزنده‌ترین رتبه‌بندی است که از سوی IMI100  ارائه می‌شود. به این ترتیب، شرکت‌هایی که در سطح اول هستند، پیشرو و در سطح‌های بعدی با عنوان رشد سریع معرفی می شوند.

همچنین به دلیل اهمیت زیاد بحث صادرات برای ایران، الگوی خاصی طراحی شده تا بتوانیم شرکت‌های برتر صادرات‌گرا را نیز معرفی کنیم. بنابراین، 10 شرکت به عنوان شرکت‌های برتر صادرات‌گرا معرفی می‌شوند. در این خصوص تنها بحث میزان صادرات مطرح نیست و شرکت‌های برگزیده این فهرست بر اساس یک شاخص ترکیبی انتخاب می‌شوند. این شاخص ترکیبی از سه شاخص میزان صادرات، رشد صادرات نسبت به سال قبل و سهم صادرات از فروش شرکت بر اساس فرمولی خاص، به وجود آمده است و به این ترتیب 10 شرکت اولی که بر اساس این شاخص، بیشترین میزان را به دست می‌آورند، به عنوان شرکت‌های صادرات‌گرا معرفی می‌شوند.

 

    

 


  

   سازمان مدیریت صنعتی برگزار می کند: همایش نوزدهمین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران (IMI-100)
جمعه,08 بهمن, 1395

 متن اصلی همایش نوزدهمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-100) در تاریخ 4 بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.
در این همایش مقامات و سیاست گذاران اقتصادی و صنعتی کشور، مدیران شرکت‌های بزرگ و برتر ایران، صاحب نظران اقتصادی و خبرگان صنعتی حضور خواهند داشت.
بنا به این گزارش، رتبه بندی شرکت های برتر ايران از سال 1377 با معرفی 100 شرکت برتر و با رتبه بندي شركت‌ها براساس شاخص "میزان فروش" آغاز و طی سال‌های بعد به تعداد شرکت های مورد ارزیابی افزوده شد و در حال حاضر نیز سالانه 500 شرکت به عنوان شرکت های برتر معرفی می شوند
500 شرکت، ابتدا براساس شاخص میزان فروش (درآمد) مشخص می‌شوند، پس از آن، بر اساس 32 شاخص دیگر باهم مقایسه و رتبه بندی می شوند.
به گفته "مجید درویش" مدير اين طرح، از مجموع 33 شاخص این رتبه بندی ، چهار شاخص: بهره وری کل، بهره‌ وری کل عوامل، بهره وری نیروی انسانی و بهره وری سرمایه، شاخص های جدیدی هستند که در سال 95 اضافه شده اند.
در همايش شركت‌هاي برتر ايران "10 شرکت پیشرو" و "شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع" نیز معرفی می شوند. معیار اصلی در انتخاب این شرکت‌ها، تغییر رتبه فروش شرکت‌های برتر ، طی چهار سال اخیر است، یعنی شرکت‌هایی که بیشترین ارتقای رتبه را از نظر شاخص میزان فروش داشته اند انتخاب شده و تحت این عناوین معرفی خواهند شد.
همچنین در این همایش، با توجه به اهمیت صادرات غیر نفتی برای کشور، " 10 شرکت برتر صادرات گرا " بر اساس شاخص ترکیبی صادرات، مشخص و معرفی می‌شوند. این شاخص، ترکیبی از سه شاخص: میزان صادرات شرکت ،رشد صادرات و نسبت صادرات به فروش است.
از جمله گزارش های ديگري كه ارائه مي‌شود مقايسه 500 شرکت بزرگ ایران با 500 شرکت بزرگ ترکیه و 500 شرکت بزرگ آمریکا است و در آن رشته‌های مختلف کسب و کار در ایران با رشته های کسب و کار در این دو کشور از جنبه‌های مختلف مقایسه می شوند.
در مورد نتایج رتبه بندی امسال درویش گفت: شاخص "رشد فروش" شرکت‌ها در سال مالی 94 در مقایسه با شاخص رشد فروش در سال 93 افت زیادی داشته است. به بیان دقیق تر، رشد فروش 500 شرکت در سال 93 به قیمت‌های جاری 19 درصد بوده است، در حالی که رشد فروش 500 شرکت در سال مالی 94 برابر با 1 درصد بوده است.
درویش افزود: در رتبه بندی سال جاری که عملکرد شركت‌ها در سال مالی 94 ارزیابی شده است، شرکت های حوزه خدمات مالی مانند بانک‌ها و شرکت‌های بیمه ای در مقایسه با شرکت‌های تولیدی، از نظر رشد فروش وضعیت بهتری دارند. یعنی در حالی که شرکت های حوزه خدمات مالی از نظر شاخص فروش (درآمد) نسبت به سال مالی 93 رشد داشته اند، بسیاری از شرکت‌های تولیدی افت فروش داشته اند.​

پخش برنامه پایش مربوط به « بانک ملی ایران » یکشنبه : 1395/05/17
ﺳﻪشنبه,05 مرداد, 1395

این برنامه، با حضور آقای مجید درویش ، مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100) و آقای برات کریمی، عضو هیئت مدیره بانک ملی ایران ،در تاریخ یکشنبه : 1395/05/17 از ساعت 8 الی 8:30 صبح از رادیو اقتصاد ،موج FM ردیف 98 مگا هرتز، پخش گردید.

جهت دانلود فایل صوتی برنامه ، اینجا کلیک نمایید.


سازمان مدیریت صنعتی مرکز رتبه بندی شرکت های برتر -(IMI-100)

مصاحبه هفته نامه تجارت فردا با مدير مركز رتبه بندي شركت هاي برتر ايران:1393/09/24
یکشنبه,13 تير, 1395
mosahebe.pdf    
پخش برنامه پایش مربوط به شرکت «فولاد مبارکه اصفهان» یکشنبه:1395/05/03
شنبه,02 مرداد, 1395

این برنامه، با حضور آقای بهرام سبحانی ، مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه و آقای مجید درویش ، مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100) ، در تاریخ یکشنبه : 1395/05/03 از ساعت 8 الی 8:30 صبح از رادیو اقتصاد ،موج FM ردیف 98 مگا هرتز، پخش گردید.​

جهت دانلود فایل صوتی برنامه ،اینجا کلیک نمایید.

سازمان مدیریت صنعتی مرکز رتبه بندی شرکت های برتر -(IMI-100)

پخش برنامه پایش مربوط به شرکت « مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران» : یکشنبه1395/04/27
ﺳﻪشنبه,29 تير, 1395


این برنامه، با حضور آقای ابوالقاسم رحمانی ، مدیر عامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و آقای مجید درویش ، مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100) ، در تاریخ یکشنبه : 1395/04/27از ساعت 8 الی 8:30 صبح از رادیو اقتصاد ،موج FMردیف 98 مگا هرتز، پخش گردید.

جهت دانلود فایل صوتی برنامه ، اینجا کلیک کنید.

سازمان مدیریت صنعتی- مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100)


پخش برنامه پایش مربوط به بانک«صنعت و معدن» : یکشنبه 1395/04/20
ﺳﻪشنبه,29 تير, 1395


این برنامه، با حضور آقای مجید درویش ، مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100) و آقای عباس  معمارنژاد، عضو هیئت مدیره« بانک صنعت و معدن »، درتاریخ یکشنبه : 1395/04/20 از ساعت 8 الی 8:30 صبح از رادیو اقتصاد،موجFM ردیف 98 مگا هرتز پخش گردید .


جهت دانلود فایل صوتی برنامه ،اینجا کلیک کنید.


سازمان مدیریت صنعتی- مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100)
آغاز پخش برنامه رادیویی "پایش"؛ کاری مشترک از مرکز رتبه بندی شرکت های برتر و رادیو اقتصاد و رادیو اقتصاد :1395/02/26
یکشنبه,13 تير, 1395
  1. آغاز پخش برنامه رادیویی "پایش" ؛ کاری مشترک از مرکز رتبه بندی شرکت های برتر و رادیو اقتصاد

 اولین برنامه رادیویی پایش که با مشارکت مرکز رتبه بندی شرکت های برتر سازمان مدیریت صنعتی و رادیو اقتصاد تهیه می شود، در تاریخ 1395/02/26 از شبکه رادیویی اقتصاد پخش شد. در این برنامه چالش های کسب و کار و نیز رازهای موفقیت شرکت های برتر ایرانی که در فهرست شرکت های برتر ایران موسوم به IMI-100 قرار گرفته اند، بدون واسطه از زبان مدیران ارشد این شرکتها مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

 این برنامه روزهای یکشنبه از ساعت 8 الی 8:30 بامداد از رادیو اقتصاد (موج FM ردیف 98 مگاهرتز) پخش  می شود. مدیریت تولید این برنامه را خانم مهرگان سوادکوهی به عهده داشته و آقای امیر بختایی نیز کارشناس- مجری برنامه است.

  • دراولین برنامه ، آقای مجید صفدری ،مدیر عامل شرکت بیمه ما، و آقای مجید درویش ،مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر، حضور داشتند. شرکت بیمه ما از جمله شرکت های موجود در فهرست شرکت های برتر ایران است که در آخرین رتبه بندی، حائز رتبه "شرکت برتر از نظررشد سریع " نیز بوده است.

جهت دانلود فایل صوتی برنامه ، اینجا کلیک کنید.

سازمان مدیریت صنعتی - مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100)

پخش برنامه پایش مربوط به شرکت "کارت اعتباری ایران کیش"، یکشنبه :1395/03/09
یکشنبه,13 تير, 1395
این برنامه، با حضور آقای صادق فرامرزی،مدیر عامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش و آقای مجید درویش ،مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100)، در تاریخ یکشنبه : 1395/03/09  از ساعت 8 الی 8:30 صبح از رادیو اقتصاد ،موج FM ردیف 98 مگا هرتز پخش گردید .
جهت دانلود فایل صوتی برنامه ، اینجا کلیک کنید.
  سازمان مدیریت صنعتی- مرکز رتبه بندی شرکت های برتر (IMI-100)

پخش برنامه پایش مربوط به شرکت "بیمه پارسیان"،یکشنبه: 1395/03/23
یکشنبه,13 تير, 1395
این برنامه، با حضور آقای مجید درویش ،مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر(IMI-100)و آقای محمود   رابطیان ،سرپرست مدیریت دفتر تحقیقات و مطالعات بیمه ای ، از شرکت "بیمه پارسیان" درتاریخ یکشنبه : 1395/03/23 از ساعت 8 الی 8:30 صبح از رادیو اقتصاد ،موج FM ردیف 98 مگا هرتز پخش گردید .
جهت دانلود فایل صوتی برنامه ، اینجا کلیک کنید.

سازمان مدیریت صنعتی مرکز رتبه بندی شرکت های برتر -(IMI-100)
1 - 30 Next
1 - 30 Next
خانه